banner71

Kapaklı bir değerini kaybetti

Kapaklı ve Çerkezköy’ün ilk kadın öğretmenlerinden olan ve bir süredir diyaliz tedavisi gören 79 yaşındaki Sabret Arıcı hayatını kaybetti.

Gündem 02.01.2020, 10:01 02.01.2020, 11:48 Bakış Haber Merkezi
Kapaklı bir değerini kaybetti

Kapaklı Bakış- Kapaklı ve Çerkezköy’ün ilk kadın öğretmenlerinden olan ve bir süredir diyaliz tedavisi gören 79 yaşındaki Sabret Arıcı vefat etti. Hayata gözlerini yuman Arıcı, ikindi namazına müteakip Kapaklı Ulu Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Kapaklı, her fırsatta mesleğine olan aşkını dile getiren ve “Tekrar dünyaya gelsem gene öğretmen olurum, başka bir meslek düşünmem. Rüyalarımda hep okulda oldum. Sağlığım el verse, gel deseler yine koşa koşa giderim.” diyen değerini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLAMIŞTIK

Bir süredir diyaliz tedavisi gören, hasta haliyle bile kendisini ziyaret etmek isteyen öğrencileri kırmayan Kapaklı ve Çerkezköy’ün ilk kadın öğretmenlerinden olan Sabret Arıcı 79 yaşında hayatını kaybetti. Bakış Gazetesi olarak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Sabret Öğretmeni evinde ziyaret etmiş, öğretmenler gününü kutlamış ve bir röportaj gerçekleştirmiştik.
Hasta haline rağmen bizleri kırmayan ve röportaj yapmamıza imkan sağlayan Sabret Öğretmen, röportajda öğrencilerini ve mesleğini unutamadığını dile getirmişti.
Arıcı, “Tekrar dünyaya gelsem gene öğretmen olurum, başka bir meslek düşünmem. Rüyalarımda hep okulda oldum. Sağlığım el verse, gel deseler yine koşa koşa giderim. O kadar mesleğimi seviyorum.” diyerek mesleğine olan sevgisini dile getirmişti. 1958 yılında başlayan öğretmenlik yıllarını ve öğretmen öğrenci ilişkilerini anlatan Arıcı, “Edirne Kız Öğretmen Okulu’ndan mezun oldum. 1958 yılından itibaren öğretmen olarak görevimi yaptım. Çerkezköy’ün ilk kadın öğretmeni olarak Atatürk İlköğretim Okulunda 1958-59 yılları arasında sınıf öğretmeni olarak 1 yıl, 1959-60 yılları arasında ise başöğretmenin son temsilcileri olarak görev yaptım. 2 sene de Pınarça köyünde muhtarlık yaptım. Annemin rahatsızlığı sebebiyle Kapaklı’ya geldim. Annemi kaybettim, Kapaklı’da eşimi kazandım. Evlendik sonra eş durumundan Avcılar’a tayinim çıktı. Orada 2 çocuğumu dünyaya getirdim ve Avcılar’da 6 senemi tamamladım. Oradan Bakırköy Mustafa Necati İlkokulu’nda görev yaptım ve 9 yıl orada çalıştıktan sonra emekli oldum. Kadınlar için o senelerde avantaj sağlanmıştı ve erken emekli oldum.” diye konuşmuştu.


 

“2 SENE DE MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ YAPTIM”

Röportajın devamında eşi Kadir Arıcı’nın da emekli olmasıyla Kapaklı’ya geldiklerini belirten Sabret öğretmen, “Eşimde emekli olunca İstanbul’dan Kapaklı’ya geldik. İçinde bulunduğumuz evi kendimiz çizerek yaptık. Emekliyken 8 yıllık eğitime geçildi. 8 yıllık eğitime Kapaklı İlköğretim Okulu ortaokul olduğu için birinci sınıflara öğretmen bulmakta zorlanmışlar. Ücretli öğretmen olarak davet ettiler. Emekli olalı 18 sene olmuştu. Ayak uydurabilir miyim, sağlığım el verir mi diye düşündüm. Yardımcı olduğun kadar ol dediler, tamam dedim. 10 sene ücretli öğretmenlik yaptım. 10 sene içinde 3 kez okuma yazma kursu öğretmenliği yaptım. 2 sene de Kapaklı Çok Programlı Lisesi’nde müzik öğretmenliği yaptım.” diye devam etmişti.

“TEKRAR DÜNYAYA GELSEM GENE ÖĞRETMEN OLURUM”

Öğretmenlik günlerini çok özlediğini ifade eden Arıcı, “Keşke daha çalışabilseydim. Keşke o çocukların güzel konuşmalarını, candan davranışlarını hala izleyebilseydim. Tekrar dünyaya gelsem gene öğretmen olurum, başka bir meslek düşünmem. Rüyalarımda hep okulda oldum. Sağlığım el verse, gel deseler yine koşa koşa giderim. O kadar mesleğimi seviyorum.
Genç arkadaşlarımın da canla başla sarılmalarını diliyorum. Bizim sistemimiz eğitim başta olmak üzere öğretimdir. Karşımızdaki çocuğun yarın öbür gün yetiştik olacağını, bize sevgiyle bağlı olmasını, doğaya, çevreye, canlılara duyarlı olmasını öğretmemiz lazım. Bunları yaptığıma şükrediyorum ve çocuklarımdan çok mutluyum. Hepsini tekrar kucaklıyorum. Meslektaşlarıma nice öğretmenler günü diliyorum.” diye konuşmasını sonlandırmıştı.“MİNNETTARIM ANNEME”

Sabret öğretmenin kızı emekli yönetici Gülcan Arıcı ise annesine minnettar olduğunu ifade ederek şunları kaydetmişti: Kızıyım aynı zamanda öğrencisiyim. İlkokul üçüncü sınıfta annemin sınıfına başladım. Annem o kadar prensipli, o kadar mesleğini seven bir öğretmendi ki asla çocuğuna iltimas geçiyor denmesin diye evde sürekli beni çalış diye tembihlerdi. Çalışmadığım zamanda beni ayağa ilk önce diker ve soru sorardı. Bir gün müfettiş geldi ve tahtaya beni kaldırdı. ‘Karenin alanı nasıl hesaplanır’ dedi. Ben hesapladım, yaptım. Annem dedi ki ‘müfettiş bey hem beni teftiş ettiniz hem de çocuğumu’. Öğrenim hayatım boyunca eli hep üstümdeydi. Her zaman kardeşimle beni dersten çok insan olmayı, canlıları sevmeyi, onlara yardım etmeyi, yaşarken yaşatmayı öğretmiş bir insandır. Minnettarım anneme, iyi ki annem, iyi ki.“BİNLERCE KARDEŞİMİZ VAR”


Sabret öğretmenin oğlu yönetici Gürcan Arıcı ise annesinin değerinin her gün biraz daha fazla anlaşıldığını belirterek şunları söylemişti: Annemi kısa kelimelerle anlatmaya imkan yok. Biz normalde 2 kardeşiz ama baktığın zaman binlerce kardeşimiz var. Annem hiçbir öğrencisini sadece öğrenci olarak görmemiştir. Kendi çocuğu olarak görmüştür. Bugün seneler geçmesine rağmen sizlerin burada olması, yarın yüzlerce insanın olacağı bunun kanıtı. Türkiye’de değerli insanların değerleri çok çabuk anlaşılmıyor. Annemin değeri her gün biraz daha fazla anlaşılıyor. Eski belediye başkanının annemin adını Kapaklı’da yaşatmak için projesi vardı.  İnşallah yeni yönetimle devam eder.

“KENDİSİNDEN ÇOK ÇOK MEMNUNUM”

Eşini kaybetmenin acısını gözyaşlarıyla haber veren, Sabret Öğretmene hayatta iken gözü gibi bakan, yol arkadaşı, Kapaklı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olan Kapaklı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadir Arıcı ise yaptığımız röportajda, “Hanımla 1963 yılında Kapaklı’da tanıştık. 35 yıl İstanbul’da kaldıktan sonra Kapaklı’ya geldik. Bazı arkadaşlar sert olduğunu söylüyor ve nasıl geçiniyorsunuz diyorlar. Kolayını buldum, parmak kaldırıyorum. Konuş diyorsa konuşuyorum, konuşma diyorsa konuşmuyorum. Onun için 57 senemiz geçti. Kendisinden çok çok memnunum.” diyerek düşüncelerini ifade etmişti.ÖĞRENCİLERE MEKTUP YAZMIŞTI

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Sabret Öğretmeni evinde ziyaret etmek isteyen fakat tedavisinden dolayı ziyaret etme fırsatı bulamayan Yıldızkent Ortaokulu öğrencileri duygu ve düşüncelerini mektupla dile getirmişti. Mektuplardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sabret öğretmen öğrencilerin mektuplarına kısa bir süre sonra tek mektupla yanıt vermişti.“HOŞÇA KALIN, DERSLERİNİZE İYİ ÇALIŞIN”


Eşi Kadir Arıcı’nın kaleme aldığı mektupta Sabret öğretmen duygularını şöyle ifade etmişti: Sevgili öğrencilerim. Öğretmenler Günü münasebeti ile başta Türkçe öğretmeniniz Erkin hoca olmak üzere gösterdiğiniz saygı ve sevgi çerçevesinde, mektuplar yazarak beni duygulandırdınız ve öğretmenler günümü kutladınız. İlginiz karşısında mektuplarınıza tek tek cevap yazmak isterdim fakat sağlığım elvermediği için cevabımı ben söylüyorum, eşim yazıyor. Mektup yazanları da yazmayanları da tüm sınıfınızı kutluyor ve tek tek öpüyorum. Gıyabımda beni sizlere tanıttığı ve böyle saygılı öğrenciler yetiştirdiği için öğretmeniniz Erkin Saçar başta olmak üzere ailelerinizi de kutluyorum. Topluma, çevrenize, büyüğünüze saygı, küçüğünüze sevgi gösteren birer insan olmanız temennilerimi ileterek, tekrar hepinizi öpüyorum. Hoşça kalın, derslerinize iyi çalışın. Sabret öğretmen mektubun sonuna ise şu notu düştü: Gönderdiğiniz mektuplarınız hem gönlümde, hem de arşivimde yer almıştır.

İSMİ YAŞATILMALI

Kapaklı’da 2 sene önce Sabret Öğretmenin adının Pınarça Mahallesindeki Spor Salonuna verilmesi gündeme gelmişti fakat oraya başka bir isim verilmiş, Sabret öğretmenin ismi oradaki bir parka verilmişti. Yine 2015 yılında Kapaklı Belediyesi Anadolu’na Sabret öğretmenin isminin verilmesine dair bir protokol imzalanmış fakat o da kağıt üzerinde kalmıştı. Kapaklı Bakış Gazetesi Muhabiri Uğur Bingöl ise yazdığı “Sabret Öğretmen’in kıymetini bilelim” adlı köşe yazısında, “Arıcı çiftinin hatırlandıkça, ziyaret edildikçe mutlu olduğuna şahit oldum. İsimlerinin Kapaklı’da yaşatılmasının da onları pekala mutlu edeceğini ve bunu da çoktan hak ettiklerine inanıyorum. Şahsi düşüncem, Pınarça’da öğretmenlik ve muhtarlık yapan, Kapaklı’da da uzun yıllar öğretmenlik yapan Sabret Öğretmenin adının Pınarça İlkokulu’na verilmesidir. Hiç olmazsa herhangi bir okula.. Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in de bu konuya duyarsız kalmayacağını ümit ediyorum. İnşallah Kapaklı’da bir okula Sabret Öğretmen ismi verilir ve okuldaki ilk dersi Sabret Öğretmen anlatır.” diye düşüncelerini belirtmişti.
Kapaklı Bakış Gazetesi olarak Sabret Öğretmen’in isminin bir yerde yaşatılmasını temenni ederek, Sabret Arıcı’ya Allah’tan rahmet, eşi Kadir Arıcı ve çocukları başta olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (6)
Ay doğdu. 1 yıl önce
Sabret öğretmenime bir eğitim gönüllüsü olarak ALLAH tan rahmet ailesine Mevlat sabırlar versin.Öğretmenlerimizin kıymetlerini Lütfen bilelim kırmayalım.Bunlar sadece öğretmen değil sisli ve puslu havalarda insanlara yol ve yön gösteren birer DENZ FENERİ ve PUSULADIR.
Ay doğdu. 1 yıl önce
Sabret öğretmenime bir eğitim gönüllüsü olarak ALLAH tan rahmet ailesine Mevlat sabırlar versin.Öğretmenlerimizin kıymetlerini Lütfen bilelim kırmayalım.Bunlar sadece öğretmen değil sisli ve puslu havalarda insanlara yol ve yön gösteren birer DENZ FENERİ ve PUSULADIR.
Fatma Aktürk 1 yıl önce
Mekanı cennet olsun onu tanımış olmaktan mutluyum nur içinde yatsın güzel insan.
Ay doğdu. 1 yıl önce
Sabret öğretmenime bir eğitim gönüllüsü olarak ALLAH tan rahmet ailesine Mevlat sabırlar versin.Öğretmenlerimizin kıymetlerini Lütfen bilelim kırmayalım.Bunlar sadece öğretmen değil sisli ve puslu havalarda insanlara yol ve yön gösteren birer DENZ FENERİ ve PUSULADIR.
ANIL VERİCİ 1 yıl önce
Allah Rahmet eylesin Kapaklımız bir çınarının kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor Bana küçük yaşta ve benim gibi binlerce hayata müziği sevdiren hocam mekanın cennet olsun nurlar içinde uyu güle güle
ANIL VERİCİ 1 yıl önce
Allah Rahmet eylesin Kapaklımız bir çınarının kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor Bana küçük yaşta ve benim gibi binlerce hayata müziği sevdiren hocam mekanın cennet olsun nurlar içinde uyu güle güle
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 04:14
Güneş 05:55
Öğle 13:12
İkindi 17:04
Akşam 20:18
Yatsı 21:52
14°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@