banner71

Gazeteciler protokolü ağırladı

Batı Marmara Gazeteciler Derneği tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen yemekte Çerkezköy ve Kapaklı’da görev yapan gazeteciler ile iki ilçenin protokolü buluştu. Yemekte, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Gündem 12.01.2020, 16:22 Bakış Haber Merkezi
Gazeteciler protokolü ağırladı

Çerkezköy Bakış - Beyaz Konak’ta düzenlenen yemeğe Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Tekirdağ Basın İlan Kurumu Müdürü Sabri Karakaya, siyasi parti temsilcileri, STK Başkanları ve basın mensupları katıldı.

“İYİ Kİ GAZETECİLİK YAPIYORUM”

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Batı Marmara Gazeteciler Derneği Başkanı olan Çerkezköy Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Şaban Kardeş, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde bizi çağırırlar. Biz gideriz, 3 saat onların projelerini, önceden yaptıklarını dinlemekten hem günümüzü yaşayamayız hem de gazetemizi çıkartamayız. Biz de ev sahipliğini bu sefer gazeteciler yapsın istedik.  Gazetecilerin dertleri, anıları konuşulsun istedik. Bir ilki başardık. Bu gelecek adına önemli bir atılım. İlçemiz için, ülkemiz için gerektiğinde bir araya gelebilmeliyiz. Bu gecenin düzenlenmesinde öncelikli bu fikre katkı koyan tüm gazetecilere teşekkür ediyorum. İyi ki gazetecilik yapıyorum.” dedi.

“EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM”

Ardından konuşan Basın İlan Kurumu İl Müdürü Sabri Karakaya ise, “Çanakkaleliyim. 32 yıldır gazetecilik mesleğini ifa ediyorum. Basın İlan Kurumu 59 yıldır hizmet veriyor. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü de 59 yıldır kutlanmakta. Biz Tekirdağ’da Basın İlan Kurumu olarak 60 gazetemize hizmet ediyoruz. Bu gazetelerimizin 17’si resmi ilan alıyor ve bu gazetelerimize yılda 4 milyon TL’ye yakın resmi ilan geliri veriliyor. Basın İlan Kurumu olarak esnaf ve sanatkârlarımızın ilanlarını Basın İlan Kurumu üzerinden geçirerek gazetelerimize daha fazla yarar sağlayabileceğini söylemek istiyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

“KAMU İÇİN GAZETECİLİK YAPANLARIN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise yaptığı konuşmada, “Bugünün ev sahipleri aynı zamanda da kıymetli gazeteci arkadaşlarımızın, ağabeylerimizin, kardeşlerimizin böylesine anlamlı ve önemli günlerini bir kez daha kutluyorum. Bugün hakikaten önemli bir ilk yaşıyoruz. Bugüne kadar misafirperverlik kısmını, davet kısmını biz yapardık. Bu akşam bir ilk var, bu defa gazeteciler bizleri bu sofralarda bir araya getirdiler. Bunun bir anlamı var. Bir şekilde sofrada bir araya gelmek, belki de 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün gazetecilerinin sıkıntılarının, dertlerinin neler olduğunu, yaşadığımız bölgede, yaşadığımız zaman diliminde gazeteciliğin ne kadar zor şartlarda yapıldığını, ilkeli bir şekilde kamu yararına, bölge menfaatine, şahısların çıkarlarına değil, bölgenin menfaatine gazetecilik yapan emekçi arkadaşlarımızın dertlerinin neler olduğunu bugün birbirimizle konuşarak, paylaşarak aşmanın akşamı. Gazetecilerin yaptığı mesleğin zorlukları, bu zorlukların önündeki engelleri nasıl aşacağımızı dillendirmek için bir fırsat olacaktır. Zor şartlarda gazetecilik mesleğini gerçekleştiren kıymetli arkadaşlarımız tabii ki yasanın da el verdiği şekliyle bazı gelir sıkıntıları yaşıyorlar. Umut ediyoruz önümüzdeki süreçte basının önündeki bu engellerin, hatta ve hatta yerel basına bir kat daha kıymet verildiği, önündeki engellerin açıldığı dönemleri yaşarız. Bunları somut olarak konuşmak, somut olarak hangi adımların atılması gerektiğini paylaşmak ihtiyacı vardır. Gazeteci arkadaşlarımızın, gazetelerimizin bunları en azından öne çıkaracak, kendi manşetlerini kendileri için atacak ama aynı zamanda bölge için atacak durumları konuşmamız lazım. 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde önümüzdeki süreçte daha özgür, basının önünün daha da açıldığı, özgür kalemlerin olduğu, ilkeli kalemlerin ayakta kalabilme cesareti gösterebildiği günleri yaşarız. Bu akşamı tertipleyen tüm gazeteci arkadaşlarımıza, bu mesleği layıkıyla yerine getiren, ilkeli gazeteciliği meslek edinen, birileri için değil, kamu için gazetecilik yapanların gazeteciler gününü kutluyorum.” dedi.

STK VE SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ DE BİRER KONUŞMA YAPTI

Akay’ın ardından ilçenin eski gazetecilerinden olan Seyit Süren bir konuşma yaptı. Süren, gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu belirterek, "Bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Gazetecilik zor bir meslek. Ben 1966’da mesleğe başladığımda daha zordu. Şimdi dijital medya çıkınca işler biraz daha kolaylaştı fakat yine zorluklarla karşılaşıyoruz. Bunların bir tanesi de maddi zorluklar. Basının gelirleri az. Gazeteciler yazılmayanları yazabilendir.” diye konuştu. Süren’in ardından yemeğe katılan STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri de birer konuşma yaptı.

“BİZLERİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN, ONLARIN DESTEKLERİ ÇOK ÖNEMLİ”

Gazete sahiplerinin ve gazete çalışanlarının da konuşma yaptığı yemekte söz alan Çerkezköy Bakış Gazetesi ve Kapaklı Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Akif Aldoğan ise, “Bizler 7 gün 24 saat, yağmur, çamur, kar, soğuk dinlemeden görevimizin başındayız. Bunu en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Teknoloji gelişiyor. Ulusal anlamda da bazı gazeteler kapanıyor ve basın çalışanları işsiz kalıyor. İnsanlar sosyal medyanın gelişmesiyle kağıt gazeteyi eline almıyor. Yerel basın olarak yerel yöneticilerimizden, oda başkanlarımızdan, siyasi parti başkanlarından yerel gazetelere destek olmalarını bekliyoruz. Bizlerin ayakta kalabilmesi için, onların destekleri çok önemli. Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLADI

Çerkezköy Bakış Gazetesi ve Kapaklı Bakış Gazetesi Haber Müdürü Fırat Keskinkılıç ise meslekte 20 yılını doldurduğunu ifade ederek, “Çerkezköy ve Kapaklı küçük bir yer ancak gazetecilik olarak oldukça gelişmiş bir yer.  Bizler Kapaklı ve Çerkezköy’deki olan gelişmeleri haber yapıyoruz. Sizlerin iyi günlerini kötü günlerini haberleştiriyoruz. Sizlerin de gazetecilere destek olmanızı bekliyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” dedi. 

GAZETECİLER KONUŞTU

Çerkezköy Gazetesi imtiyaz sahibi Ali Tamer Avcılar ise yaptığı konuşmada, “Bizler dilenci değiliz ama yerel basına kesinlikle destek verilmesi gerekiyor. Özellikle kuruluşların buna dikkat etmesi gerekiyor. Herkesin gazeteciler günü kutlu olsun.” dedi. Çerkezköy Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Faik Onur Kaya,  “Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Başkanlarımız, müdürlerimiz bizimle birlikte olduğu zaman bizler daha güçlü oluyoruz.” diye konuştu. Radyo Şeker sahibi Ünal Fırat, “Katılan herkese teşekkür ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Burada medya oldukça gelişmiş durumda.” dedi. Kapaklı Gazetesi sahibi Adem Çil, “Bu geceye katılarak birliğimize güç katan herkese teşekkür ediyorum. Bugün güzel bir tablo var. Bir araya geldiğimizde sorunların üstesinde gelebileceğimizi düşünüyorum. Tüm Gazeteci arkadaşlarımın özel gününü kutluyorum.” İfadelerini kullandı. 
Havadis Gazetesi sahibi Kadir Kıldize, “Bu geceye katılan ve bizlere destek olan herekse teşekkür ediyorum. Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

ÇETİN: ÇERKEZKÖY’ÜN GÖLGESİNDE OLMAKTAN RAHATSIZLIK DUYUYORUM

Gazetecilerin ardından söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ise şunları kaydetti: Kapaklı bugün itibariyle 120 bin nüfusu aşmış bir ilçe. İlçemiz hem Trakya’nın hem de Anadolu’nun kırsalından göç alıyor. Haliyle ekonomik ve eğitim seviyesi anlamında 11 ilçe arasında düşük notlu bir ilçeyiz. Uzun yıllar Çerkezköy’e bağlıydık. Halihazırda Kapaklı’da görev yapan öğretmenlerimiz, belediye çalışanlarımız Çerkezköy’de ikamet ediyor. Ben bunun tersine dönmek istiyorum. Kapaklı Belediye Başkanı olarak oradaki sosyal dokuyu iyileştirmek için yerel gazetelerin de önemini biliyorum. Biz Çerkezköy ile etle tırnak gibiyiz. Birbirimize her zaman destek olacağız. Büyükşehirde de, Ankara’da da her alanda iki ilçemizi savunacağız. Ama ben Kapaklı’nın Belediye Başkanı olarak Çerkezköy’ün gölgesinde olmaktan rahatsızlık duyuyorum. Sorunlarımız çok fazla ve sorunlarımızı inşallah tüm birimlerimizle beraber çözeceğiz. Yerel basınımız Kapaklı’da oldukça fazla. Memnunuz. Yerel anlamda basınımızın sorunları biliyoruz. Türkiye zor bir sürecin içinden geçiyor. Tüm kuruluşların sıkıntılı bir süreci var. Elimizden ne geliyorsa desteğe hazırız. Olumlu, olumsuz iletişime açık birisiyim. Ülkemi, bölgemi, Kapaklı’yı seviyorum. Daha fazla birlik beraberliğe ihtiyacımız var.  Bölgemizin bazı potansiyelleri var bunları hayata geçirmemiz gerekiyor. İstişare etmemiz lazım. Bazı konulardan haberimiz olmaya biliyor, bizleri haberdar edin. Yanlış gördüğünüz ne varsa düzeltmek için elimden gelen gayreti göstereceğim. Bu geceye katkısı geçen herkese teşekkür ediyorum.

“12 BELEDİYE BAŞKANI, 7 MİLLETVEKİLİ İLE BERABER AYNI SOFRADA SADECE VE SADECE BU TOPRAKLARA NASIL HİZMET EDERİZ HEYECANIYLA BULUŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Programdaki son konuşmayı Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yaptı. Akay şunları ifade etti: Kapaklı ve Çerkezköy bir elmanın iki yarısı. Birbiriyle uzun geçmişi olan, hızlı nüfus artışını beraber yaşayan iki sanayi kenti. Mustafa Başkan, Kapaklı’da çalışan ancak Çerkezköy’de yaşayan bir nüfusu söyledi. Ben de Çerkezköy’de çalışan ancak ciddi anlamda İstanbul’da yaşayan bir nüfusun olduğunu söylüyorum. Yerel gazetelerin, yerel yönetimlerin sıkıntılarını biraz daha fazla dillendirmeye, yerel dinamikleri biraz daha harekete geçirmeye ihtiyacımız var. Yerel gazetelerin önünü açmak, daha özgür yazmaları adına elimizden ne geliyorsa yapmayı konuşmak, yerel yönetimlerin biraz daha güçlenmesini konuşuyor olmamız lazım. Aynı bu akşamki yemek sofrasında olduğu gibi bu bölgenin 12 belediye başkanının, bu bölgenin 7 milletvekili ile birlikte bir akşam yemeği yemeye ihtiyacı var. Seçim zamanlarında mikrofon ele geldiğinde, o mikrofonun heyecanı ile, seçim döneminin gereğini yerine getirmek üzere cümleler kuruyoruz. Seçimin olmadığı dönemde yemek sofrasında buluştuğumuza zaman Tekirdağ adına kayıtsız şartsız konuşmak gibi bir zorunluluğumuz var. Bu bugüne kadar gerçekleşmedi. Bu yemek de bu akşama kadar gerçekleşmemişti, benim hala umudum var. 12 belediye başkanı, 7 milletvekili ile beraber aynı sofrada sadece ve sadece bu topraklara nasıl hizmet ederiz heyecanıyla buluşmaya ihtiyacımız var. Bir kez daha 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Birileri için değil, bölgesi için hizmet eden gazetecilerimizle beraber Tekirdağ’ın aydınlık geleceğe kavuşacağına inanıyorum.
Programın sonunda, Çerkezköy Gazetesi imtiyaz sahibi Ali Tamer Avcılar’a gazetenin kuruluşunun 40. Yılı, Seyit Süren’e ise mesleğe yılardır verdiği emeği nedeniyle plaket takdim edimldi. Ayrıca yaş pasta kesildi.
Program hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:43
Öğle 13:11
İkindi 17:07
Akşam 20:29
Yatsı 22:09
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@