banner85

banner84

“İşten çıkarmadım, sözleşme yenilemedim”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, işine son verilen 8 belediye personelinin verimli çalışmadığı belirterek, “Çıkarttığımız 8 kişinin yıllık maliyeti 700 bin lira. Faydalanamıyoruz ne yapalım maaş ödemeye devam mı edelim. Verimli olanla yola devam edeceğiz, verimsiz olana son vereceğiz. Ben işime yaramayanlardan, kendi değerlendirmemle, kendi tespitlerimle fayda alamadıklarımdan sadece 8 kişinin sözleşmesini yenilemedim. İşten çıkarmadım, sözleşmelerini yenilemedim.” dedi.

Gündem 03.12.2019, 18:27 03.12.2019, 19:32 Bakış Haber Merkezi
“İşten çıkarmadım, sözleşme yenilemedim”
banner44

Kapaklı Bakış - Kapaklı Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe değinen Çetin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin  Engelli Yaşam Evi projesini 2020 bütçesine koyduğunu bildirdi.

“YATIRIMLARI İLÇEMİZE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokole değinen Çetin, “Bakanlığımızla protokol imzaladık. Yatırımları ilçemize getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah en kısa zamanda yapımlarını tamamlayıp, gençlerimizin kullanımına sunacağız.” dedi.

“DAHA YAŞANILABİLİR BİR KAPAKLI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Kapaklı’nın sorunlarıyla beraber hızla büyüyen bir yer olduğunu ifade eden Çetin, “İmkanlar ölçüsünde bu sorunları çözmek için sürekli temaslarımızı devam ettiriyoruz. Bundan sonra da Ankara’da temaslarımızı devam ettireceğiz. İlçemizin ihtiyacı olan konularda bakanlıklara gideceğiz. Hastane projesi uzun bir süreç oldu. Çok yakın bir zamanda inşallah proje hayata geçecek. Son aşamada. Birçok sıkıntı yaşadık ama en nihayetinde hastane projesinin ihalesi kısa zamanda yapılacak diye umuyorum. Yine Yıldızkent viyadüğü ile ilgili temaslarımız devam ediyor. Gelecek yıl bütçesinde dahil ettirmek için gerçekten ilçe başkanımızla yoğun çaba sarf ediyoruz. TBMM Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop’a bu anlamda teşekkür ediyorum. Bu sorunları hep birlikte, büyükşehirde Kadir Albayrak ve TESKİ yönetimiyle, ilçe olarak kendi imkanlarımızla, devletin de imkanlarını ilçemize kazandırarak çözmeye, daha yaşanılabilir bir Kapaklı için çalışacağız.” diye konuştu.

3 EK VE 1 ÖNERGE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından gündem okundu. 3 ek ve 1 önerge oybirliğiyle kabul edilerek gündeme dahil edildi. Ardından açılış ve yoklama gerçekleştirildi ve saygı duruşunda bulunuldu. Gündem maddelerine geçilmeden önce CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan söz aldı.

SÖZLEŞME YENİLENMEYEN 8 PERSONELİ SORDU

Belediyede sözleşmesi yenilenmeyen 8 personel ile ilgili konuşan Erkan, “Bu arkadaşlar seçim döneminde siyasi maksatla alınmışsa sizinle beraberim. Ama bu arkadaşlar uzun yıllardır belediyemize hizmet eden arkadaşlar. Büyüyen, gelişen, göç alan bir Kapaklı’dan bahsediyoruz. Ekonomiden dolayı belediyeye yük olup da ondan mı çıkarıldı? Ama bildiğimiz ikinci bir şirket kurma durumu var. Orada istihdam sağlanacak. Bu konunun aydınlatılmasını istiyorum.” dedi.

“LİSTE DAHA KALABALIK”

Bu soruya başkan Çetin, “Belediye mevzuatında memurlar siyasi olmamalı. Ama bizim seçim meydanlarında memurlarımızın nasıl bayrak salladığını hepimiz gördük. Göreve geldiğim günden itibaren müdürlerimiz ve personelimizle defalarca konuşma yaptık. 31 Mart’ta seçim bitti, artık hizmet zamanı dedim. Bu anlamda verim alamadığımı düşündüğüm isimler var. Aslında bakarsanız liste daha kalabalık. Ama birer şans daha vereyim istiyorum. Sözleşmeli sayımız azaldı, daha da azalacak. Çünkü memurla ilgili mevzuatlardan dolayı memurların ancak değerlendireceğimiz başka görevlere kaydırıyoruz. Bununla ilgili belediyede kurumsallaşmaya yönelik çalışma içerisindeyiz. Tüm birim müdürlerimizle yaptığımız toplantılarda liyakate dayalı, işi bilen personele ihtiyacım olduğunu söylüyorum. Öte yandan personel fazlalığımız var. Ciddi de bir maliyet var.” yanıtını verdi.

İSİMLERİ TEK TEK SAYDI

Siyaseten düşünmediğini ifade eden Çetin, “Bir oylama yapalım isterseniz. AK Partili ve CHP’li meclis üyelerinin belediyede çalışan kaç akrabası var? AK Parti’de bir kişi var. CHP’li meclis üyelerinden birinci derece akraba olan kaç kişi var? Bir sürü isim var.” diyerek söz konusu isimleri tek tek saydı.

“KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK”

Açıklamalarını sürdüren Çetin, “Bunlardan faydalandığımı düşündüğüm için dokunmadım. Verim alıyorum şu anda. Çıkarttığımız 8 kişinin yıllık maliyeti 700 bin lira. Faydalanamıyoruz ne yapalım maaş ödemeye devam mı edelim. Verimli olanla yola devam edeceğiz, verimsiz olana son vereceğiz. Personel sayımızın bütçeye oranı yüzde 30’un üzerinde. Bunu aşağıya çekmemiz lazım. Ya giderleri kısacağız, ya gelirleri arttıracağız. İnşaat sektörü durduğu için gelir kaynağımız düşmüş vaziyette. Ciddi bir açık veriyoruz. Her ay borcumuz büyüyor. Öte taraftan vatandaşlar hizmet bekliyor. Az kişiyle çok iş yapmak durumundayız. Benim belediyede çalışan akrabam yok, komşum dahi yok. Meclis üyelerimizin de yok. Dolayısıyla böyle bir niyetimizde yok. Bana sorarsanız daha da azalması lazım. Memurların da bir kısmının tayini çıkarsa memnuniyetle imzalarım. Bir art niyet yok. Kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir niyetim yok. Herkesten faydalanmak istiyorum. Belediyemizin öncelikle disipline sonrasında da verimli çalışmaya ihtiyacı var. Kurumsallaşmamız gereken bir sürü konu var. Hafta sonu bir çadır açıldı. 120 bin nüfuslu ilçeyiz, birçok ilden büyüğüz. Bir yerden izin almadan, isteyen istediği yerde çadır açabiliyor. Bu alışkanlıkları bırakacağız artık. Burası köy değil. Köyde bile bir nizam var. Bazı şeyleri disiplin altına almamız lazım.” diye konuştu.

“AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİNE DAYANAN PERSONEL ALMAMAYA DİKKAT EDİYORUZ”

Tekrar söz alan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, “Belediyeye yeni alınan arkadaşlarımız var mı?” diye soru yöneltti. Konuyla ilgili Çetin, “Başkan yardımcımız var. İşçi olarak 1 kişiyi yaz ayında aldık.  Bilgi işlem için bir kişi aldık. 3 ay oldu. Başka bir alım olmadı. Bize katkı verecek personel araştırıyorum. Siyaseten, ahbap-çavuş ilişkisine dayanan personel almamaya dikkat ediyoruz. Bu 8 kişinin sözleşmesi aralık ayında bitiyor. Sözleşme yenilemeyeceğimizi söyledik. Durum bundan ibaret.” açıklamasını yaptı.

“15 YIL BOYUNCA YAPILAN KADROLAŞMAYI TASVİP EDİYOR MUSUNUZ?”

Tartışmaya dahil olan CHP’li meclis üyesi Nalan Çolak, “Performans dosyalarına bakıldı mı? 5 yıldır belediyeye hizmet veren, her etkinlikte bu işin başında olan personeli bu denli işine son verilmesini ben grubum adına hiç tasvip etmedim.” dedi. Çolak’ın sözlerine Çetin, “15 yıl boyunca yapılan kadrolaşmayı tasvip ediyor musunuz? İlçe başkanının kızı burada. Meclis üyesinin kızı burada. Kent. A.Ş. belediyenin iştirak şirketi. Orada benim inandığım, güvendiğim, bize proje üreten bir mutfak ekibi var. Yarın öbür gün şirket katkı vermeyecekse kapatırız, sorun değil. Kent A.Ş.’de çalışanların maaşını belediye vermiyor. Belediye olarak oraya bütçe aktarımı yaptık. Büyük bir kısmını da aktarmadım. Yüzde 25’ini aktarmak zorunda olduğumuz için aktarım yaptık.” şeklinde yanıt verdi.

“İŞTEN ÇIKARMADIM, SÖZLEŞMELERİNİ YENİLEMEDİM”

Tekrar konuşan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, “İrfan Mandalı döneminde, 180 aylık bir dönemde bu kadar 5-15 kişi işe alınabilir. İnşallah 5 yılın sonunda ölmez sağ kalırsak göreceğiz. 180 ayda kaç kişi alınmış, 60 ayda kaç kişi alınmış bunu göreceğiz.” dedi. AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri arasında yaşanan tartışmaların ardından yeniden konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kadrolaşmaya karşı kılıç çekseydim bu listeye işlem yapardım. Ben işime yaramayanlardan, kendi değerlendirmemle, kendi tespitlerimle fayda alamadıklarımdan sadece 8 kişinin sözleşmesini yenilemedim. İşten çıkarmadım, sözleşmelerini yenilemedim. Konuyu siyasallaştırdığınız için, siyasal bir karar almadığımı göstermek için bu belgeyi gösteriyorum size. 31 Mart’ta bu halk sadece belediye başkanını oylamadı. Belediye personelinin tamamını oyladı. Sonuç ortada. Yüzde 54 ile iktidara geldik. Ben parti rozetimi çıkardım. 8 aydır makamıma her partiden vatandaş geliyor. Herkesle konuşup, yardımcı olmaya çalışıyorum. Benim 8 ayda görüştüğüm insanla, 15 yılda görüşmüş mü bir önceki dönem? Biz gönül belediyeciliğini hayata geçirmek istiyoruz. Bu anlamda belediye personelimizin de bizim bu düşüncemizi hayata geçirmeye katkı vermesi gerekiyor. Verenler yanımızda yürüyecek, vermeyenlere de gerekli uygulamaları yapmaya devam edeceğiz. Vatandaş benden hizmet bekliyorsa, ben de bu hizmeti talimat verdiğimde karşılığını alamıyorsam işlem yaparım. O yetkiyi halk bana vermiş.” sözleriyle tartışmayı sonlandırdı.

YENİ BAŞKAN YARDIMCISI TANITILDI

Tartışmanın ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, geçtiğimiz hafta göreve başlayan Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Çevik hakkında bilgi verdi ve meclis üyelerine tanıttı. Çetin, “Geçen hafta göreve başladı. Kendisi Hayrabolulu bir babanın oğlu. Tekirdağlıların da gurur duyduğu Ayhan Çevik’in oğlu. Kendisi 24. Dönem Tekirdağ MHP Milletvekili Bülent Belen’in danışmanlığını yaptı. Son dönemde de Süleyman Soylu bakanımızın yanında görev yapıyordu. Aldığımız referanslar kendisiyle ilgili son derece olumluydu. Kendisini belediyemizde istihdam etme yönünde bir girişimde bulunduk.” dedi. Çetin’in ardından söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Çevik ise kendisini tanıttı. Çevik, “1982 Edirne Havsa doğumluyum. Aslen Hayraboluluyum. Uluslararası ticaret bölümünden mezun oldum. Bakanlıkta görev süresince milletvekili danışmanlığı yaptım, İçişleri Bakanlığı’nda görev yaptım. Son üç yıl boyunca İçişleri Bakanımızın olurlarıyla İçişleri Bakanlığı yasama danışmanlığı görevini yürütmekteydim. Başkanımızın takdiri ve sayın bakanımızın muvafakatiyle burada göreve başladım. İnşallah Kapaklımız için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Meclis toplantımızdan çıkacak kararların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşüldü. Meclisi kapatan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, bir sonraki meclisin yeni yılda olacağını ifade ederek, herkesin yeni yılını tebrik etti ve yeni yılın hayırlar getirmesini temenni etti.


Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:47
Güneş 08:19
Öğle 13:09
İkindi 15:28
Akşam 17:49
Yatsı 19:16
banner81
12°
parçalı bulutlu
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@