banner85

banner84

“Türk milleti ilelebet dimdik ayakta kalacak!”

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Kapaklı’da binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla belediye meydanında bir araya geldi. Burada bir konuşma gerçekleştiren Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Türk Milleti’nin ilelebet ayakta kalacağını vurgulayarak, “Bugün Türkiye’nin her şehrinde ve dünyanın birçok noktasında gördüğümüz gibi bu millet ayakta, ilelebet de dimdik ayakta kalacak.” dedi.

Gündem 16.07.2019, 01:00 16.07.2019, 01:06 Bakış Haber Merkezi
“Türk milleti ilelebet dimdik ayakta kalacak!”
banner44

Kapaklı Bakış - Programa Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Fevzi Bayram, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, gaziler ve binlerce vatandaş katıldı.

KUR’AN-I KERİM OKUNDU

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program Merkez Camii müezzini Mustafa Çetin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İlçe Müftüsü İsa Aktaş’ın duasıyla devam etti. Ardından Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy bir konuşma gerçekleştirdi. 15 Temmuz 2016’da tarih boyunca nice devletler kurmuş Türk milletinin hiç görmediği bir hainlikle karşı karşıya kaldığını ifade eden Ünlüsoy, “O gün Türkiye Cumhuriyeti devletinin cumhurbaşkanına, meclisine, bakanlarına, ülkeye, vatanına, insanlarımızın geleceğine hipotek kurmaya kalkan hain bir çete Türkiye’ye unutmamamız gereken bir gece yaşattı. Ancak hesap edemedikleri, bilmedikleri bir şey vardı. İnsanlar vardı, bu millet vardı, siz vardınız. Bunu dünyanın en gelişmiş ülkeleri, onların örgütleri, yöneticileri hesap edemediler. Türk milleti tarih boyunca nice devletler kurdu. En son kurduğumuz devlet Türkiye Cumhuriyeti devleti bu topraklarda bedel ödeyerek kurduğumuz ve ilelebet yaşayacak olan son devletimiz, son cumhuriyetimiz. Yine hainlerin hesap etmediği bir şey vardı. Burası dünyadaki 200 ülke gibi sadece bir devlet değildi. Sadece yönetimi, insanı olan, toprağı olan bir yer değildi. Burası aynı zamanda vatandı. Hepimizin vatanı. Bu vatan Kafkasya’dan, Balkanlar’dan gelen, burada yaşayan insanlarla beraber, bedel ödeyerek, can vererek kuruldu. Bu vatan şairin dediği gibi ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı. Düşün altında binlerce kefensiz yatanı. ‘ Yine şairimizin dediği gibi, ‘Kim bu cennet vatan uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!’ dediği topraklar. Burası bizim ebediyete kadar yaşayacağımız topraklar. “ dedi.


“EKONOMİK AÇIDAN EN GÜÇLÜ 20 ÜLKE ARASINDAYIZ”

15 Temmuz 2016 günü insanların sabahlara kadar günlerce nöbet tutarak vatanına sahip çıktığını ifade eden Kaymakam Ünlüsoy, “O gün tüm insanlarımız sabahlara kadar günlerce vatanına sahip çıktı, meydanlarda nöbet tuttu. Sokaklarımızı, caddelerimizi hainlere karşı koruduk, kolladık.  Kahraman Türk milleti bu gösterdiği eşsiz fedakarlığı tarihimizde her zaman göstermiştir, her zaman gösterecektir. Biz bu günlere kolay gelmedik. Yaşadığımız Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve akabinde Kurtuluş Savaşı sonrası 10 milyon insandan bugün 80 milyona ulaştık. O gün dünyadaki yüzün üzerindeki ülkeden sonlarda gelirken, bugün dünyadaki 200 ülke arasında ekonomik açıdan en güçlü 20 ülke arasındayız. Biz bunlara büyük petrol kaynaklarımız, ormanlarımız, madenlerimizle gelmedik. İnsanımızla, beraberce çalışarak, üreterek, kazanarak geldik. Onun için kolay mıydı bu vatanı elimizden almak? Elbette kolay değildi.” diye konuşmasını sürdürdü.

“BU DİRENİŞE KAHRAMANCA HEP BERABER İŞTİRAK ETTİK”

Türk milletinin ilelebet dimdik ayakta kalacağına vurgu yapan Kaymakam Ünlüsoy, “15 Temmuz akşamı sizlerin paralarıyla, vergileriyle silahlı kuvvetlerimizin, polisimizin elinde olan tankımızı, topumuzu, tüfeğimizi bizim üzerimize çevirdiler. Ama biz millet olarak tankın üzerine gittik, altına yattık ve bu direnişe kahramanca hep beraber iştirak ettik. Bugün Türkiye’nin her şehrinde ve dünyanın birçok noktasında gördüğümüz gibi bu millet ayakta. İlelebet de dimdik ayakta kalacak. Sizler de Kapaklılı hemşehrilerim bugün meydanları doldurdunuz.  15 Temmuz 2016 akşamı Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki, özellikle İstanbul ve Ankara’daki hain saldırılarda 251 vatandaşımız şehit oldu. 2 bin 194 gazimiz var. Yüz binlerce gönülden gazimiz var. Onlar hepimiziz.” dedi.

“ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE, MİNNETLE ANIYORUM”

Ünlüsoy konuşmasını, “Bu ülkeyi elimizden almak için zaman zaman çeşitli senaryolar uyguladılar. Sağcı-solcu diye, Alevi-Sünni diye, Türk- Kürt diye bölmeye kalktılar. Biz her zaman bu dış güçlerin ve işbirlikçilerinin oyunlarını bozduk. Bugünlere geldik, inşallah daha ileriye gideceğiz. Bu Türk milletinin fedakarlığı, feraseti sayesinde oldu. Kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti bireyleri olarak elbette ki ülkemizi, vatanımızı koruyacağız. Devletimizin kuruluşundan bu yana ve devlet olma sürecinde bu vatan için canını veren şehitlerimizi, o dönem gazi olup hayatını kaybeden gazilerimizi, vatanın korunmasında, kollanmasında canlarını veren şehitlerimizi, 15 Temmuz’da hayatını kaybeden 251 şehidimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Onlara layık sevgili bireyler olacağımızı tüm dünyaya haykırıyorum. İyi ki varsınız Kapaklılı hemşehrilerim.” ifadeleriyle sonlandırdı.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI SEYRETTİRİLDİ

Ünlüsoy’un ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Atatürk Havaalanında yaptığı konuşma sinevizyon ile Kapaklı meydanındaki vatandaşlara seyrettirildi. Ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin bir konuşma yaptı. Protokolü ve meydanı dolduran vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Çetin, “Reis’in konuşması üzerine konuşacak çok fazla bir şeyimiz kalmadı. Allah kendisinden razı olsun, Allah yokluğunu göstermesin bizlere.” dedi. Şehitlerimize rahmet dileyerek konuşmasına devam eden Çetin, “Türkiye Devleti cumhuriyet rejimiyle yönetilmeye başlandıktan sonra çok badireler atlattı. Halkımız henüz demokrasinin kavramını bilmediği dönemlerde bir sürü algı ve oyunlarla hükümetler devrildi. Her hükümet 2-3 yılı tamamladığında uzun yıllar kaldı denildi. 1960 İhtilaliyle beraber Türkiye’de bir başbakan ve bakanlar, kendi evlatlarımız maalesef darağacına götürüldü. O acıları yaşamış bir milletin çocuklarız. Sonrasında 1980 darbesiyle beraber yine büyük acılar yaşamış, darbelerin o soğuk yüzünü görmüş, o karanlıkları yaşamış bir milletin evlatları olduk. Akabinde 28 Şubat 1997 yılında adına post modern darbe diyerek siyasete ayar çekmeye çalışan bir el yine bu ülkede hem ekonomik hem siyasi istikrarı bozmak için oyunlar oynadı. Bu ülkenin gayri milli hasılası ayaklar altına alındı. Amaçları bu ülkenin kalkınmasını, gelişmesini, kendi ayakları üzerinde durmasını engellemekti. Yıllarca böyle devam etti. Ancak bu sefer 15 Temmuz’da öyle olmadı. Bu aziz millet, milli iradeye, sandığa sahip çıkmak için genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle sadece Türk milleti bayraklarını alarak meydanlara indi. Kutsal ordumuzun, önemli gücümüzün içine sızmış olan o hainlerin oyununu bozmak için milletçe sokaklara döküldük.” dedi.

“BÖYLE BİR MİLLETİN EVLADI OLDUĞUM İÇİN ŞÜKREDİYORUM”

15 Temmuz’da kimsenin silahlanarak meydana inmediğini ifade eden Çetin, “Bu milletin elinde silahı hep vardır. Ama 15 Temmuz’da kimse silahla meydanlara inmedi. Çünkü ona karşı silahı doğrultanı kendi evladı bildi. Teyzelerimiz, ablalarımız meydanlarda askerlere “Yapma evladım, sizi kandırıyorlar.” diyorlardı. Elindeki bayrağıyla yanlışa işaret buyuruyorlardı. Tek gayeleri demokrasiye, milli iradeye sahip çıkmak, istikrarı korumaktı. Hamdolsun böyle bir milletin evladı olduğum için şükrediyorum.” dedi. 15 Temmuz’da Türk halkının tüm şer odaklarına bu ülkede bir daha darbe yapılamayacağını gösterdiğini belirten Çetin konuşmasını, “Bu millet ruhunda, geninde Çanakkale ruhunun asla kaybolmayacağını bir kez daha gösterdi. Bu büyük destan yazılırken şehit olan tüm vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.” ifadesiyle sürdürdü.  Allah’ın evrende her şeye bir şifre koyduğunu ifade eden Çetin konuşmasını, “Sonsuz evreni, gök kubbeyi, tüm canlıları yoktan var eden Rabbimiz evrende her şeye bir şifre koymuş. Dünya, ay ve güneş bir matematik ile şifre ile dönüyor. Rabbimiz her şeye bir şifre vermiş. Kiraz çekirdeğini toprağa ektiğiniz zaman, Rabbimiz o tohuma bir şifre kopyalamış, o tohum kiraz ağacı oluyor. Domates çekirdeğinden domatesi aldığımız gibi. Bu İsrailliler şifreyi nasıl kırmış ona dikkat etmenizi istiyorum. İsrail’den aldığımız fidelerle domatesimizi yetiştirmek zorunda kalıyoruz. Yani genlerle oynanmış başka bir ürünü domates diye yiyoruz. Domates şifresindeki oyunu oynayanlar bizim milletimizin gençlerinin zihniyle oynayıp, kendi silahıyla, kendi insanının üzerine F-16’larla ateş etti, tanklarla üzerinden geçti. Bu akıl tutulmasının üzerinde bir şey. Çünkü o gençlerin genleriyle oynanmıştı. Çok dikkat etmemiz gerekiyor. Düşman her kılığa giriyor. Maalesef gençlerimizi bu oyuna alet ederek bizi bize vurduruyor. Pirincin içindeki siyah taşın üstesinden geliriz, ama bizim gibi gözüken beyaz taşlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu milletin öz, milli değerleri, Çanakkale ruhu hamdolsun hala yaşıyor ve ebediyete kadar da yaşayacak inşallah.” cümleleriyle sürdürdü.

“ASIL OLAN DEMOKRASİYE OLAN İNANCIMIZDI”

Türk milletine pranga vurulamayacağını ifade eden Çetin, “Bu millet hep tam bağımsızlık demiş. Söz konusu vatansa gerisi teferruat demiş. Her zaman sahada olmuş. Hamdolsun.
1071’de Malazgirt’te, 1453’de İstanbul’da, 1915-1916 yıllarında Çanakkale’de ve sonrasında düşman işgali altında Anadolu’da Kurtuluş Mücadelesi vererek ruhundaki gerçek mayasıyla bir mücadele vermiş. Asla ve kata bir boyunduruğu kabul etmemiştir. Ya İstiklal ya ölüm demiştir. Sonrasında imkansızlıklar içinde Kıbrıs Harekatı’nı gerçekleştirmiştir. Tüm bu iman bizim mayamızın, genlerimizin eseri. Biz böyle yetiştik, böyle yetişmeye devam edeceğiz. Gençlerimizin de aynı duyguyla, aynı inançla yetişmesine dikkat edeceğiz. Oyunlara gelmemesi için azami çaba göstereceğiz.” dedi. 15 Temmuz akşamı vatandaşların abdest alarak şehadete yürüdüğünü belirten Çetin, “15 Temmuz akşamı vatandaşlarımız abdest alarak şehadete yürüdü. Bayrağını aldı, tankın önüne yürüdü. Tüm bunları tiyatro diyerek küçümseyenler oldu, her zaman olduğu gibi. Lakin meselenin aslında bu millet birlik beraberlik içinde demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıyordu. Asıl olan demokrasiye olan inancımızdı. Çok şükür bir ders verdik.” diye konuştu.

“YÜREĞİNDE VATAN SEVGİSİ OLAN HERKESE SELAM OLSUN”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: Tankın egzozuna tişört tıkayan abiye, kamyonuyla adam taşıyan ablaya, mahsulünü yakıp uçakları engellemeye çalışan amcaya, oyuncak kamyonuna bayrak takan kardeşime, tankı motosikletle kovalayan arkadaşıma, terlikle tanka vurmaya çalışan teyzeme, çatıdan jete kafa tutan gençlere, tanktan çıkardığı askere sarılan polis, jetlerin kalkmaması için yakıt depolarını boşaltan pilota, kamyonları, tırları kışla kapısına çeken şoföre, meydanlarda dua eden hacıya, evinde gözyaşı döken bacıya, vatanı için canını veren şehidimize, canını seve seve vermek isteyen gazi kardeşlerimize, yüreğinde vatan sevgisi olan herkese selam olsun. Allah bir daha bize böyle karanlık geceler yaşatmasın diyorum. Yaşatacak olanlarda dersini almamış diyorum.

CAMİLERİMİZDE SELALAR OKUNDU

Program siyasi parti temsilcilerinin konuşmaları ve okunan şiirler ile devam etti. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece ise saat 00.13’te tüm camilerimizde selalar okundu.


Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:47
Güneş 08:19
Öğle 13:09
İkindi 15:28
Akşam 17:49
Yatsı 19:16
banner81
11°
sisli
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@