Tekirdağ 19°
parçalı az bulutlu

Mecliste ‘ret’ oyu krizi

Kapaklı Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısının 2. oturumuna AK Partili meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Güven’in kendi parti üyelerinin ‘evet’ oyuna karşı verdiği ‘ret’ oyu damga vurdu.

Mecliste ‘ret’ oyu krizi

Kapaklı Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısının 2. oturumuna AK Partili meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Güven’in kendi parti üyelerinin ‘evet’ oyuna karşı verdiği ‘ret’ oyu damga vurdu.

Bakış Haber Merkezi
Bakış Haber Merkezi
09 Eylül 2019 Pazartesi 19:49
Mecliste ‘ret’ oyu krizi
banner44

Kapaklı Bakış - Eylül ayı olağan toplantısının 2. oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Oturumda İmar Komisyonu ve Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşülen maddeler oylandı. Açılış ve yoklamanın ardından ilk olarak İmar Komisyonuna havale edilen konular oylandı. Komisyonda görüşülen ve detaylı olarak araştırılması için komisyon çalışmalarının devam etmesinin uygun olduğuna oybirliğiyle karar verilen Mimar Sinan Mahallesi Baran Sokak üzerinde bulunan parka şehit Ömer Halisdemir isminin verilmesi konusu meclisten oy birliğiyle geçti. 

6 BİLİRKİŞİ SEÇİLDİ

Ardından Atatürk, Cumhuriyet ve İnönü Mahallelerinde yapılacak kadastro işlemlerinde görev alacak 6 bilirkişi seçildi. Yavuz Ünlü, Nazmi Köroğlu, Mehmet Karaçoban, Reşat Ünlü, Nureddin Dubaz ve Mustafa Aktürk isimlerinden oluşan bilirkişi heyeti oybirliğiyle kabul edildi.

CHP RET OYU VERDİ

İmar Komisyonu tarafından İnönü Mahallesi 1880 parsel 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği konusunun onaylanmak üzere Büyükşehir Belediyesine gönderilmesi CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık oyçokluğuyla alındı. Karar meclisten de oy çokluğuyla geçti.

PLAN VE BÜTÇEYE HAVALE EDİLEN KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ

Meclisin 2. oturumu Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen konuların görüşülmesi ile devam etti. Komisyonun 2020-2024 stratejik plan konulu yazının daha detaylı olarak incelenebilmesi için komisyon çalışmalarının devamına oy birliği ile karar alınarak meclisten geçti.

PARKLARIN KİRALANMASI KONUSU ORTAMI GERDİ

Hüküm ve tasarrufu belediyeye ait Atatürk Mahallesindeki Hacılar Çeşmesi Süleyman Demirel Parkı ve İsmetpaşa Mahallesindeki Bülent Ecevit Parkının 10 yıllığına kiraya verilmesi konusu tartışmalara yol açtı. Burada söz alan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, söz konusu parkların 3 yıllığına kiralanmasını, verim alınırsa gerekirse 30 yıllığına bile çıkarılabileceğini önerdi. Kapaklı Belediye Başkanlığı görevini de sürdüren AK Partili meclis üyesi Veysel Güven ise, komisyondan 10 yıllığına kiralanması konusunun geçtiğini ve aynı şekilde oylanmasını istedi. Konuyla ilgili konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Belediyemizin Teras Cafe, Recep Güven Parkı, Bülent Ecevit Parkı ve Kazak Gölü tesisi olmak üzere 4 tesisi var. Teras hariç diğer tesisler zarar ediyor. İhaleleri alacak firmadan gelecek kira bizi ilgilendirecek. Şartnameyi istediğimiz gibi koyarak gelecek firmanın şartlarımıza uymasını istiyoruz. Amacımız ürün çeşidini çoğaltmak ve personel istihdamı sorunlarını ortadan kaldırmak. Kent A.Ş ihaleye girecek. Kent A.Ş kazandığı parayı belediyeye aktaramayacağız fakat başka alanlarda kullanacağız. Amacımız vatandaşlarımıza huzurlu ortamda hizmet sunabilmek.” dedi. Konuşmaların ardından söz konusu parkların 5 yıllığına kiralanmasına Belediye Başkan Yardımcısı, AK Partili meclis üyesi Veysel Güven’in ret oyuna karşılık CHP’nin de kabul oyuyla oy çokluğuyla meclisten geçti. AK Partili Güven’in kendi parti gurubunun kabul oyu verdiği maddeye ret vermesi şaşkınlığa yol açtı.  

KAPALI PAZAR YERİ OLMASINI TEMENNİ ETTİ

Komisyonca görüşülen bir diğer madde ise mülkiyeti belediyeye ait olan İnönü Mahallesi 1543 ada 1 parsel 10 bin 797.76 metrekarelik arsanın 10 yıllığına kiralanması konusu oldu. Söz konusu alanın 5 yıllığına kiralanması oybirliğiyle kabul edildi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin söz konusu arsanın Kent A.Ş üzerinden değerlendirilip Kapalı Pazar Yeri olmasını temenni ettiğini ifade etti.

TARLALAR 5 YILLIĞINA KİRALANACAK

İlçenin muhtelif yerlerinde bulunan tarlaların ile 5 yıl süre ile tarım arazisi olarak tarımsal faaliyetlerinde kullanılmak üzere kiralanması ve kiralama iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi için belediye başkanı ve belediye encümenine yetki verilmesi konusu komisyonca oybirliğiyle kabul edildi. Madde meclisten de oybirliğiyle geçti.

“TESKİ’YE GİDİP SÖYLEDİNİZ Mİ?”

Mülkiyeti Kapaklı Belediyesine ait olan Saray’ın Büyükyoncalı Mahallesinde bulunan 19 bin metrekare tarlanın açık teklif usulü ile 10 yıllığına kiralanması ve kira iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi için belediye başkanı ve belediye encümenine yetki verilmesi maddesine ise komisyon tarafından oy çokluğuyla karar verildi. Burada söz alan CHP’li meclis üyeleri kararın bir sonraki meclise bırakılmasını teklif etti. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ise, “Bizim kaybedecek vaktimiz yok. Vatandaşa hizmet etmek istiyoruz. Kent A.Ş. üzerinden kilit taşı üretimi yapmak istiyoruz. Pınar Bulvarı’nda çalışmalar durdu, sizler TESKİ’ye gidip söylediniz mi? Çalışmalar durmuş durumda rahatsız olanınız var mı? Lütfen gerekli yerlere iletin. Büyükşehir belediye başkanımızla defalarca konuştum. Hafriyat döküm belgesini alayım belediye önünde çerçeveleteceğim. Müteahhit işi yokuşa sürüyor.” dedi. CHP’li meclis üyesi Ender Dubaz ise Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile görüştüğünü ve Pınar Bulvarında çalışmaların bu hafta başlayacağını ifade etti. Konuşmaların ardından söz konusu maddede yer alan 19 bin metrekare tarlanın 5 yıllığına kiralanması CHP’lilerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

SU KUYUSU AÇILMASI İÇİN BEDELSİZ TAHSİS EDİLDİ

Meclis ikinci oturumu İmar Komisyonu ve Plan ve Bütçe Komisyonu müşterek raporu olan ilçenin bazı yerlerindeki park alanlarında su sondaj kuyularının açılması için TESKİ’ye 10 yıllığına bedelsiz tahsis edilmesi ve tahsis protokollerini imzalamaya Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesinin oybirliğiyle kararının alınmasıyla tamamlandı.

“TEK DERDİMİZ KAPAKLI”

Meclisin tamamlanmasının ardından konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kapaklımıza yeni projeler kazandırmak adına tüm imkanları seferber ediyoruz. Trakya Kalkınma Ajansına 2019 yılı Turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi Mali destek programı kapsamında yapmış olduğumuz “Kapaklı Belediyesi Turizme Yönelik Yöresel ürünler Üretim ve Satış Merkezi" projemiz onaylanarak desteklenmesi kararı alınmıştır. 700 bin lira hibeyi ilçemize kazandırdık. Protokolümüzü yaparak sözleşmemizi imzaladık. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum. Tek derdimiz Kapaklı.” dedi. Ayrıca Başkan Çetin, “Mecliste lütfen birbirimizi kırmayalım. Örnek bir meclis olalım” diye konuştu. 

CHP’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ TEBRİK ETTİLER

AK Parti Grup sözcüsü İbrahim Aktürk ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin son olarak, CHP’nin 96. Kuruluş yıldönümünü tebrik etti.

Kapaklı Bakış

Son Güncelleme: 09.09.2019 20:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.