banner85

banner84

Tuttukları takım ile geri dönüşüme katkı sağlıyorlar

Kapaklı Cumhuriyet İlkokulu 2-A sınıfı, sınıflarının ve okullarının temiz tutulması ve geri dönüşüme dikkat çekmek için örnek bir projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında öğrenciler arasında en fazla taraftara sahip 3 takım belirlendi. Kapaklı Belediyesi’nden geri dönüşüm kutusu temin eden ve bu kutuları takımlarının renkleriyle süsleyen öğrenciler kağıt atıkları tuttukları takımın geri dönüşüm kutusuna atarak çevre duyarlılığına ve geri dönüşüme dikkat çekti.

Gündem 15.05.2019, 15:14 15.05.2019, 17:47 Bakış Haber Merkezi

Kapaklı Bakış - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve ülke genelinde önemli yol kat edilen sıfır atık projesine bir katkı da Kapaklı Cumhuriyet İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinden geldi. Kapaklı Cumhuriyet İlkokulu 2-A sınıfı öğretmeni Esmeray Çalışkan, sıfır atık projesinden yola çıkarak “Geri Dönüşüm Çöp Değildir” projesi oluşturdu. Proje kapsamında sınıf içerisinde en fazla taraftara sahip 3 futbol takımı olarak Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray belirlendi. Çekilen kura ile her üç takımı destekleyen birer öğrenci aileleriyle birlikte Kapaklı Belediyesine giderek, belediye tarafından temin edilen geri dönüşüm kutularını aldı ve okula getirdi.

EN FAZLA ATIK TOPLAYAN TAKIMIN MARŞLARI ÇALINACAK

Sınıfa getirilen geri dönüşüm kutuları 3 takımın renkleri ve sembol isimleriyle süslendi. Öğrenciler, okul içerisinde ve okul bahçesindeki kağıt atıkları toplayarak tuttukları takımın geri dönüşüm kutusuna atmaya başladı. Ramazan Bayramına kadar devam edecek proje sonrasında yapılacak tartı işlemi ile en fazla atık toplayan takımın marşları teneffüslerde sınıf içerisinde çalınacak.

“OKULLARDA BOŞ YERE KAĞITLAR KULLANDIĞIMIZI FARK ETTİK”

Proje ile ilgili bilgi veren 2-A sınıfı öğretmeni Esmeray Çalışkan, geri dönüşümün çöp olmadığının çocuklarda farkındalığını oluşturmak adına projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Amaçlarının çocukların küçük yaşta kağıt, cam, plastik, metal atıklarını ve gereksiz pilleri çöpe atmak yerine ayrı ayrı kutularda biriktirerek geri dönüşüme gönderebilmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Çalışkan, “Ailemizin ve ülkemizin ekonomisinin daha iyiye gitmesinin yolu geri dönüşümden geçiyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan hanımefendinin başlattığı sıfır atık projesini, plastik poşet kullanılmasının daha az olmasını biz de destekledik. Gerçekten plastik poşet kullanımında oldukça azalma olduğunu, ülke ekonomisine katkısı olduğunu gördük. Kendimizin gereksiz yere poşet kullandığını fark ettik. Okullarda boş yere kağıtlar kullandığımızı fark ettik. Çeşitli hayvanlara yuva olan, bizlere meyve veren, evimize eşya olan, sayısız faydaları olan, doğal afetleri önleyen ağaçlarımızın daha az kesilmesi için öncelikle okullarda kağıt israfını önlemek istiyoruz. Bunun için çocuklarda farkındalık oluşturmak için çocuklarımızın tuttuğu takımlardan yola çıkarak bir proje yaptık. Çocuklarımız kağıt atıkları kendi tuttukları geri dönüşüm kutusuna atıyorlar.
En fazla kağıt biriktiren takımımızın marşlarını çalacağız.” dedi.

“UMARIM BU ÇOCUK YAŞTA BU FARKINDALIĞI OLUŞTURABİLİRİZ”

Amaçlarının kağıt israfını azaltmak olduğunu dile getiren Çalışkan, “Bunu yaparken gereksiz kağıtlar koparmayacağız. İşimize yaramayan kullanmadığımız kitapları, kağıtları geri dönüşüme kazandıracağız. Umarım bu çocuk yaşta bu farkındalığı oluşturabiliriz. Kağıdı, plastiği çöp deyip çöp kutusuna atmayan, yerlere atmayan geri dönüşüme kazandıran bir nesil yetiştiririz. Ağacı seven, doğayı seven, temiz bir çevrede yaşamak isteyen ve buna katkıda bulunan bireyler olarak büyümelerini sağlarız.” dedi.

“ATIKLAR ÇÖP DEĞİLDİR”

Öğrenciler de “Geri dönüşüm günü değil, geleceği kurtarır.”, “Atıklar çöp değildir, gelecektir.” “Geri dönüşüm çöp değildir.” Sloganlarıyla projeye büyük ilgi gösteriyor.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:34
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:42
Yatsı 22:28
banner81
23°
parçalı az bulutlu
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@