“Kapaklı, bir Kapaklı daha olacak”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı ve Çerkezköy’de faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcileri ile düzenlenen programda bir araya geldi. Çetin, Kapaklı’nın hızlı nüfus artışından dolayı özel bir durumu olduğunu ifade ederek, ilçenin işlenmeye ve her türlü gelişmeye hazır olduğunu, önemli değer ve güçleri olduğunu belirtti. Çetin, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Kapaklı’ya geleceğinin ifade ederek, “Kapaklı, bir Kapaklı daha olacak. Eğer bu plan başlarken biz imarımızı, altyapımızı, sosyal donatılarımızı iyi planlamazsak Kapaklı yine mega köy olmaya devam eder.” dedi. İş dünyası temsilcilerine de seslenen Çetin, Kapaklı’nın sorunlarını çözmek adına ortak bir çalışma başlatmak istediklerini ifade etti. sorunlarını çözmek adına ortak bir çalışma başlatmak istediklerini ifade etti.

Gündem 02.07.2019, 16:18 02.07.2019, 18:41
“Kapaklı, bir Kapaklı daha olacak”

Kapaklı Bakış - Düzenlenen programa Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in yanı sıra Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İŞKUR Tekirdağ İl Müdürü Yaşar Esen, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz ve sanayi kuruluşlarının yöneticileri katılım gösterdi.

“BÖLGEMİZİN GELİŞMESİNDE SANAYİNİN ÖNEMLİ BİR PAYI VAR”

Düzenlenen programda açılış konuşmasını gerçekleştiren başkan Çetin, “Yerel seçimlerin akabinde Kapaklı Belediyesinde bir değişimin öncülüğünü yapmaya gayret ediyoruz. Meclis üyelerimiz ve belediye kadrolarımızla birlikte Kapaklı’da geleceğin vizyonunu planlamaya yönelik stratejimizi geliştirmek adına bir çalışma başlattık. Öncelikle bir anket organizasyonu düzenledik. Sahadaki personellerimizle vatandaşımıza gelecekle ilgili beklentileri ve Kapaklı’da neler değişmesi gerektiğini vatandaşımıza soruyoruz. Akabinde kurumlarla alakalı ortak paydaşlarımız var. Onlarla bir çalışma düzenleyeceğiz. Kapaklı’yı Kapaklı yapan, bu şehrin bugüne gelmesine vesile olan sanayicilerimizin oyuna dahil olması için böyle bir organizasyon düşündüm. Bölgemizin gelişmesinde sanayinin önemli bir payı var. “Nasıl bir Kapaklı’yı hayal ediyoruz?”, “Birlikte ne yapabiliriz?” Bunların ilk tohumlarını burada ekelim.” dedi.

“İLÇEMİZİN ÖZEL BİR DURUMU VAR”

Kapaklı’nın hızlı nüfus artışıyla birlikte ortaya ciddi sorunların çıktığını ifade eden başkan Çetin, “Kapaklı 1986 yılında köy statüsünden belde statüsüne geçti ve belediye kuruldu. O gün Kapaklı’nın nüfusu 2 bin civarındaydı. Bugün itibari ile Kapaklı 120 bin nüfusa dayanmış bir yerleşim yeri. İlçemizin özel bir durumu var. Tekirdağ’da ki 11 ilçe arasında ben Kapaklı’yı hep farklı değerlendiriyorum ve şahsına münhasır bir yer olarak tanımlıyorum. Şehrimizin sorunları hızlı göç ile beraber maalesef istenen boyutta çözülmemiş ve ciddi bağlamda sorunlarımız, sıkıntılarımız oluşmuş. Biz de bunların çözümü noktasında bölgemizin en güçlü beyin gücünün olduğu yer İlçe Milli Eğitim ve sanayi kuruluşlarıdır. Dünya çapında markalar üreten bir bölgede biliyorum ki çok değerli yöneticilerimiz var. Bunlardan genel anlamda da faydalanmak ve gönül esasına dayalı bir çalıştayın içinde aramızda görmek istiyoruz” dedi.

“BİR ÇALIŞMA BAŞLATALIM”

Başkan Çetin konuşmasının devamında, “Sanayideki yöneticilerimizin hiçbiri Kapaklı’da ikamet etmiyor. Belediye personelimizin yarısı Kapaklı’da ikamet ediyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki öğretmenlerimizin yüzde 40’ı Kapaklı’da ikamet etmiyor. Kaymakamlıkta çalışan, banka memurları ve müdürleri Kapaklı’da ikamet etmiyor. Sanayici arkadaşlarıma diyorum ki, biz birlikte burayı oluşturduysak burada bir problem var. Gelin hep beraber bunları çözmek için beyin jimnastiği yapalım. Bir şeylere niyetlenelim ve bunlarla ilgili bir çalışma başlatalım” ifadelerine yer verdi.

“MODERN BİR HASTANEYE KAVUŞACAĞIZ”

Kapaklı’ya yapılacak olan yeni hastane projesinden bahseden başkan Çetin, “Biz AK Parti Belediye Başkanlığı olarak hükümetimizin desteğini almak için elimizden geleni yapacağız. Hastaneyle ilgili önemli bir gelişme oldu. Bunu takip ettik ve hastanemizin ihale süreci geldi. Modern bir hastaneye kavuşacağız. Hastanemizi Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü yapacak. Kaymakamlık binamız yarım bir noktadaydı. Görüşmelerimiz neticesinde çok yakın bir zamanda inşallah Kaymakamlık binamızı yakın bir zamanda Kapaklımıza hizmet olarak sunacağız” dedi.

“ÇOK FAZLA İŞ TALEPLERİ ALIYORUZ”

Kapaklı Belediyesine iş için çok sayıda vatandaşın başvuru yaptığını ifade eden Başkan Çetin, “Bu birlikteliği büyüterek, çoğaltarak hep beraber devam ettirelim ve bir çözüm noktasında yer alalım istiyorum. Çok fazla iş talepleri alıyoruz. Elimizde bu talepler neticesinde oluşturduğumuz bir arşivimiz var. Bu arşivi ihtiyaç duyarsanız sizlerle paylaşmak istiyoruz. İstihdam konusunda size yardımcı olmak istiyoruz. İŞKUR ve Trakya Kalkınma Ajansıyla birlikte bazı ortak çalışmaları yaparak sizlere köprü vazifesi yapmak istiyoruz” dedi.

“İKİTELLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KAPAKLI’YA GELİYOR”

Kapaklı’nın işlenmeye ve gelişmeye hazır olduğunu belirten Başkan Çetin, “Bir bilgiyi paylaşayım, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Kapaklı’ya geliyor. Kapaklı bir Kapaklı daha olacak. Eğer bu plan başlarken biz imarımızı, altyapımızı, sosyal donatılarımızı iyi planlamazsak Kapaklı yine mega köy olmaya devam eder. Benim naçizane beklentim, beyaz yakalılarında burada ikamet ettiği Kapaklı’ya değer kattığı bir şehri inşa etmek. Bunun içinde sizlerin talep ve beklentilerini değerlendirmek istiyoruz. Biraz önce karanlık bir tablo çizdim ama ancak bölgemizin bir başka potansiyeli daha var. İşlenmeye ve her türlü gelişmeye hazır. Önemli değerleri ve güçleri var” ifadelerine yer verdi.

“SİZ SÖYLEYİN BİZ YAPALIM”

Başkan Çetin, Kapaklı’daki başarı oranının yüksek olduğunu dile getirerek “Bir hafta önce LGS sonuçları açıklandı ve Türkiye birincisi Kapaklı’dan çıktı. Yaklaşık bir ay önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ‘Kapaklı’nın Enleri’ adı altında bir ödül töreni düzenledi. Oraya katıldım ve göğüsüm kabardı, gözlerim yaşardı. Gurur duydum. Böyle bir topluluktan muazzam değerler çıkmış. Spor dalında Avrupa şampiyonu, satranç dalında Türkiye şampiyonu var. 400’ün üzerinde çok başarılı öğrencimiz var. Hepsine ödüllerimizi İlçe Milli Eğitim Müdürümüzle beraber takdim ettik. Mesela burada alt yapıdan yetişip Türkiye’de çok güçlü takımlarda profesyonelliğe imza atan genç kardeşlerimiz var. Her şey bizim elimizde. Bu potansiyeli kendi haline bırakırsak, İstanbul’da bazı semtler vardır isimleri kötü anılan, Tekirdağ’ın böyle bir semti oluruz. Ya da hep beraber bir ucundan tutarsak Kapaklı’yı bambaşka bir yere getiririz. 5 yıl boyunca görev yaptığım süre içerisinde 7/24 emrinizdeyim. Sanayi kuruluşlarında neye ihtiyacınız varsa emrinizdeyim ama gelin hep beraber bölgemize bir şeyler katalım. O bir şeyleri siz söyleyin, biz yapalım. Bunun için aranızdayım. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.

“ÇALIŞMA YAPALIM”

Başkan Çetin’in ardından Trakya Kalkınma Ajansı Başkanı Mahmut Şahin konuşmasını gerçekleştirdi. Şahin konuşmasında, “Kalkınma Ajansı adına bu akşam burada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Başkanımın bahsettiği konularla ilgili bir çalışma yapalım. Kapaklı’yı nasıl sosyal, ekonomik ve ticari yönden yaşanabilir bir kapaklı yapabiliriz diye konuşmaya gelmiştim. Bu akşam bir yemek organizasyonu olduğunu söyledi. Nazik davetinden dolayı başkanımıza teşekkür ediyoruz. Biz kalkınma ajansı olarak birçok projeye imza atıyoruz. Bu anlamda fabrikalarımızın, organize sanayi bölgelerimizin altyapısını, üstyapısını değiştirmeye çalışırken sizlerin ihtiyaç duyduğu sosyal alanların oluşturulması, eğitimli insanların yetiştirilmesi içinde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Şahin, Kapaklı’yı hem Tekirdağ hem de Trakya’da fark oluşturan bir ilçe haline getirmeye çalışacaklarının sözünü vererek, “Ben burada ağırlıklı olarak iş adamlarımız olduğu için daha çok bu konuya değinmek istiyorum. Kapaklı fabrikalardan dolayı Trakya ve Anadolu’nun birçok yerinden göç alan ve göçle büyüyen bir kent. Bunun kısmen dezavantajları var ama siz fabrika sahipleri olarak genç, dinamik bir nüfusu var. İnşallah Belediye Başkanımızın öncülüğünde fabrikalarımızın istediği, aranan, nitelikli, güçlü, heyecanlı ve dinamik gençleri yetiştirebilmesi adına birçok proje yapmak istiyoruz. Hep birlikte el ele verirsek sizlerin aradığı hem beyaz yakalı hem de Kapaklı’da bulunan o genç kardeşlerimizi sizlere verebilmek anlamında projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Kapaklı’nın büyümesi, gelişmesi anlamında Kalkınma Ajansı olarak elimizden gelen tüm maddi ve manevi desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Kapaklı’yı hem Tekirdağ’da hem de Trakya’da fark yaratan bir ilçe haline getirmeye çalışacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

“NÜFUS VE İŞ GÜCÜ SLAYT İZLETİLDİ”

Şahin’in konuşmasının ardından kürsüye davet edilen İŞKUR Tekirdağ İl Müdürü Yaşar Esen, “Hepinizi kurumum adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Öncelikle böyle bir programın düzenlenmesinden dolayı belediye başkanıma çok teşekkür ediyorum. Programın hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Esen konuşmasının ardından davetlilere Tekirdağ ve Kapaklı’nın nüfus ve iş gücü durumu ile ilgili slayt gösterisini sundu.
Program değerli sanayi kuruluşları temsilcilerinin görüş ve önerini sunmalarıyla son buldu.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@