banner71

Huzur hakkı ücretlerini TSK’ya bağışladılar

Kapaklı Belediyesi meclis üyeleri, kendilerine ödenen huzur hakkı ücretlerini Türk Silahlı Kuvvetlerine bağışlama kararı aldı.

Gündem 03.03.2020, 18:34
Huzur hakkı ücretlerini TSK’ya bağışladılar

Kapaklı Bakış - Kapaklı Belediye Meclisi 2020 yılı Mart ayı olağan toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. 
Belediye meclis salonunda dün saat 14:00’da yapılan toplantıda Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, İdlip’de hava saldırısı sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet dileyerek, açılış konuşmasını yaptı. Çetin, “ Hepinizin malumu olduğu üzere 27 Şubat gecesi şehit haberleriyle hepimizin ciğeri yandı. Şehitlerimizin 3 tanesi Tekirdağ ilimize aitti. Bunlardan Piyade Uzman Onbaşı Nihat Kara ve Piyade Uzman Onbaşı Recep Bekir kardeşlerimizin çok yakın akrabaları ilçemizde yaşamakta. Piyade Uzman Onbaşı Nihat Kara, meclis üyemiz Halil Yıldırım kardeşimizin akrabası. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Onların hakkını ödeyemeyiz. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

“BİZ BU COĞRAFYADA ÇOK AĞIR BEDELLER ÖDEDİK”

Çetin, “Ülkemiz zor bir coğrafyayı kendine vatan etmişti. 1071 yılından beri bu coğrafyada çok ciddi bedeller ödemiş bir millet olarak, bu toprakların kıymeti bu nedenle daha fazla bu nedenle daha değerli. Bu nedenden dolayı da vazgeçilmez bizim için. Nihat Kara kardeşimizin çok çok güzel bir sözü var abisiyle yaptığı bir görüşmede, ‘sakın orada ne işiniz var diyenlerden olmayın’ demiş. Ve ilave etmiş, ‘geldik gördük tam da olmamız gereken yerdeyiz’ diye de bir ifade kullanmış. Allah razı olsun. Mekanı cennet olsun. Biliyorsunuz biz bu coğrafyada çok ağır bedeller ödedik. Çok şehitler verdik. İlk olmadı son da olmayacağını düşünüyorum. Çünkü bu coğrafyanın bedeli ağır. Bir başka millette bu coğrafya da tutunamazdı zaten.  Ancak Türk Milleti burada varlığını sürdürebilirdi” ifadelerini kulandı.

“HATTI MÜDAFAA YOKTUR, SATHI MÜDAFAA VARDIR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine de değinen Çetin, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’. Ve vatana uzatılan el karşılığında yine güzel bir sözü var, ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır’ demiş. Bizim tabii ki uzun süren bir çaba sonucunda içerdeki bütün terör örgütleri temizlendi. Bakın içerde çok fazla şehit haberleri gelmiyor hamdolsun. Bırakın askere sivile saldırılar yapılıyordu daha önceden İstanbul’da, Ankara’da çok değişik yerlerde şehitlerimiz oluyordu. Bunların hepsi içeride temizlendi. Sınırın ötesine de itilenleri de sınır güveliğini korumak adına devletin güvenliğini korumak adına hükümetimiz, devletimiz, silahlı kuvvetlerimiz önemli kararlar alıp, bu operasyonları gerçekleştiriyor. Biz de Kapaklı Belediyesi olarak tüm millette olduğu gibi Türk ulusunda olduğu gibi hem devletimizin hem de silahlı kuvvetlerimizin yanında olduğumuzu buradan bir kez daha yenilemek istiyoruz. Dediğimiz gibi farklı siyasi düşüncelerimiz olabilir. Doğaldır, demokrasinin gereğidir. Ama söz konusu vatan olduktan sonra her şeyi bir tarafa koyup, vatan için canımızı seve seve vermeye hazırız. Biz böyle bir milletiz. O nedenle bir kez daha şehitlerimizi Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun” şeklinde konuştu.

“GURUR DUYUYORUM”

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından gündeme ek 8 madde önerildi. Tüm meclis üyelerinin ortak kararıyla meclise "Kapaklı Belediye Meclis üyeleri olarak Suriye'nin İdlip bölgesinde hain hava saldırısı sonucu şehit olan kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Meclis üyelerimiz adına toplantı öncesi almış olduğumuz karar doğrultusunda 2020 Mart ayı meclisi için tarafımıza  ödenen huzur haklarını kahraman askerlerimize nacizane bir katkıda bulunmak adına, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağışlama kararı aldığımızı saygılarınıza arz ederiz." bilgisinin sunulmasının ardından Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ortak kararı tebrik ettiğini ve gurur duyduğunu ifade etti. 

4 TANESİNİN GÜNDEM MADDELERİNE EKLENDİ

8 maddeden 4 tanesinin gündem maddelerine eklenmesine oy birliğiyle karar verildi ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin diğer 4 maddeye yazılı olarak cevap verileceğini belirtti. Açılış ve yoklama, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından gündem maddeleri okundu ve oylamaya geçildi. 

OY BİRLİĞİYLE İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

İlk olarak Kapaklı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 13/02/2020 tarih E.2310 sayılı sokak ismi verilmesi konusu görüşüldü. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi Bahri Mutlu vefatından dolayı evlerinin bulunduğu Fatih Mahallesi Karagelincik Sokağın adının Gazi Bahri Mutlu Sokağı olarak değiştirilmesi talebi görüşülmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Daha sonra gündemin 2. maddesinde yer alan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından sunulan Bahçelievler Mahallesi 674 ada 24  nolu parsel tamamı 226,16 m² arsada bulunan 10,27 m²'lik belediye  hissenin hissedarına satılması maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

Gündemin diğer bir maddesinde yer alan Kapaklı Belediyesi  İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan Karaağaç Mahallesi 571 ada 8 parsel ve 574 ada 5 parsele ilişkin İmar Plan Değişikliği konusu ve  Kapaklı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan Kapaklı Cumhuriyet Mahallesi 2137 Ada 4 Parsel 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği konusu oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Daha sonra Kapaklı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sunulan 24/02/2020 tarih E.2897 sayılı Sokak İsmi Verilmesi konusunun görüşülmesine geçildi. Söz konusu madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edilmesinin ardından Kapaklı Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 26/02/2020 tarih E.3049 sayılı Amatör Sporcuların Ödüllendirilmesi konusu oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

PROTOKOL YAPMAK ÜZERE BAŞKAN ÇETİN'E YETKİ VERİLDİ

Gündem maddelerinin bitmesinin ardından ek gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Pınarça Mahallesi 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı Plan Notlarına plan notu ilavesine ilişkin madde oy birliğiyle İmar Komisyonuna havale edilmesinin ardından sınırları dahilinde okullarda eğitim gören öğrencileri spora teşvik etmek ve daha iyi zaman geçirebilmeleri adına spor salonu, basketbol sahası, sentetik çim yüzeyli futbol sahası, voleybol sahası vb. spor alanları yapmak üzere 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14. ve 75. maddeleri uyarınca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Çetin'e yetki verilmesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

KADİR BAŞKAN MART AYINDAKİ MECLİSTE DEVRİ İÇİN SÖZ VERDİ

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından "Aktivite Merkezi" olarak kullanılmak üzere kiralanan binanın birinci katında bulunan 2 odanın Bebek ve Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tekirdağ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne kira süresince kullanım hakkının verilmesi ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 75. Maddesinin (a) bendine istinaden, ortak hizmet projesi gerçekleştirmek üzere Tekirdağ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile belediyemiz arasında Bebek ve Çocuk Kütüphanesi kurulması için protokol imzalamaya Belediye Başkanı Mustafa Çetin'e yetki verilmesi konusu görüşüldü. Konuyla ilgili bilgi veren Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, "Kültür Merkezi ile ilgili mazbatayı aldığım günden beri bize devredilmesini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımızdan istirham ediyorum. Daha önceden  bu mecliste aldığımız 5 yıllık tahsisinin 2019 yılı Kasım ayında tamamlandığını, bununla ilgili hukuksal bütün verileri avukatımız aracılığıyla hazırladığımı ifade ettim. Burası Kapaklı halkına yapıldı. Apar topar TESKİ oraya taşındı. Çerkezköy'de aynı uygulama yapılmadı. Sürekli gittik, geldik. Sürekli bize mazeret iletildi. Maalesef iş çok uzadı. İş uzayınca da bizim Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzün yapması gereken aktivilerde var. Bu aktiviteleri hayata geçirmek istiyoruz. Yerle ilgili kira kontratımızı yaptık. Şu anda TESKİ orayı kullanıyor. Kamuoyundaki rahatsızlığı ifade ettim. Gerçekten Kültür Merkezi ise o amaçla kullanılsın. Belediyemizin fiziki şartları yetersiz, orayı kullanalım dediğimizde, orası Kültür Merkezi dendi. Haklısınız dedik. Birimlerimizi oraya taşıyabilseydik, rahatlayacaktık. Gruplarımıza da oda tahsisi yapacaktık. Kadir Başkan Mart ayındaki mecliste devri için söz verdi. Siyasette ana hedef halka hizmetse  Çerkezköy'de ne yapılıyorsa Kapaklı'ya da aynısının yapılacağını umuyorum. Devretselerdi bizim kiralama düşüncemiz yoktu. Elimizdeki tüm personeli aktif kullanmak için ciddi projeler yapıyoruz." dedi. Başkan Çetin'in konuşmasının ardından söz konusu madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

TARİFE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

MHP Grubu tarafından meclise sunulan, "Kapaklı ilçemizde ikamet eden şehit, gazi ve gazi ailelerinin 1.derecede yakınlarının belediyemiz bünyesindeki sosyal tesis, çay bahçesi vs. gibi alanlardan ücretsiz bir şekilde faydalanabilmeleri konusunda gerekli çalışma" konusu oy birliğiyle Tarife Komisyonuna havale edildi. İkinci oturum 6 Mart Cuma günü 16.00'da yapılacak

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@