banner85

banner84

Sayın; bağımlılıkla mücadelede neler yapılması gerektiğini anlattı

Kapaklı Belediyesi Psikoloğu Ceren Sayın, günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve kullanımının daha küçük yaşlara düştüğü madde bağımlılığı konusunda aileleri uyardı. Sayın, madde bağımlılığı ile mücadeledeki en önemli etkenin aile olduğunu vurguladı.

Sağlık 29.11.2017, 19:47
Sayın; bağımlılıkla mücadelede neler yapılması gerektiğini anlattı

Kapaklı Bakış - Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kapaklı’da zaman zaman karşımıza çıkan madde bağımlısı gençler yüreğimizi yakıyor. Bağımlılıkla mücadele konusunda Kaymakamlık kontrolünde sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bağımlılıkla mücadele çalışmaları aralıksız sürüyor. Bu çalışmalar da meyvesini de vermeye başladı.
Kapaklı Belediyesi Psikoloğu Ceren Sayın, bağımlılığın ne olduğunu ve nasıl mücadele edileceğini anlattı. Sayın, “Bağımlılıkla, madde bağımlılığı aynı şeyler. Sadece bağımlılıkta her şeye bağımlı olabiliyorsunuz, madde bağımlılığında bir maddeye bağımlı oluyorsunuz. Bağımlılık kendinin isteği dışında o maddeye muhtaç olmak, istemek, arzulamak,  kendine engel olamamak. Madde bağımlılığında birçok madde var. Şuan burada da çok sık duyumunuz ve en yaygın olanı bonzai ismi verilen madde. Yaygın olmasıyla birlikte o kadar çok türedi ki bir sürü çeşidi var. Baktığınız da “Bu bonzai mi ?” sorusunu soruyorsunuz, çeşitlerinden dolayı bilinemiyor. Tabi bunun devamında birçok madde çeşidi var. Bunların yanında alkol ve sigara bağımlılığı da var. Tabi buna ne zaman madde bağımlısı ya da alkol bağımlısı diyoruz? Günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığında, bağımlısı olduğu madde olmadan bir şey yapamadığında bağımlılık oluşuyor.”dedi.
“BAĞIMLILIĞI ANLAMAMIZ İÇİN BAZI İPUÇLARI VAR”
Madde bağımlılığının ergenlik çağındaki özelikle lisede okuyan gençler de kullanım çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Sayın, “Madde bağımlılığını anlamamız için bazı ipuçları var. Madde kullanan bir çocukta, psikolojik davranışlarda bozukluk, tutumlarında ki farklılık, içe kapanıklılık, kendi odasına kapanma, geceleri dışarı çıkmaya başlama, aşırı özgüven oluşumu, ani hareketlilik söz konusu olması, yalan söylemek, ani fevri davranışlar ve kızgınlıklar, arkadaş çevresi değişimi, sık sık gözlerde oluşan kızarıklıklar, birden zayıflamak ve uyku düzeninde bozuklukların yaşanması gibi problemler gözlenmektedir. Tabi yetişkin madde kullanıcıları bu durumu ergenler kadar ele vermeyebilir. Daha bilinçli ve nasıl ne zaman nerede içmeleri gerektiği planlayabildikleri için belli etmeme durumları olabilir. Tabi aynı problemlerle kendilerini belli ederler.”ifadelerini kullandı.
“MADDE BAĞIMLISI OLDUĞUNU KABUL ETMİYORLAR”
Sayın, açıklamasını şöyle sürdürdü: Madde bağımlısı olduğunu kabul etmeyenler insanlar var. Zaten yaşadıkları sorunlar onlar için büyük değil ama etrafta öyle gözleniyor. Onlar sorunlarını alkol ve madde kullanarak görmezden geliyor. Bu yüzden ben o sorunları alkol ve maddeyle geçirebildiğim için demek ki geçiyor ve bunlar benim için sorun değil diyorlar. Sorunları sorun olarak görmediği için ve tatmin olduğu için tedavi olmak istemiyor. Çünkü içtiği madde ve alkol ona zevk veriyor, kendi iyi ve özgüvenli hissediyor. Tabiî ki yeni başlayan biri ile on yıldır kullanan biri bir değildir. Mesela ilk zamanlarda iki aydır kullanıyor artık bağımlısı olmuş, ihtiyaç hissediyordur ama bırakması daha kolaydır. Çünkü henüz bünyesine ve beynine o kadarda zarar vermemiştir. Fakat çok ilerlediğinde uzun yıllar kullanıldığında, o artık bütün vücudunu beynini ele geçirmiştir. Bu sebepler uzun süre kullananların bırakması kısa süre kullananlardan biraz daha zordur ancak bırakmak isteyene hepsi kolaydır.
“KURTULMANIN YOLU KENDİSİDİR”
Kurtulma istediğini arttırma yolları kendisidir. Aslında farkındalık denilen kavram burada devreye giriyor. Kişi gerçekten ben bunun zararlı olduğunu biliyorum, bu bana artık zarar veriyor. Vücuduma, bedenime, belki arkadaşlıklarıma zarar veriyor dediği an, bu farkındalığın farkına vardığı an tabiî ki de kurtulmak istiyor. Elbette sonrasında kurtulabiliyor. Ama kurtulmanın gerçekleşebilmesi için belki de hayatta bir şeyleri yaşaması ve görmesi lazım. Hani bu maddeden dolayı başıma bunlar geldi, o zaman bu bana zarar veriyor diyebilmeli. Bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum cümlesini çok fazla duyarız. Bırakmak isteyen zaten bir şekilde yollarını araştırır. Nasıl bırakabilirim sorusunu kendisine sorar. Belki doktora gider, belki psikoloğa gider, belki yardım kuruluşlarına gider. Önce ben bunu nasıl bırakabilirimi öğrenir. Sonrasında zaten yardım aldığı yer tedavi planını hazırlar. İlaç başlayabilirler aynı zamanda psikologla birlikte çalışabilirler. Neler yapılabilir? Çevre mi değiştirilmeli? Nasıl düzenli hayat sokulabilir?  gibi soruların çözümünü bulurlar. Zaten bir kullanıcı bırakmayı istiyorsa o değişime girecektir. O yüzden bu kesinlikle bir bahane cümlesi. Bağımlılık tedavisi genel olarak AMETEM de yapılır. Burada en yakın olarak Çorlu’da var. Bir madde bağımlısıysa ya da alkol bağımlısıysa AMETEM’e gittiklerinde ne kullandığına göre, ne kadar süredir kullandıklarına göre, bağımlılığına göre bir plan gerçekleştiriliyor. Gerekli ise yatarak tedavi oluyor, gerekli değil ise dışarıdan tedavi oluyor, ilaç takviyesi de ekleyebiliyorlar. Tedavi süreleri durumuna göre değişir. Aynı zamanda bu hastanede tedavi oldum çıktım değil, dışarıdan verilen tedavi belki senelerce de devam edebilir. Hayatındaki o destek devam etmesi gerekiyor. Bu da tedavi planının bir parçasıdır.”
“HAYIR DEMEK ÖĞRETİLMELİ”
Madde bağımlılığındaki en önemli aktörün aileler olduğunun ve ailelerinde çocuklarının bağımlı olmaması için yapması gerekenlerin olduğunu vurgulayan Sayın, “Yetişkin bir bireye söz geçirmek kolay değildir. Ancak çocuklar için birçok şey yapılabilir. Ergenlik dönemindeki çocuklar için arkadaşları en öncelikli olanlarıdır. Özgüvenleri yükseltmek istiyorlar, farklı arkadaş gruplarına dahil olmak istiyorlar ve bu durum için de her şey yapabiliyorlar. Aileler özellikle çocuklarının arkadaşlarını takip etmeli. Çocuk dışarı çıktığında “Neredesin sen? Kiminlesin?” yerine “Bu akşam arkadaşların bize gelsin. Sizler için bir şeyler hazırladım birlikte yiyelim.” gibi yumuşak tavırlarla sorgulamadan arkadaşlarını tanıyabilirler. Çünkü bu dönemde arkadaşlar çok önemli. Aileler çocuklarına “Hayır” demeyi öğretmeli. Çocukların eksiği olan bu kelime. Aileye hayır diyemiyor, arkadaşlara asla hayır diyemiyor. Zaten arkadaşlarına hayır dediğinde ona bir çeşit dışlamada bulunacaklar. Ana kuzususun, süt çocuğusun gibi sıfatlarla yakıştırmalar yapacaklar. Çocukta doğal olarak bu durumda hayır diyemiyor. O gruba dahil olmak istiyor. Çocukta hayır diyemediği için “Dene bir kereden bir şey olmaz” sözüyle de kullanmaya başlıyor. Çocuk daha aileden hayır diyebilmeli ki bir şey istemediğinde bunu aile içinde de “Hayır ben istemiyorum.” olarak ifade edebilmeli. Yemek istemediğinde “Hayır yemek istemiyorum.” demeli. Tabi belki arada bunu kabullenmek aile için zor olabilir. Ama hayırsa hayır senin bu evde söz hakkın var hissiyatı benimsetilirse, senin söz hakkın evde kabul ediliyor ki dışarıda da kabul edilecek algısı oluşur. Böylelikle kullanıma teşvik eden şeylere hayır diyebilir. Çocuğa sınırlar öğretilmeli. Aile rehberlik edinmeli, arkadaşıymış gibi yaklaşmalı. Bu şekilde davranıldığında çocuğun dışarıdaki arayışı sonlanacaktır.”ifadelerine yer verdi.
“EVDE BULAMADIKLARI MUTLULUĞU DIŞARIDA ARIYORLAR”
Sayın: Aileler bağımlı olduklarını öğrendikten sonra “Sen ne içiyorsun, niye içiyorsun?” gibi çok sert sözler kullananlar, şiddet uygulayanlar oluyor bazen. Tabiî ki de çok yanlış. Çocuk bu sefer daha da inat edecek ve içecek. Kendimizden biliyoruz, biri bize sert tavırlarla yapma etme derse yapmak isteriz. Aynı şekilde çocuklarda da böyledir. Daha ılımlı “Neden içiyorsun? Bunu içerken ne hissediyorsun? Bırakman için ne yapabiliriz?” gibi yaklaşımlarla yaklaşılmalı. Burada önemli olan sen yap değil biz ailen olarak birlikte ne yapabiliriz. Bunu yerine hayatında ne koyabilir konuşulmalı. ‘Bağımlıyım kurtulmak istemiyorum’ diyen kişiye kimse yardım edemez. ‘Ben bırakmak istiyorum’ dediği an çıkış noktaları zaten kendisi bulacaktır. Belki de o çevresinden kurtularak ilk adımı atmış bile olacaktır. Mutlaka bağımlıların çoğunun bildiğini düşünüyorum. Bilmeyenler de vardır belki ama o nereden öğrenmek istese mutlaka yönlendirmeler oluyor. Madde kullanım riski daha çok anne babası boşanmış çocuklar da, baskıcı ve katı tutumları olan ailelerde bir tık daha fazla oluyor. Erginlik dönemini ailede duygusal olarak sağlıklı geçirememiş çocuklar bu sefer mutluluğu dışarı da arıyor. Mutluluğu dışarı da arayınca mutluluğu başka bir yerlerde buluyor. Çocuk evde mutlu olmadığı için arkadaşlarıyla vakit geçirmek istiyor. Arkadaşlarını da doğru seçemediğinde madde bağımlılığına davetiye çıkarmış oluyor.” ifadelerini kullandı.
“AİLE ÇOK ÖNEMLİ”
Sayın açıklamasına şöyle devam etti, “Baştan teşvik etmek için bir karşılık istemeden maddeyi veriyorlar. Bağımlı olmasını sağlıyorlar. Sonra biliyorlar ki kendisi almak için gelecek. Para bulamasa da bir vesile ile bulacak. Maddeyi kullanmaya başladıktan sonra para bulamamasıyla birlikte yalan söylemeye başlıyorlar. Okuldan istendiğini söyleyerek ya da farklı ihtiyaçlarını dile getirerek para istiyor. Bir süre sonra bu hırsızlığa dönüşebiliyor. Evde bulunan bir yerden habersiz para alabiliyorlar. Çünkü maddenin yoksunluğunu çekiyor onu almak zorunda hissediyor bedeni maddeye muhtaç oluyor.  Aile bu konuda gerçekten çok önemli. Ailede sağlıklı mutlu ilişkiler kurulduysa kişi zaten dışarı bir arayışa girmez. Eksiklik aile içinde tamamlanıyor. Çocukların madde bağımlılığından uzak kalması için aileler çocuklarını sosyal aktivitelere yönlendirmeli. Çocuk neyi yapmaktan hoşlanıyorsa ona önem verilmeli. Mesela futbola ilgisi vardır. O zaman o futbola ilgili çoğaltılmalı ki çocuk demeli ben bu alanda kendim bir şeyler başarabiliyorum. Arkadaşlarım benim futbola olan ilgim ve başarılarımla benimle gurur duyabilirler. Çocukları ilgi alanlarına yönlendirmeli, çocuklara destek olunmalı ve kendileri için yararlı olan alanlarda başarılı olmaları için yardımcı olmalıyız ve bu bağımlılık konusundan uzak tutum tek bağımlılıklarının ailesi olması gerektiğini unutmamalıyız.”

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:45
Yatsı 22:34
banner81
19°
kapalı
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@