banner85

banner84

13.11.2018, 18:20

Siyasetçi dediğin konuşmasını bilecek!

Malumunuz 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Bu süre zarfında da siyasi partilerde hareketlilik oldukça arttı. İçerisinde bulunduğumuz hafta ve geçtiğimiz haftalarda birçok kişi bölgelerinde bulunan parti merkezlerine giderek aday adaylığı başvurusunu tamamladı ve düzenlenen basın açıklamalarıyla kendilerini tanıttı.

**

Bu süreç içerisinde bölgemizde siyasetin nabzını tutmak adına ve okuyucularımıza hızlı ve güvenilir bilgi verebilmek amacıyla bu basın açıklamalarını dikkatle takip ettik.  Bildiğiniz üzere Cumhuriyet Halk Partisinden mevcut başkan İrfan Mandalı dışında kimse aday adaylığı başvurusunda bulunmadı. İYİ Parti’de henüz süreç başlamamış olmasına rağmen adaylığını açıklayan Cemalettin Farımaz var. Milliyetçi hareket Partisi ve diğer partilerde ise henüz ses yok. Geçtiğimiz hafta AK Partide ise aday adaylık süreci başladı. Şuana kadar dokuz kişi resmen aday adaylığını duyurdu diyebilirim. Kimisi sosyal medya hesabı üzerinden kimisi partide basın toplantısı düzenleyerek, kimisi ise sessiz sedasız başvuru yaparak. AK Partide aday adaylığı süreci normal süre olarak 12 Kasım’da son bulacaktı. İlginin fazla olması sebebiyle bu süreç ayın 16’sına kadar uzatıldı. Ayın 16’sına kadar bu sayı kaça yükselecek bende merakla bekliyorum.

**

Benim gözümde bir aday adayı ilk olarak diksiyonu ile öne çıkmalıdır. Geriye kalan her şey ikinci plandadır çünkü... Siyasetçi dediğimiz yani gerçek siyasetçi olan kişiler konuşmalarıyla, vatandaşa hitap şekliyle, yüreklere dokunabilmelidir… Bu açıklamalar arasında öyle konuşmalar gördüm ki... Önündeki konuşma metninden kelimeleri okumayı beceremeyen aday adayları var.

**

Ayrıca değinmek istediğim bir konu daha var. AK Parti aday adaylarının ağzında bir Recep Tayyip Erdoğan sözü aldı başını gidiyor. Kimse seçim vaadinde bulunmuyor. Diyeceğim o ki Cumhurbaşkanının adı üzerinden siyaset yapmayı artık bir kenara bırakın ve kendiniz olun. Kapaklı için, belediye başkan aday adayı olan, adaylık için yarışacak kişiler, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan yatırımlardan, yollardan bahsediyor. İktidar partisinin aday adayısınız, elbette hükümet yatırımlarını konuşacaksınız. Fakat Karadeniz bölgesinde yapılan yolun uzun yıllardır Kapaklı’da yaşayan bir vatandaşa ne faydası olabilir? Neden Tekirdağ’da Trakya’daki hükümet yatırımlarını örnek göstermiyorsunuz? Mensubu olduğunuz partinin bu bölgelere yaptığı yatırımları bilmiyor musunuz? Söylenecek çok söz var fakat bu kadarı bile kâfidir.

**

Ha illa sözleriniz arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın adını geçirecekseniz, biraz konuşmalarını dinleyin derim. Halka hitap nasıl olur? Nasıl cümle kurulur? Kendisi büyük bir fırsattır sizler için. Diyeceğim o ki siyasetçi dediğin konuşmayı bilecek arkadaş! Siyasetçilerin en etkili silahıdır, hitap. Bir vatandaşı ikna etmenin, bir şeylere inandırmanın en etkili yoludur konuşmak.

Yorumlar (1)
Gökçe 1 yıl önce
Bu habere diyecek hiç bir sözüm yok doğru söze ne denir okurken helal olsun diyerek alkışladım evet siyasetçi dediğin konuşmasını bilecek
banner80
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:34
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:42
Yatsı 22:28
banner81
23°
parçalı az bulutlu
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@