banner71

Mecliste kredi tartışması

Kapaklı Belediyesi tarafından ilçede 75 kilometrelik asfalt çalışması yapılabilmesi için İller Bankası’ndan 28 milyon lira kredi talep edilecek. Kredi talebi AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri arasında sert tartışmalara neden oldu. CHP’li Nalan Çolak, “2018 yılında asfalt plentine AK Partili meclis üyeleri karşı çıkmasalardı bugün Kapaklı’nın bu yola ihtiyacı olmayacaktı.” derken, Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Asflat plenti hikayedir, yalandır, bu halkı kandırmaktır” cevabı verdi. Tartışmaların ardından söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündem 02.01.2020, 18:43 02.01.2020, 19:12 Bakış Haber Merkezi
Mecliste kredi tartışması


Kapaklı Belediyesi tarafından ilçede 75 kilometrelik asfalt çalışması yapılabilmesi için İller Bankası’ndan 28 milyon lira kredi talep edilecek. Kredi talebi AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri arasında sert tartışmalara neden oldu. CHP’li Nalan Çolak, “2018 yılında asfalt plentine AK Partili meclis üyeleri karşı çıkmasalardı bugün Kapaklı’nın bu yola ihtiyacı olmayacaktı.” derken, Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Asflat plenti hikayedir, yalandır, bu halkı kandırmaktır” cevabı verdi. Tartışmaların ardından söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Kapaklı Belediye Meclisi 2020 yılının ilk toplantısı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. 
Meclis oturumunu açan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin bir konuşma yaptı. Çetin konuşmasında, “2020 yılının ilk meclis toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Alacağımız kararların ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Yeni yıl boyunca sorunsuz problemsiz bir süreç geçirdik. 2019 yılında 9 ay süresince ilçemizde bazı faaliyetleri uygulamaya, stratejik planı da oluşturmaya gayret ettik. 2020 yılı stratejik plandaki projeleri uygulayacağımız, hayata geçireceğimiz bir yıl olacak inşallah. Bu bağlamda hem büyükşehir belediyesi ile hem TESKİ ile hem de hükümetimizin desteğini alarak, ilçe belediyesi olarak Kapaklı halkının özlemle beklemiş olduğu hizmetleri getirmeye hep beraber gayret edeceğiz. 2020 yılının huzur ve sağlık getirmesini diliyorum. İnşallah 2020 yılında hizmetlerimizle Tekirdağ genelinde ses getiren işlere hep beraber imza atarız.” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM MADDELERİ OKUNDU

Çetin’in konuşmasının ardından gündem okundu. Gündeme ek olarak sunulan 3 dilekçenin gündeme eklenmesine oy birliğiyle karar verildi. MHP’li meclis üyeleri tarafından sunulan “afet ve deprem önlemleri” konulu önergeye Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin yazılı olarak yanıt verileceğini ifade etti.

MECLİSE BİLGİ VERİLDİ

Ardından açılış ve yoklama gerçekleştirildi. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk olarak 5393 sayılı Belediye Kanunun 49. Maddesinin 2. Fıkrası ve 5393 sayılı Belediye Kanunun 29. Maddesinin gereğince belediye meclisine bilgi verildi. Nihat Toprak’ın belediye başkan yardımcılığına, Hasan İbili’nin Yazı İşleri Müdürlüğüne, Atilla Can’ın Bilgi İşlem Müdürlüğü görevlerine getirildiği ifade edildi. Konuyla ilgili konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Umarım belediyemize katkı verirler. Hayırlı olmasını diliyorum. Meclisimize yeni katılan Turan Çakan kardeşimize de hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

Gündemin ilk maddesi olan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2019 tarih 161197/1339 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 32. Maddesi uyarınca Meclis Başkan ve üyelerine, Meclis ve Komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek huzur hakkının belirlenmesi konusu görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi. Gündemin ikinci maddesi olan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2019 tarih 161199/1340 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25. Maddesinin 3. fıkrası uyarınca Denetim Komisyonu toplantılarına belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenler ile kamu kurumu dışındaki diğer uzman kişilere ödenecek olan günlük ödeme miktarının belirlenmesi hususu da görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim  Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2019 tarih 161202/1341 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca görev yapan Meclis Üyesi Belediye Başkan Yardımcılarına ödenecek olan aylık ödeneğin  belirlenmesi konuşu da Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 23.12.2019 tarih 161122/1279 sayılı 380 ada 17 parsel tamamı 314.31 m² arsada bulunan 36,54 m²'lik belediye hissenin hissedarına satılması konusu oy birliğiyle kabul edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2019 tarih 161206/1342 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 51. Maddesi uyarınca Belediye bünyesinde çalışan Zabıta Memurlarına verilecek olan fazla çalışma ücretinin belirlenmesi konusu Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.
Konuyla ilgili MHP adına söz alan meclis üyesi Emrah Sevinç, “Gündem maddeleri arasında huzur hakkı, maaş artışı gibi gündemler bulunmaktadır. Bunları uygulamak en doğal haktır. Ücret emeğin karşılığıdır. Plan Bütçe komisyonuna sevk edilen bu gündemleri ülkemizin zor şartlarda bulunduğu bu günlerde vatandaşlarımızın da tepkisine yol açmadan, açmasına meyil vermeden, kamu tasarrufunu göz ardı etmeden, komisyon üyelerimizin hassasiyetle çalışmalarını sürdürmelerini, maksimum değil minimum alt tabandan işleme alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

28 MİLYON LİRA KREDİ TALEBİNDE BULUNULACAK

Sevinç’in konuşmasının ardından gündemin 6. maddesi görüşüldü. Fen İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 24/12/2019 tarih 162161/1938 sayılı yazısında Belediye Stratejik Planında ve yatırım programında yer alan Yol Yapım Projeleri için  5393 sayılı Belediye Kanununun 68. Maddesinin d fıkrasına göre iller bankasından 28 milyon lira kredi kullanılması konusu görüşüldü. Konuyla ilgili söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “İlçemizin en ciddi sorunlarından birisi yollarımız. Bu 9 aylık süre içerisinde imkanlarımız ölçüsünde bazı çalışmalar yapmaya gayret ettik. Ciddi bir sayıda asfalt, beton yol yapıldı. Kilit taşı uygulamamız oldu. Ancak beklentileri karşılayabilmek için, stratejik plandaki faaliyetleri hayata geçirebilmek için yaklaşık 28 milyon tutarında olan bir ihaleyi hayata geçirebilmek açısından İller bakasından kredi talebinde bulunacağız.” dedi.

75 KİLOMETRE BETON YOL ASFALT KAPLANACAK

Konuyla ilgili söz alan Fen İşleri Müdürü Abdullah Çakmak, “Yol projesi kapsamında Kapaklı merkez ve Karaağaç dahil olmak üzere 75 kilometre hazırda beton olan yolların üzerine asfalt kaplama projesini kapsıyor. Pınar Bulvarı’nı prestij caddesi yapacağımız için maliyet ve proje hazırlanmasına devam ediyor. Yaklaşık 75 kilometrelik yolun kaplanması bu bedel karşılığında olacaktır.” dedi.

“KARAYOLLARININ BİRİM FİYATINA GÖRE HESAPLANDI”

CHP’li meclis üyelerinin konuyla ilgili detaylı bilgi istemesi üzerine açıklamasını sürdüren Çakmak, “Direk caddelerin ve yolların ölçülmesiyle hesaplandı. 2017 yılında da hesaplanmıştı. O zaman 13 milyona ihale edilmişti. O ihale gerçekleşmedi. Firma gerekli işlemi yapamadığı için iptal olmuştu. O günden bugüne kadar oluşan fiyat artırımları neticesinde şimdiki maliyet bu rakamlara çıktı. Hiçbir ihalede plent kurulacak diye bir madde yok. 2017 yılındaki ihaleye maliyet 18 milyondu. 18 milyonluk iş kırımla beraber 13 milyona gitmişti. Şimdi yaklaşık maliyetimiz 28 milyon ama oluşacak kırımı şimdiden tahmin edemiyoruz. 18 milyonluk maliyet şimdi 28 milyona çıktı. Karayollarının birim fiyatına göre hesaplandı. Sadece asfalt kaplamasını içeriyor.” diye konuştu.

“ASFALT PLENTİ BAHANESİNE TAKILMASAYDIK BUGÜN BU MALİYET OLUŞMAYACAKTI”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ise konuyla ilgili, “O dönemde sürekli asfalt plentine takıldık. İhale yapılmıştı, şartnamede asfalt plenti yoktu. O gün asfalt plenti bahanesine takılmasaydık bugün bu maliyet oluşmayacaktı. İçinden geçtiğimiz şartlar bunu gerektiriyor. İnşallah daha aşağıya çekebiliriz. Daha çok yeri asfaltlarız. Kapaklı’nın sorunlarıyla ilgili gideceğimiz tüm kapılara gittik. Bazı sorunların çözümünü de kendi kredi yetkilerimiz çerçevesinde, kullanabildiğimiz kadarını kullanmaya çalışacağız.” dedi.

“KAPAKLI VE KAPAKLI HALKINA VERİLEN BİR ZARARDIR”

Söz alan CHP’li meclis üyesi Nalan Çolak, “2018 yılında asfalt plentinde AK Partili meclis üyeleri karşı çıkmasalardı bugün Kapaklı’nın bu yola ihtiyacı olmayacaktı. Kimsenin kapısını çalmayacaktık. 13 milyon liraya yapılacak olan asfalt çalışması bugün 28 milyon lira ile Kapaklı’nın karşısına çıkmayacaktı. Kapaklı’ya ve Kapaklı halkına verilen bir zarardır.” dedi.

“ASFALT PLENTİ ŞARTI YOK”

Çolak’a yanıt veren Başkan Çetin, “Biz ihaleye çıkıyoruz. Aynı ihaleye çıkıyoruz, asfalt plenti şartı yok geçen dönemde de yoktu. Bu sıralarda defalarca söyledik. Bu kılıfın arkasına sığınmayın, halkı kandırmayın. Kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorsunuz. O günkü ihaleyi Abdullah Bey yaptı, asfalt plent şartı yoktu. Asflat plenti hikayedir, yalandır bu halkı kandırmaktır. Sizden istirham ediyorum. Hizmeti getirmenin yollarını arayalım. Geçen dönemde krediyle yapacaktınız. O dönemde müteahhit asfalt plentini bahane etti. O plent dolayısıyla mahkemeliğiz. Kamu zararı oluşturmuş durumdasınız. Polemiğe gerek yok. Şartnamede asfalt plenti yok. 18-19 kilometre asfalt döktük. Hiç asfalt plenti istemediler. Şimdi de asfalt plenti kurmayacağız. Toplumu kandırmayın. Mikrofonu aldığınızda doğruyu söyleyeceğiz. Allah’ın izniyle 5 yıl içerisinde asfaltsız yer bırakmayacağız sizlerle beraber.” dedi. Çolak’ın “Halkın cebinden çıkacak” sözüne ise Çetin, “Geçen dönem defalarca tartıştık. Halk sandıkta gereken cevabı verdi. Size inansaydı halk AK Parti iş yaptırmıyor deseydi, bize ceza verirdi ama cezayı size kesti. Ben o dönem bu sıralardaydım. Olayın iç yüzünü biliyorum. Dolayısıyla asfalt plenti şartı yok.” şeklinde karşılık verdi. Tartışmaların ardından söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. 


OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Ardından görüşülen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 25.12.2019 tarih 162407/1376 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan  personelin aylık çalışma ücretlerinin belirlenmesi konusu oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 25.12.2019 tarih 162507/1383 sayılı Boş Kadro Değişikliği ve 25.12.2019 tarih 162512/1384 sayılı Dolu Kadro Değişikliği konulu yazılar ise oy birliğiyle kabul edildi.

GAZİ İLDEŞ’İN İSMİNİN PARKA VERİLMESİ GÖRÜŞÜLECEK

Hakkari Şemdinli’deki mühimmat deposundaki patlamada yaralanan er Sezer İldeş’in isminin Kapaklı’da herhangi bir parka verilmesi konusu görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havale edildi.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Daha sonra Denetim Komisyonu üyeleri seçildi. Denetim komisyonuna AK Parti’den İbrahim Aktürk, Şakir Demirel ve Özgür Cengiz, CHP’den ise Mustafa Önder ve Ender Dubaz seçildi.

İKİNCİ OTURUM PAZARTESİ GÜNÜ 

Gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ikinci oturumun 6 Ocak Pazartesi günü saat 14.00’da yapılacağını belirtti.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 04:14
Güneş 05:55
Öğle 13:12
İkindi 17:04
Akşam 20:18
Yatsı 21:52
14°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@