banner71

"Kapaklı'nın en önemli sorunu altyapı"

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı’nın en önemli sorunun altyapı olduğunu belirterek, “İvedilikle 2020 yılından itibaren planlamayla altyapımızın yenilenmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak sağ olsun her talebimize tamam diyor. Ama tamam demesi yetmiyor. TESKİ’ye kaynak sağlaması gerekiyor. Gerekli desteğin yapılmasını talep ettik. Kapaklı’nın en önemli sorunu altyapı. Bunun siyaseti yok. En çok şikayet aldığı husus su ve altyapı konusu. Birlikte hareket edip, Kadir Başkanı ziyaret edelim, talepleri yineleyelim.” diye konuştu.

Gündem 04.02.2020, 18:15 04.02.2020, 18:22 Bakış Haber Merkezi
"Kapaklı'nın en önemli sorunu altyapı"

Kapaklı Bakış - Kapaklı Belediye Meclisi, Şubat ayı olağan toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi.  Toplantı öncesi söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek, “Dün şehitlerimiz vardı. Onlar için ve tüm şehitlerimiz için hepinizden EL-Fatiha istiyorum.” dedi.

SU ARIZALARI İLE İLGİLİ KONUŞTU

Dua edilmesinin ardından açıklamasına devam eden Çetin, geçtiğimiz hafta Erbay Caddesi’nde yaşanan su patlakları ile ilgili konuştu. Çetin, “22 Ocak tarihinde inşaat kazısında bir su patlağı ile uğraştık. Gece geç saatlere kadar TESKİ personeliyle birlikte tamiratı yapmak için gayret gösterdik. Tamirat 1 gün sürdü. Suyu verdiğimizde aynı hat üzerinde başka noktada patlak oluştu. TESKİ ekiplerimiz hızlı bir şekilde çözdü. Şebekeye suyu verdiklerinde başka bir patlak oluştu. Yaklaşık 5 gün ilçemizde sular kesildi. Bahse konu su hattı 1991 yılında planlanmış ve 1994 yılında başlayıp 1999 yılına kadar asbest borularla yapılmış bir hat. Kapaklı’nın birçok yerinde benzer borularla su hattımız çekilmiş vaziyette. O gün Kapaklı’nın nüfusunun bu kadar artacağı görülmemiş, katlar 3 kata göre planlanmış. Bugün TESKİ Cumhuriyet Mahallesi’ndeki su deposundan Atatürk Mahallesi’ndeki Yuvam Konutlarının sekizinci katına su çıkarmaya çalışıyor. Bu mevcut altyapıyla bunlar mümkün olmuyor.” dedi.

“KAPAKLI’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU ALTYAPI”

Altyapıyla ilgili açıklamasını sürdüren Çetin, “Pınar Bulvarı’ndaki altyapı çalışmalarının 15 Aralık’ta tamamlandı. Ancak Dumlupınar, Yaşar Doğu, Yeni Cami caddeleri gibi bağlantı kolları var. Bu yollara TESKİ’nin ilgili müteahhit firması girdikten sonra maalesef işler aksadı. İstediğimiz hızda ilerlemedi ve bazı aksaklıklarla beraber sıkıntılar yaşadık. Bu üç caddede TESKİ müteahhidi ana hattı çekti, arsalara, konutlara olan bağlantıları yapamadılar. Gerekçe olarak da ödeme alamadıklarını söylediler. Yüklenici taşeron işi bıraktığını bize duyurdu. Bu konuda TESKİ Müdürümüz ile görüştük. Onların da bu konuda ellerinin bağlı olduğunu gördük. Konuyu Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a aktardık. Pınar Bulvarı’ndaki çalışmanın aynısını Kapaklı’nın tamamında yapılması zaruri. Kapaklı’da yaşayan insan olarak söylüyorum. Parti gözetmeksizin, tüm meclis üyeleriyle birlikte bu konu üzerinde hassasiyetle durmamız, gerekli taleplerimizi aynı ses tonuyla iletmemiz gerekiyor. Aksi halde yapılan tüm uygulamalar geçici olacak. İvedilikle 2020 yılından itibaren planlamayla altyapımızın yenilenmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak sağ olsun her talebimize tamam diyor. Ama tamam demesi yetmiyor. TESKİ’ye kaynak sağlaması gerekiyor. Gerekli desteğin yapılmasını talep ettik. TESKİ’nin feryadını duysun. Kapaklı’nın en önemli sorunu altyapı. Bunun siyaseti yok. En çok şikayet aldığı husus su ve altyapı konusu. Birlikte hareket edip, Kadir Başkanı ziyaret edelim, talepleri yineleyelim.” diye konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Çetin’in konuşmalarının ardından açılış ve yoklama ile başlayan toplantıya mazeretli olan CHP’li meclis üyeleri Levent Nur ve Muzaffer Yıldıran katılmadı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk olarak Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan 14/01/2020 tarih E.652 sayılı yazıda Fatih Mahallesi 654 ada 3  nolu parsel tamamı 1.200,00 metrekare arsada bulunan 42,00 metrekarelik belediye hissenin hissedarına satılması konusu görüşüldü. Söz konusu madde oy birliğiyle kabul edildi.

İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 28/01/2020 tarih E.1363 sayılı Sokak ismi verilmesi konusu görüşüldü. Bahçeağıl Mahallesi’nde bulunan bir sokağa Dursun Alparslan isminin verilmesi görüşülmek üzere İmar Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Ardından İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 29/01/2020 tarih E.1435 sayılı  Dolu Kadro Değişikliği konulu yazı görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

ÇEVRE DOSTU SOKAK YAPILACAK

Toplantı Etüt Proje Müdürlüğü tarafından sunulan 30/01/2020 tarih E.1473 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Çevre Dostu Sokak Projesi İçin Şartlı Nakdi Yardım konulu yazının görüşülmesiyle devam etti. Konuyla ilgili protokol imzalamak üzere Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin konuyla ilgili, “İnönü Mahallesi’nde park yapabileceğimiz bir alan olmadığı için bir caddenin trafiğe kapatılarak adını da çevre dostu sokak projesi adı altında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe talebimiz oldu. Yüzde 45’i bakanlıktan hibe olacak.” dedi.

ŞEHİDİMİZ EREN BÜLBÜL’ÜN İSMİ KAPAKLI’DA YAŞATILACAK

Meclis toplantısı Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 30/01/2020 tarih E.1484 sayılı İsim Verilmesi konulu yazıyı görüşülmesiyle devam etti. Trabzon’da şehit edilen kahramanımız Eren Bülbül’ün isminin Kapaklı’da yaşatılması adına herhangi bir park veya caddeye verilmesi konusu görüşülmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi.

ÇETİN’E YETKİ VERİLDİ

Fen İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 30/01/2020 tarih E.1493 sayılı Hibe Ambulans alınması konusunun görüşülmesi ile meclis toplantısı tamamlandı. Hibe alınacak ambulans için Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Gündeme ek olarak sunulan Bahçelievler Mahallesi Manolya Sokak üzerinde bulunan bir iş yerinin içkili yerler krokisine alınması talebi görüşülmek üzere İmar Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.

“DEPREM ÖLDÜRMEZ TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR”

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından meclis toplantısını kapatan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, gündem dışı söz almak isteyenlere söz verdi.  AK Parti grubu adına söz alan İbrahim Aktürk, “Elazığ Sivrice merkezli depremde birçok vatandaşımızı kaybettik, birçok vatandaşımız da yaralandı. Ölenlere rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Bölgemiz ve ülkemiz bir deprem bölgesi. Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür. Bu konuda duyarlı olalım diye düşünüyorum.” dedi.

“BİNALARIN GÜCÜYLE İLGİLİ DAHA HASSAS DAVRANMAMIZ GEREKİYOR”

Ardından konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Olay vuku bulduğu saatten itibaren belediye personelimizi ikram aracıyla beraber Elazığ’a gönderdik. İkram aracı bir önceki yönetimden devraldığımız bir araç. Düşünenden, yapandan Allah razı olsun. Elazığ ile iletişim halinde olduk. Kardeşliğimizi göstermek amacıyla Tekirdağ’ın bir ucundan Elazığ’a elimizi ulaştıralım istedik. Görev yapan personelimize teşekkür belgesi vereceğiz, ödüllendirme yapacağız. Allah beterini yaşatmasın bize. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Konuda valilik, kaymakamlıkla görüşmelerimiz oldu. İlerleyen zamanlarda kaymakamlık kanadıyla bazı çalışmalar yürüteceğiz. Bu konuda daha dikkatli olmamız gerekiyor. Binaların gücüyle ilgili daha hassas davranmamız gerekiyor.” dedi.

“KAPAKLI OLARAK DEPREME HAZIRLIK YAPIYOR MUYUZ?”

Çetin’in ardından söz alan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, “Adaşımın dediklerine grup olarak katılıyoruz. Deprem tabiat olayı, bir gerçeğimiz. Tekirdağ’ımız da deprem kuşağı altında. Depremde hayatını kaybedenlerle beraber dün şehit düşen 8 askerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah böyle kötü haberler gelmez. Bu bizim temennimiz. Türkiye’nin bekası için gerekiyorsa Türk milleti daha nice Mehmet’ini şehit verecektir. İnşallah bunlar son bulur.” dedi. Erkan açıklamasını şöyle sürdürdü: Mesleğin bir erbabı olarak. Kapaklı olarak depreme hazırlık yapıyor muyuz? Deprem riski altında bulunan yapılarımızı kontrol eden bir ekip kurulmalı. Daha önceden Kapaklı’da belli bölgelerde, 1999 yılından önce yapılan binaların bana göre tamamı deprem riski altında olan yapılar. Kentsel dönüşümü Sayın Cumhurbaşkanımızın en önemli projelerinden biri olarak görüyor ve çok beğeniyorum. Kapaklı’da da böyle bir projenin uygulanmasını istiyorum.” dedi.

KAPAKLI’YA YAKIŞIR BİR CADDEYİ HEP BERABER İLÇEMİZE KAZANDIRACAĞIZ”

Konuşmaların ardından yeniden söz alan Kapaklı Belediye Başkanı, Pınar Bulvarı’ndaki çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Çetin, “ Pınar Bulvarı’nda bir prestij caddesi yapmaya çalışıyoruz. Maalesef TESKİ’nin hafriyat dökme sorunuyla 3 ay uğraştık. Yazın en rahat çalışabileceğimiz bir dönemde TESKİ çalışma yapamadı. Kış sezonuna girdik. Şu anda kaldırımlarla ilgili projemiz hazır. Hava muhalefeti uygun olmadığı için o süreci bekliyoruz. Projeyi hayata geçirdiğimizde Kapaklı’ya yakışır bir caddeyi hep beraber ilçemize kazandıracağız.” dedi.

“7 BİN 989 AĞAÇ DİKTİK, 5 YIL İÇERİSİNDE İNŞALLAH BU RAKAMI BEŞE KATLAYACAĞIZ”

Pınar Bulvarı’nda sökülen ağaçlarla ilgili de konuşan Çetin, “1994 yılında meclis üyesi olarak görev yaptığımda, dönemin belediye başkanı Enver Özel’in girişimleriyle beraber Pınar Bulvarı’nın sağına ve soluna ağaçlar dikmiştik. Kendi ellerimle dikmiştim. Sonraki dönemlerde ağaçlar ağaç olmaktan çıktı. Dalları olmayan, birçoğu ömrü tamamlanmış görüntüdeydi. Nasıl değerlendirebiliriz diye incelediğimizde çok verimli olmadıklarını ve sökülmesinin doğru olacağını gördük. Park Bahçeler Müdürlüğümüzle sökme işlemine başladık. Önce Kocaeli Belediyesinden sökme makinası getirdik. Ağacı sökme metodu biraz farklı. Ağacın kökünü tuttuğu zaman çıkarıyor. O ağaçların olduğu bölümde doğal gaz, su hattı geçtiği için de çok kullanışlı olmuyor. Ağaçların çıktıktan sonra tutmasının zor olduğunu söylediler. CHP bununla ilgili bir protesto yaptı. Saygı duyuyorum, eleştirilere açığım. Biz Kasım ayında bir etkinlik yaptık. Yaklaşık bin 350 tane fidan diktik. Bugün eleştirenler o gün orada yoklardı. Biz göreve geldiğimiz günden beri leylandi cinsinde 4 bin 14, top akasya 15, ıhlamur 25, fıstık çamı bin 350, akçaağaç 10, erguvan 20 olmak üzere 5 bin 569 ağaç dikmişiz. Kent AŞ firmamız da Erenler Cem Evi’nin alt kısmında toplamda 2 bin 420 meyve ağaçları dikti. Toplamda 7 bin 989 genel toplamımız. 5 yıl içerisinde inşallah bu rakamı beşe katlayacağız. Daha çok yeşili Kapaklımıza kazandıracağız. Bunları yaparken de bizi protesto eden arkadaşların yanımızda olmasını canı gönülden istiyorum, diliyorum.” diye konuştu.
Çetin’in konuşmasının ardından meclis toplantısı sona erdi.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:31
Öğle 13:16
İkindi 17:16
Akşam 20:52
Yatsı 22:43
18°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@