banner71

Gazi Cür, 15 Temmuz töreninde herkesi duygulandırdı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Kapaklı’da da anma etkinlikleri düzenlendi. Hakkari'nin Derecik ilçesinde teröristler tarafından döşenen mayının infilak etmesi sonucu iki bacağını kaybederek gazi olan ve protez bacaklarıyla törene katılan Uzman Onbaşı Tarık Cür, törende yaptığı konuşmayla herkese duygu dolu anlar yaşattı. Cür’ün “Bu haldeyim ama inanın hiç üzülmüyorum. Çünkü biliyorum ki benden sonraki nesil de aynı benim taşıdığım gibi gururla bayrağımız en yükseğe taşıyacaktır.” sözleri büyük alkış aldı.

Gündem 15.07.2020, 22:45 16.07.2020, 09:17 Bakış Haber Merkezi
Gazi Cür, 15 Temmuz töreninde herkesi duygulandırdı

Kapaklı Bakış- Kapaklı Kaymakamlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Belediye Meydanında anma töreni düzenlendi.

MASKE VE SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYULDU

Törene Kaymakam Bülent Hamitoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Çetin, İlçe Jandarma Komutanı Başçavuş Fevzi Bayram, İlçe Emniyet Müdürü Cemal Bahadır Murat ile protokol üyeleri, siyasiler, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Programa katılanların koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uyduğu gözlendi.

KURAN-I KERİM TİLAVETİ YAPILDI

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Kuran-ı Kerim Tilaveti yapıldı. Ardından konuşmalara geçildi.

“ZORLUK HER ZAMAN BİR BAŞKA BAŞARIYI DA YANINDA GETİRİYOR”

“15 Temmuz 4 yıl önce Türk milletinin ve ulusunun bir oyunu bozduğu önemli bir gecedir.” diyen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Türkiye devleti zor bir coğrafyada ve bütün uluslarının gözünün olduğu bu coğrafyada kendine yurt edinmiş bir millet olarak doğusundan batısına farklı düşünceleriyle ve farklı inançlarıyla ulus olmuş millet olarak varlığını birçok madereler atlatarak, sorunlarla mücadele ederek, ciddi bedeller ödeyerek varlığını sürdürmüştür. Zorluk her zaman bir başka başarıyı da yanında getiriyor. Zorluk size aynı zamanda bir ders veriyor. Türk milletinin Orta Asya’dan çıkıp Viyana’ya kadar giden macerasında bütün zorluklardan elde ettiği bir hafıza var. Milletimizi geçmişte kardeşi kardeşi vurduran anlayışları, değişik oyunları, planları iyi bilen bir millet olduk. Eğer 15 Temmuz Avrupa’da ya da dünyanın herhangi bir yerinde uygulanmış olsaydı böyle bir başarıyla sonuçlanması mümkün olmazdı. O aksam mili idarenin temsilcisi olan sayın cumhurbaşkanımızın bir telefon talimatı ile milyonlarca insan sokaklara döküldü. O gece biz de bu meydandaydık. Bizde milli iradeye demokrasiye, bağlılığımız bu meydandan haykırdık. Uzun süren nöbetler tutuk sabahlarda kadar. Hamdolsun ki böyle güzel, yüce bir milletin temsilcisi olmanın şerefi ve gururunu yaşıyorum. Bundan sonra böyle bir teşebbüsün mümkün olmayacağını bütün dünyaya Türk milleti adeta damgasını vurarak imzasını koymuştur. Bundan sonra dışarıdan bir düşüncenin, bir fikrin bu topluma enjekte edilmesi ya da baskıyla uygulanmasının mümkün olmayacağını tüm dünya görmüştür. Hatta birçok millet için de önemli bir örnek olmuştur ulusumuzun bu duruşu.” dedi.

“MİLLİ İRADE DEDİĞİMİZ SANDIK TÜM MİLLETİN KARARIDIR”

Çetin, konuşmasını şöyle sürdürdü: O gecenin başarısı bugün Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasının anahtarı olmuştur. O gece FETÖ başarılı olmuş olsaydı bugün bu söylediklerimizi, bu kürsüden anlatmamız zaten mümkün olmayacaktı. İnanıyorum ki bundan sonraki nesil o geceyi destansı bir örnek olarak kendine referans alacak ve çok daha iyi bir anlayışla değerlerine sahip çıkan bir düşünceyle, ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına örnek olacaktır. Milli irade niçin vardır. Demokrasi neden vardır. Biz 23 Nisan’ı, 19 Mayıs’ı neden kutluyoruz. Bunların hepsi Cumhuriyetin ve demokrasinin temel taşlarıdır. Atatürk 23 Nisan’ı çocuklara emanet ederek aslına bakarsanız ‘Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Milletindir’ bilincini çocuk yaşta öğrencilerimize aşılamayı hedeflemiştir. Milli irade dediğimiz sandık tüm milletin kararıdır. Bu karara da herkesin saygı duyması zaruridir. Sandıktan çıkan milli irade hem TBMM’de hem de yerel mecliste tartışmalarını yapacaktır. Fikirlerini ortaya koyacaktır. Bu tartışmaların neticesinde de vatandaşa hizmet gidecektir. Vatandaşa hizmet götürmeyende bir sonraki sandıkta gömülecektir. Ama aslolan milletin iradesidir, talebidir, isteğidir. O sebeple 15 Temmuz’un önemi çok daha çok ön plana çıkmıştır. Milet demiştir ki benim irademe karşı tank varsa ona da karşı dururum, benim askerim saydığım kişi varsa onun karşısında da dururum. Çünkü yanlışa karşı milli irade tek yumruk olmuştur ve başarıyı, zaferi elde etmiştir.  Bundan sonra inanıyorum ki yeni nesil demokrasiye daha fazla sahip çıkacaktır. Demokrasinin kıymeti daha çok anlaşılacaktır. Bazı grupların demokrasi dışı yollarla bu ülkeye ayar yapacağını tarih silmiştir. Bundan sonra halktın dediği, milletin istediği meclislerde tartışılacak ve aslolan milletin talebi milli değerlerle beraber millet ne istiyorsa zaten o tecelli edecektir. Biz sahaya çıktığımızda oy talebi ile vatandaşın yanına gittiğimizde vatandaş bizden talep ettiğini biz orada temsil eden insanlar oluyoruz. Bu sebeple bundan sonra başka yol yoktur. Herkes millete gidecek ve milletin dediği olacak.  Her anlamda milli ve yerli anlayış bu ülkeyi kalkındıracak. Bakın tüm dünya pandemi ile mücadele ediyor. Keşke bu hastalık olmasıydı da şu bariyerleri kaldırsaydık bütün milletimizi coşkuyla bir araya toplayabilseydik. Çok şükür ülkemiz bu süreci de dünyaya örnek olacak bir yapıyla en az hasarla atlatmıştır. Dünya büyük bir krizle boğuşurken, hamdolsun cumhurbaşkanımız her gün bir açılışı, bir temeli atmaktadır. Bunlar milletin değerleriyle örtüşen siyasetin eseridir. O sebeple 15 Temmuz önemlidir. Hepinize teşekkür ediyorum. O gece kaybettiğimiz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimizden Allah razı olsun diyorum.”

GAZİ CÜR HERKESİ DUYGULANDIRDI

Saray 41'nci Komando Tugay Komutan Yardımcılığında mesleğini icra ederken geçici görev ile Hakkari Derecik'teki 3.üncü Komando Tabur Komutanlığı emrinde operasyona çıkan Piyade Uzman Onbaşı Tarık Cür, teröristlerin döşediği mayının infilak etmesi sonucu 20 Temmuz 2018 günü yaralanmıştı. 2 bacağını kaybeden gazi Cür, bir süre önce protez bacaklarına kavuşmuştu. Kapaklılı gazi Cür’de  etkinliğe katıldı. Başkan Çetin, yaptığı konuşmanın ardından gazi Cür’ü sahneye davet etti. Burada kısa bir konuşma yapan ve herkesi duygulandıran Cür, “Milletimiz bizim her şeyi başaracak güçtedir. Bende milletimizin özgür iradesine savunmak için gittim dağlara. 15 Temmuz’da nasip olmadı, şimdi nasıp oldu gazilik. İnsanlarımız uyanık olsunlar. O zaman yapamadıklarını başka türlü yapmaya çalışacaklardır. 15 Temmuz’da yıkamadıklarını başka türlü oyunlarla yıkmaya çalışacaklardır. Hepimiz bütün olarak ülkemizi hayatta tutalım. Devletimizden ve milletimizden Allah razı olsun. Gazisini yalnız bırakmıyor. Bu haldeyim ama inanın hiç üzülmüyorum. Çünkü biliyorum ki benden sonraki nesil de aynı benim taşıdığım gibi gururla bayrağımız en yükseğe taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİMİZ TERÖR ÖRGÜTÜNE GEÇİT VERMEMİŞTİR”

Programda son konuşmayı Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu yaptı.  Hamitoğlu,  “Bugün burada 2016’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin, milletin birliği ve gücü ile engellenmesinin 4. yılını anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi; doğrudan millet iradesine namlu tutmuş, demokrasiyi hiçe sayan, temel hak ve özgürlüklere balta vuran bir girişimdir. Darbe gecesi milletimiz; kurtuluş mücadelesine benzer bir mücadele vererek ülkenin birlik ve beraberliğine, geleceğine pusu kurmuş bu terör örgütüne geçit vermemiştir. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında binlerin kanı vardır. Bu sebeple ülkemizin birlik ve beraberliğini FETÖ yapılanması dahil, adı her ne olursa olsun, hiçbir terör unsuru ya da bölücü ve yıkıcı guruplar asla yok edemezler. Bu millet daha önce yazdığı kurtuluş ve bağımsızlık destanını her daim yazmaya hazır olduğunu; kadını, erkeği, genci, yaşlısı hatta sokağa dökülen çocukları ile bir kere daha göstermiştir. Türk milleti kendi özgür iradesi ile elinde bulundurduğu egemenliğinden asla taviz vermemiştir, vermeyecektir. Bu uğurda, bu kutlu dava için canını çekinmeden ortaya koyan; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve yaralı gazilerimizi minnetle anıyor, Türk milleti adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Programın devamında 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterisi, şiirlerin okunması, kaside ve ilahilerin okunması ile devam etti. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Millete Sesleniş” konuşması da ekrandan canlı olarak aktarıldı.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@