Tekirdağ 25°
parçalı az bulutlu

“Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş, gazilerimiz ve şehitlerimizin Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşları olduğunu belirterek, “Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık savaşların gazilerine olan ilgisizlik şanlı tarihimizde olan bağımızı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Unutmayınız ki şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

“Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş, gazilerimiz ve şehitlerimizin Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşları olduğunu belirterek, “Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık savaşların gazilerine olan ilgisizlik şanlı tarihimizde olan bağımızı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Unutmayınız ki şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Bakış Haber Merkezi
Bakış Haber Merkezi
12 Mart 2019 Salı 17:37
“Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”
banner44

Kapaklı Bakış - 81 ilden insanın yaşadığı ve sivil toplum kuruluşlarının aktif rol aldığı Kapaklı’da bulunan dernekleri sayfalarımıza taşımaya devam ediyoruz. Bu hafta Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş ile derneği ve faaliyetlerini konuştuk. Kapaklı’daki okullarda öğrencilerle buluştuklarını ifade eden Çetintaş, “Şanlı tarihimizin gururlu bir mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekatı’nı genç öğrencilerimize aktarmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş kimdir?

İbrahim Çetintaş: 13 Mart 1953 tarihinde Pınarhisar’ın eski adıyla Yeni Mandıra, yeni adıyla Sütlüce köyünde doğdum. İlkokulu köyümde okudum. Sonrasında Fatih’te Özel Fatih Erkek Kolejine Kur’an Kursu öğrencisi olarak yarı ücretli gittim. Liseyi Pınarhisar’da tamamladım. 1973 senesinde askerlik görevim için 53/2 tertip olarak Burdur’a çavuş talimgâhına gittim. Oradan da Osmaniye’ye gittim. 19 Temmuz 1974 akşamı gemiye binerek Kıbrıs Çıkarmasına katılmış oldum. Askerden sonra 1976 yılında Çerkezköy OSB’de bir fabrikada yönetici olarak işe başladım. Birkaç fabrikada yönetici olarak çalıştım. 1999 yılında da emekli oldum. Demokrat Partisi Kapaklı Belde başkanlığı yaptım. 2009 yılında da siyaseti bıraktım.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilciliği ne zaman açıldı ve kaç üyesi var?

İbrahim Çetintaş: 2011 yılında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy temsilciliğinin oluşumunda bulundum. Kapaklı’nın ilçe olmasıyla da Kapaklı’daki derneğin kurulmasına vesile oldum. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilciliğini 15 Temmuz 2017 tarihinde resmi olarak açtık. Açılış törenimize dönemin Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı. Temsilciliğimizde şuanda üye olarak 33 Kıbrıs Gazimiz var. 5 iç güvenlik gazimiz, 9 da şehit ailesi fahri üyemiz. Toplamda 47 üyemiz var.

Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin tanımı, amacı, görevleri nelerdir?

İbrahim Çetintaş: Türkiye Muharip Gaziler Derneği, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan askerler ile bunların eş ve yetimlerinden oluşmuş; kamu yararına çalışan, asker kökenli bir dernektir. Türkiye Muharip Gaziler Derneği, 16.03.1983 tarih ve 2847 sayılı kanun gereği 1984 yılında kurulmuştur. Derneğin amacı Atatürk ilke ve inkılaplarının takipçiliğini yapmaktır. Yurt içinde ve yurt dışında savaşa fiilen katılmış, savaş ilan edilmiş olsun veya olmasın işgal kuvvetlerine karşı milli mücadeleye katılmış bulunan eski askerlerin anılarını yaşatmak, gazi ve dul eşlerinin tanışmalarını temin etmek, dayanışmalarını sağlamak, sosyal, ekonomik, kültürel ve manevi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktır. Milletin bütünlüğü ve devletin bölünmezliği ile cumhuriyetin kurulması ve korunması yolunda vuku bulan mücadeleleri, dökülen kanları, bu mücadelede şehit veya gazi olan kahramanları yeni nesillere anlatmak; tarihe, milli gelenek ve göreneklere bağlılık, fedakarlık, dayanışma ve yardımlaşma hasletlerini güçlendirmek ve yüceltmek yolunda etkili faaliyette bulunmak ve Atatürk ilke ve inkılaplarına ve Türk Milliyetçiliğine bağlı kalarak, milletimizin ülkesi, devleti, tarihi ve inançları ile beslenen milli kültürü ile sonsuza dek varlığını koruma çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

Kapaklı temsilciliği olarak ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

İbrahim Çetintaş: Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilciliği olarak ilçemizdeki resmi törenlere tüm gazilerimizle katılım sağlıyoruz. Ayrıca okullarımızı ziyaret ederek, öğrencilerimizle bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Son olarak Kapaklı’da bulunan 17 okulumuza gittik. Anaokulu öğrencilerine Atatürk posterli bayraklarımızı hediye verdik. Öğrencilere resimdeki kim dediğimizde Atatürk dediler. Biz kimiz dediğimizde de Atatürk’ün askerleri dediler. Yine ortaokulu ve lise öğrencilerine Kıbrıs Barış Harekatını anlattık. Kıbrıs Barış Harekatı ülkemiz ve hatta Kıbrıs Türkleri için çok büyük önem taşıyan bir harekattır. Bilindiği üzere o yıllarda Kıbrıs'ta bulunan Rumların zulmüne uğrayan Türkler için bir umut olarak oraya gittik ve onlara bir bayrak kazandırdık. Şanlı tarihimizin gururlu bir mücadelesi olan bu harekatı genç öğrencilerimize aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimiz de bu harekata tanıklık etmiş, içinde bulunmuş olan bizlere büyük bir ilgi gösteriyor. Tüm okul yöneticilerimize ve öğrencilerimize bu ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca yakın zamanda hayatını kaybeden gazimiz Naim Yücel’in cenazesi için Sapanca’daki resmi kurumlar ile iletişime geçtik. 4 arkadaş ile cenazesine katıldık. Yine mahallelerimizde yaşayan gazi ve şehit ailelerini dönem dönem ziyaret ediyoruz.

Kıbrıs şehidimiz Vahit İnce ile ilgili bilgi verir misiniz?

İbrahim Çetintaş: Kapaklı ilçemizden Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan ve orada şehit düşmüş bir tek Vahit İnce şehidimiz var. Onunla ve ailesiyle ilgili maalesef elimizde net bir bilgi yok. Veliköy’de bir akrabasına ulaştık. Fakat kendisiyle ilgili fotoğrafı harici bilgi yok.

Geçtiğimiz yaz Kıbrıs’a geziniz oldu. Orada neler yaptınız?

İbrahim Çetintaş: Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilciliğine bağlı gaziler ve ailelerinin de olduğu 33 kişilik heyet ile Kıbrıs’a gittik. Orada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın kabrini de ziyaret ederek, çelenk sunduk. Kapaklı’nın şehidi olan Vahit İnce ve tüm şehitlerimizin kabirlerini de ziyaret ettik.

Son olarak ne söylemek istersiniz.?

İbrahim Çetintaş: Gazilerimiz ve şehitlerimizin Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarıdır. Şehit ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Unutmayınız ki şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. “Orduya sadakat şerefimizdir.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazileri olarak dün olduğu gibi bugün de aynı inançlar bu güzel vatan için canımızı vermeye hazırız. Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık savaşların gazilerine olan ilgisizlik şanlı tarihimizde olan bağımızı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Şehit ve gazisi olmayan Türk ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. Sizler vesilesiyle 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla da tüm şehitlerimize ve hayatını kaybetmiş gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olan gazilerimize ve ailelerine de sağlıklı ömürler diliyorum.

Kapaklı Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.