Kapaklı’nın ilk STK’sı: Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği

81 ilden insanın yaşadığı ve sivil toplum kuruluşlarının aktif rol aldığı Kapaklı’da bulunan dernekleri sayfalarımıza taşımaya devam ediyoruz. Bu hafta Kapaklı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olan Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucusu ve halen görevde olan başkanı Kadir Arıcı ile konuştuk.

Kapaklı’nın ilk STK’sı: Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği

81 ilden insanın yaşadığı ve sivil toplum kuruluşlarının aktif rol aldığı Kapaklı’da bulunan dernekleri sayfalarımıza taşımaya devam ediyoruz. Bu hafta Kapaklı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olan Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucusu ve halen görevde olan başkanı Kadir Arıcı ile konuştuk.

Bakış Haber Merkezi
Bakış Haber Merkezi
06 Haziran 2019 Perşembe 14:09
Kapaklı’nın ilk STK’sı: Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
banner44

Kapaklı Bakış - 27 Mayıs 1998 yılında kurulan derneği kuruluşundan bu yana dernek başkanlığını yapan Arıcı, derneğin talebelere maddi ve manevi yardımcı olmak, kimsesiz fakir, hasta kişilere yardım etmek ve çevrecilik bilincinin oluşmasına ilişkin çalışmalar yapmak amacıyla kurulduğunu ve bu yönde çalışmalar yapıldığını ifade etti.

DERNEK BAŞKANI KADİR ARICI KİMDİR?

Kadir Arıcı: 1 Kasım 1939 tarihinde Kapaklı’da doğdum. İlkokulu Kapaklı’da okudum. Ardından İstanbul Bakırköy’de özel sektörde uzun yıllar çalıştım. 1963 yılında Kapaklı’nın ilk kadın öğretmeni olan ve Pınarça’nın eski muhtarlarından olan Sabret Akansel ile evlendim. Emekli olunca 1990 yılında Kapaklı’ya döndük. Bir erkek, bir kız çocuğum, 2 de kız torunum var. Şuanda Kapaklı Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı ve Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı görevlerinde bulunuyorum. Kapaklı Kaymakamlığımızın da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyeti üyesiyim.

KAPAKLI’NIN İLK STK’SI NASIL VE NE ZAMAN KURULDU?

Kadir Arıcı: Kapaklı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 27 Mayıs 1998 yılında kuruldu. O dönemde beni politikaya davet ettiler. Fakat ben sivil toplum kuruluşu kurulmasını istedim. Böylelikle de Kapaklı’nın ilk sivil toplum kuruluşu kuruldu. Aradan geçen 21 yılda 9 genel kurul yapıldı ve dernek başkanlığını 21 yıldır ben yürütüyorum. Kurucu üyelerimiz Enver Özel, Recep Güven, İrfan Mandalı, Şemsettin Dubaz, Sami Canbaz, Necmi Canbaz, Şaban Akgün. Derneğimizin şuanda aktif olarak 83 üyesi var.

DERNEĞİN AMACI NEDİR VE FAALİYETLERİ NELERDİR?

Kadir Arıcı: Derneğimizin amacı çevre kirlenmesini önleyecek önlemlerin alınmasına, kamuoyunda çevrecilik bilincinin oluşmasına, koru, park ve yeşil alanların korunup yaşatılmasına ilişkin çalışmalar yapmak, talebelere maddi ve manevi yardımcı olmak, kimsesiz fakir, hasta kişilere yardım etmektir. Yoksul yıllarını görmüş, o dönemi yaşamış birisi olarak fakirliğin ne olduğunu bilirim. Bundan dolayı dernek vasıtasıyla insanlara ulaşmayı amaçladım. Ayrıca çevre kirliliğini önlemek amacıyla Kapaklı’da gerekli çalışmalarda bulunduk. Şuanda Yıldızkent bölgesinde sanayi atıklarından dolayı oluşan çevre kirliliğini dönemin Çerkezköy Kaymakamına ileterek oradaki sorunun çözüme kavuşturulmasını sağladık. Daha önce sanayi çöpleri ilçe merkezine döküldüğünü belirterek yaptığımız itirazlar sonucu bu yanlışlığın önüne geçilmesinde öncü olduk. İlçemizin ilk mezarlığı olan, şuanda Yıldızkent Kavşağının oradaki mezarlıktan yol geçmesi nedeniyle birçok mezar yeni mezarlığa taşındı. Tamamının nakil edilmesinin ve o mezarlığın çevresinin düzenlenmesini sağladık. Ayrıca Kapaklı’daki PTT’nin memur sayısındaki eksikliği ile ilgili gerekli yazışmalar yaptık. Gerçekleştirdiğimiz imza kampanyası çerçevesinde Kapaklı’daki memur eksikliği sorununun çözüme kavuşturulmasına vesile olduk. Dernek olarak Adana’da bulunan Suriyeli mülteciler için eşya toplama kampanyası düzenledik. Eski Belediye Başkanımızın da yeğeni olan merhum talebe Erdi Mandalı anısına Çerkezköy’deki liseler ve Kapaklı’daki okulların da katıldığı futbol turnuvası düzenledik. Baba Özcan Mandalı’nın vefatının ardından bu turnuvaya son verdik. Özcanlar firmasının gönderdiği Ramazan kolilerini ihtiyaç sahibi ailelere ilettik. Bizim o süreçte yaptığımız çalışmaları şimdi Kaymakamlığa bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yürütüyor. O vakfın da mütevelli heyeti üyesiyim.

Kapaklı Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.