banner85

banner84

“İşten çıkarmadım, sözleşme yenilemedim”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, işine son verilen 8 belediye personelinin verimli çalışmadığı belirterek, “Çıkarttığımız 8 kişinin yıllık maliyeti 700 bin lira. Faydalanamıyoruz ne yapalım maaş ödemeye devam mı edelim. Verimli olanla yola devam edeceğiz, verimsiz olana son vereceğiz. Ben işime yaramayanlardan, kendi değerlendirmemle, kendi tespitlerimle fayda alamadıklarımdan sadece 8 kişinin sözleşmesini yenilemedim. İşten çıkarmadım, sözleşmelerini yenilemedim.” dedi.

Gündem 03.12.2019, 18:27 03.12.2019, 19:32 Bakış Haber Merkezi
“İşten çıkarmadım, sözleşme yenilemedim”

Kapaklı Bakış - Kapaklı Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe değinen Çetin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin  Engelli Yaşam Evi projesini 2020 bütçesine koyduğunu bildirdi.

“YATIRIMLARI İLÇEMİZE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokole değinen Çetin, “Bakanlığımızla protokol imzaladık. Yatırımları ilçemize getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah en kısa zamanda yapımlarını tamamlayıp, gençlerimizin kullanımına sunacağız.” dedi.

“DAHA YAŞANILABİLİR BİR KAPAKLI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Kapaklı’nın sorunlarıyla beraber hızla büyüyen bir yer olduğunu ifade eden Çetin, “İmkanlar ölçüsünde bu sorunları çözmek için sürekli temaslarımızı devam ettiriyoruz. Bundan sonra da Ankara’da temaslarımızı devam ettireceğiz. İlçemizin ihtiyacı olan konularda bakanlıklara gideceğiz. Hastane projesi uzun bir süreç oldu. Çok yakın bir zamanda inşallah proje hayata geçecek. Son aşamada. Birçok sıkıntı yaşadık ama en nihayetinde hastane projesinin ihalesi kısa zamanda yapılacak diye umuyorum. Yine Yıldızkent viyadüğü ile ilgili temaslarımız devam ediyor. Gelecek yıl bütçesinde dahil ettirmek için gerçekten ilçe başkanımızla yoğun çaba sarf ediyoruz. TBMM Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop’a bu anlamda teşekkür ediyorum. Bu sorunları hep birlikte, büyükşehirde Kadir Albayrak ve TESKİ yönetimiyle, ilçe olarak kendi imkanlarımızla, devletin de imkanlarını ilçemize kazandırarak çözmeye, daha yaşanılabilir bir Kapaklı için çalışacağız.” diye konuştu.

3 EK VE 1 ÖNERGE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından gündem okundu. 3 ek ve 1 önerge oybirliğiyle kabul edilerek gündeme dahil edildi. Ardından açılış ve yoklama gerçekleştirildi ve saygı duruşunda bulunuldu. Gündem maddelerine geçilmeden önce CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan söz aldı.

SÖZLEŞME YENİLENMEYEN 8 PERSONELİ SORDU

Belediyede sözleşmesi yenilenmeyen 8 personel ile ilgili konuşan Erkan, “Bu arkadaşlar seçim döneminde siyasi maksatla alınmışsa sizinle beraberim. Ama bu arkadaşlar uzun yıllardır belediyemize hizmet eden arkadaşlar. Büyüyen, gelişen, göç alan bir Kapaklı’dan bahsediyoruz. Ekonomiden dolayı belediyeye yük olup da ondan mı çıkarıldı? Ama bildiğimiz ikinci bir şirket kurma durumu var. Orada istihdam sağlanacak. Bu konunun aydınlatılmasını istiyorum.” dedi.

“LİSTE DAHA KALABALIK”

Bu soruya başkan Çetin, “Belediye mevzuatında memurlar siyasi olmamalı. Ama bizim seçim meydanlarında memurlarımızın nasıl bayrak salladığını hepimiz gördük. Göreve geldiğim günden itibaren müdürlerimiz ve personelimizle defalarca konuşma yaptık. 31 Mart’ta seçim bitti, artık hizmet zamanı dedim. Bu anlamda verim alamadığımı düşündüğüm isimler var. Aslında bakarsanız liste daha kalabalık. Ama birer şans daha vereyim istiyorum. Sözleşmeli sayımız azaldı, daha da azalacak. Çünkü memurla ilgili mevzuatlardan dolayı memurların ancak değerlendireceğimiz başka görevlere kaydırıyoruz. Bununla ilgili belediyede kurumsallaşmaya yönelik çalışma içerisindeyiz. Tüm birim müdürlerimizle yaptığımız toplantılarda liyakate dayalı, işi bilen personele ihtiyacım olduğunu söylüyorum. Öte yandan personel fazlalığımız var. Ciddi de bir maliyet var.” yanıtını verdi.

İSİMLERİ TEK TEK SAYDI

Siyaseten düşünmediğini ifade eden Çetin, “Bir oylama yapalım isterseniz. AK Partili ve CHP’li meclis üyelerinin belediyede çalışan kaç akrabası var? AK Parti’de bir kişi var. CHP’li meclis üyelerinden birinci derece akraba olan kaç kişi var? Bir sürü isim var.” diyerek söz konusu isimleri tek tek saydı.

“KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK”

Açıklamalarını sürdüren Çetin, “Bunlardan faydalandığımı düşündüğüm için dokunmadım. Verim alıyorum şu anda. Çıkarttığımız 8 kişinin yıllık maliyeti 700 bin lira. Faydalanamıyoruz ne yapalım maaş ödemeye devam mı edelim. Verimli olanla yola devam edeceğiz, verimsiz olana son vereceğiz. Personel sayımızın bütçeye oranı yüzde 30’un üzerinde. Bunu aşağıya çekmemiz lazım. Ya giderleri kısacağız, ya gelirleri arttıracağız. İnşaat sektörü durduğu için gelir kaynağımız düşmüş vaziyette. Ciddi bir açık veriyoruz. Her ay borcumuz büyüyor. Öte taraftan vatandaşlar hizmet bekliyor. Az kişiyle çok iş yapmak durumundayız. Benim belediyede çalışan akrabam yok, komşum dahi yok. Meclis üyelerimizin de yok. Dolayısıyla böyle bir niyetimizde yok. Bana sorarsanız daha da azalması lazım. Memurların da bir kısmının tayini çıkarsa memnuniyetle imzalarım. Bir art niyet yok. Kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir niyetim yok. Herkesten faydalanmak istiyorum. Belediyemizin öncelikle disipline sonrasında da verimli çalışmaya ihtiyacı var. Kurumsallaşmamız gereken bir sürü konu var. Hafta sonu bir çadır açıldı. 120 bin nüfuslu ilçeyiz, birçok ilden büyüğüz. Bir yerden izin almadan, isteyen istediği yerde çadır açabiliyor. Bu alışkanlıkları bırakacağız artık. Burası köy değil. Köyde bile bir nizam var. Bazı şeyleri disiplin altına almamız lazım.” diye konuştu.

“AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİNE DAYANAN PERSONEL ALMAMAYA DİKKAT EDİYORUZ”

Tekrar söz alan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, “Belediyeye yeni alınan arkadaşlarımız var mı?” diye soru yöneltti. Konuyla ilgili Çetin, “Başkan yardımcımız var. İşçi olarak 1 kişiyi yaz ayında aldık.  Bilgi işlem için bir kişi aldık. 3 ay oldu. Başka bir alım olmadı. Bize katkı verecek personel araştırıyorum. Siyaseten, ahbap-çavuş ilişkisine dayanan personel almamaya dikkat ediyoruz. Bu 8 kişinin sözleşmesi aralık ayında bitiyor. Sözleşme yenilemeyeceğimizi söyledik. Durum bundan ibaret.” açıklamasını yaptı.

“15 YIL BOYUNCA YAPILAN KADROLAŞMAYI TASVİP EDİYOR MUSUNUZ?”

Tartışmaya dahil olan CHP’li meclis üyesi Nalan Çolak, “Performans dosyalarına bakıldı mı? 5 yıldır belediyeye hizmet veren, her etkinlikte bu işin başında olan personeli bu denli işine son verilmesini ben grubum adına hiç tasvip etmedim.” dedi. Çolak’ın sözlerine Çetin, “15 yıl boyunca yapılan kadrolaşmayı tasvip ediyor musunuz? İlçe başkanının kızı burada. Meclis üyesinin kızı burada. Kent. A.Ş. belediyenin iştirak şirketi. Orada benim inandığım, güvendiğim, bize proje üreten bir mutfak ekibi var. Yarın öbür gün şirket katkı vermeyecekse kapatırız, sorun değil. Kent A.Ş.’de çalışanların maaşını belediye vermiyor. Belediye olarak oraya bütçe aktarımı yaptık. Büyük bir kısmını da aktarmadım. Yüzde 25’ini aktarmak zorunda olduğumuz için aktarım yaptık.” şeklinde yanıt verdi.

“İŞTEN ÇIKARMADIM, SÖZLEŞMELERİNİ YENİLEMEDİM”

Tekrar konuşan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, “İrfan Mandalı döneminde, 180 aylık bir dönemde bu kadar 5-15 kişi işe alınabilir. İnşallah 5 yılın sonunda ölmez sağ kalırsak göreceğiz. 180 ayda kaç kişi alınmış, 60 ayda kaç kişi alınmış bunu göreceğiz.” dedi. AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri arasında yaşanan tartışmaların ardından yeniden konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kadrolaşmaya karşı kılıç çekseydim bu listeye işlem yapardım. Ben işime yaramayanlardan, kendi değerlendirmemle, kendi tespitlerimle fayda alamadıklarımdan sadece 8 kişinin sözleşmesini yenilemedim. İşten çıkarmadım, sözleşmelerini yenilemedim. Konuyu siyasallaştırdığınız için, siyasal bir karar almadığımı göstermek için bu belgeyi gösteriyorum size. 31 Mart’ta bu halk sadece belediye başkanını oylamadı. Belediye personelinin tamamını oyladı. Sonuç ortada. Yüzde 54 ile iktidara geldik. Ben parti rozetimi çıkardım. 8 aydır makamıma her partiden vatandaş geliyor. Herkesle konuşup, yardımcı olmaya çalışıyorum. Benim 8 ayda görüştüğüm insanla, 15 yılda görüşmüş mü bir önceki dönem? Biz gönül belediyeciliğini hayata geçirmek istiyoruz. Bu anlamda belediye personelimizin de bizim bu düşüncemizi hayata geçirmeye katkı vermesi gerekiyor. Verenler yanımızda yürüyecek, vermeyenlere de gerekli uygulamaları yapmaya devam edeceğiz. Vatandaş benden hizmet bekliyorsa, ben de bu hizmeti talimat verdiğimde karşılığını alamıyorsam işlem yaparım. O yetkiyi halk bana vermiş.” sözleriyle tartışmayı sonlandırdı.

YENİ BAŞKAN YARDIMCISI TANITILDI

Tartışmanın ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, geçtiğimiz hafta göreve başlayan Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Çevik hakkında bilgi verdi ve meclis üyelerine tanıttı. Çetin, “Geçen hafta göreve başladı. Kendisi Hayrabolulu bir babanın oğlu. Tekirdağlıların da gurur duyduğu Ayhan Çevik’in oğlu. Kendisi 24. Dönem Tekirdağ MHP Milletvekili Bülent Belen’in danışmanlığını yaptı. Son dönemde de Süleyman Soylu bakanımızın yanında görev yapıyordu. Aldığımız referanslar kendisiyle ilgili son derece olumluydu. Kendisini belediyemizde istihdam etme yönünde bir girişimde bulunduk.” dedi. Çetin’in ardından söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Çevik ise kendisini tanıttı. Çevik, “1982 Edirne Havsa doğumluyum. Aslen Hayraboluluyum. Uluslararası ticaret bölümünden mezun oldum. Bakanlıkta görev süresince milletvekili danışmanlığı yaptım, İçişleri Bakanlığı’nda görev yaptım. Son üç yıl boyunca İçişleri Bakanımızın olurlarıyla İçişleri Bakanlığı yasama danışmanlığı görevini yürütmekteydim. Başkanımızın takdiri ve sayın bakanımızın muvafakatiyle burada göreve başladım. İnşallah Kapaklımız için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Meclis toplantımızdan çıkacak kararların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşüldü. Meclisi kapatan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, bir sonraki meclisin yeni yılda olacağını ifade ederek, herkesin yeni yılını tebrik etti ve yeni yılın hayırlar getirmesini temenni etti.


Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (1)
Ölene dek kapaklili 4 ay önce
Baskanimiz dogru soyluyor ben 2 sefer gittim ilki bikac dk ikincisinde saat 5 i geciyodu en sona ben kaldim o yorgunlukta bana 1 saatini ayirdi beni sonuna kadar dinledi yuzunde hicbir bikkinlik yorgunluk benzeri ifadeler yoktu ne ben ima ettim ne o sordu hangi partidensin kime oy verdin bunu belli edecek hicbir konusmamiz olmadi Ben biri ilkokula giden digeri bebek 2 cocuk annesiyim 4 yildir kapaklidayim 5 yildir oturdugum istanbuldan kiralarinin daha ucuz yasam kalitesinin ve cocuklarimin egitimi icin daha iyi oldugu icin geldim esim 6 aydir issiz puanlarimiz cok yuksekken bu 6 ayda kredi kartlariyla donduk birinden cekip digerine yatirarak ve limitleri buay bitiyor icra baslatilacak ve boyle giderse gidecek hicbir yerim de yok ayrica baska sorunlarimizda var issizlige sebep cocuklarim burda buyusun okusun istiyorum bunun icin cadirdada kalmak zorundada kalsam ben basarili cocugumun aklini bolmiycem arkadaslarindan okulundan ayirmiycam burda okutacam hee diyceksiniz sonuc ne oldu sorununuz duzeldimi iyi kotu bir is bulabildiniz mi hayir esim benim cabalarimla o televizyondaki haberlerdeki gibi bir sey yasamadi simdilik cok gitgeller yasadi ama ben umitsizlige kapilip pes etmemesi icin elimden geleni yapiyorum heryere basvuruyorum cikiyorum sonunda belki pes edecek daha fazla engel olamiycam ama ben bir anne olarak pes etmiycem herseye ragmen sorunum cozulmezse bile baskanin beni sikilmadan dinlemesi sohpet etmesi durust ve samimi olmasi bile beni mutlu etti ben bukadarini beklemiyordum diyorum ya heryere ciktim konustum kaymakama bile sonumuz ne olursa olsun asla kirilmiycagim ardindan hep iyi konusacagim tek kisi baskanimiz haberlerde gecim sikintisindan issizlikten son care heryere basvurup aldiklari sacma sapan cevaplara gurur yapan canina kiyan insanlarin haberlerini goruyorsunuz degilmi onlari cok iyi anliyorum ama ben bunu goze arak ciktim tahmin etttigimden cok daha fazla empati samimiyet gordum yardim edemesede esimi kurtaramasamda herkese herseye isyan edecem belki sesimi turkiye duyacak ama birtek ona kirilmiycam bu onun sucu degil herkese yardim etmek istiyo ama imkanlar el vermiyor en azindan dinliyor su partili diye ayirmiyor insan gibi davraniyor cok mutavazi kalp kirmiyor bu o koltuklarda oturan her insana nasip olmayan cok buyuk meziyetler ben cahil bir insan degilim universite 2 terk hayati hermanada yasamis gormus siyaseti herseyi takip eden kalemi diksiyonu duzgun bir anneyim cocugum nedeniyle isim veremiycem kapakliyi cok sevdim burda yasamak cocuklarimi burda buyutmek istiyorum esim sofor asgari ucrette olsa dugun bir is bulsun yine eskisi gibi kiramizi faturalarimizi odeyebilelim yeter ben simdiye kadar istanbulda dahil bekarken istanbulda calistigim buyuk bir kurum sayesinde o koltuklarda oturan cok insanla konusma sansi buldum ama ben baskanimiz kadar alcakgonullu mutavazi insan gormedim biz gorurmuyuz bilemem ama birsonraki donemde secilmesini cani gonulden diliyorum
banner80
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:32
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:45
Yatsı 22:33
banner81
14°
açık
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@