banner71

“Gayemiz Kapaklı’ya yakışır bir alan kazandırmak”

Kapaklı Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda İmar Komisyonu ve Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ve oy birliğiyle alınan kararlar meclisten de oy birliğiyle geçti.

Gündem 06.01.2020, 18:14 06.01.2020, 18:23 Bakış Haber Merkezi
“Gayemiz Kapaklı’ya yakışır bir alan kazandırmak”

Kapaklı Bakış - Oturumun tamamlanmasının ardından söz alan CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, Tekirdağ Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)  tarafından Kapaklı için hazırlanan projede belediye binasının yerini şehircilik açısından etik bulmadığını ifade etti. Başkan Çetin ise, “Değişebilir sorun değil. Bizim gayemiz Kapaklı’ya yakışır bir alan kazandırmak. Biz bu projeyi bir an önce bitirip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bunu talep etmemiz lazım. Bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Gelecek yıl yazından itibaren bu konuda temaslarımızı hızlandıracağız.” dedi.

GAZİLERİMİZİN İSMİ PARKLARA VERİLDİ

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş tarafından sunulan, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Resulayn’da yaralanan gazi Anıl Kütüklü ve Hakkari Süngütepe’de yaralanan Sezer İldeş’in isimlerinin Kapaklı’da herhangi bir parka verilmesi konusu komisyon tarafından incelendi. Komisyon, Bahçelievler Mahallesi Yavuz Selim Sokak’ta bulunan parka Gazi Anıl Kütüklü Parkı isminin, Bahçelievler Mahallesi Saimbeyli Sokak’ta bulunan parka ise Gazi Sezer İldeş isminin verilmesine oy birliğiyle karar verdi. Söz konusu karar meclisten de oy birliğiyle geçti.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE GÖNDERİLDİ

Uzunhacı Mahallesinde 1, Yanıkağıl Mahallesinde 5 ve Bahçeağıl Mahallesinde 8 adet olmak üzere toplam 14 adet türbin alanı ve idari bina ile bu tesisler arasındaki bağlantı yollarından oluşan Rüzgar Enerji Santrali kurulması ile ilgili imar planlarının onaylanması amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisine gönderilmesine İmar Komisyonu tarafından oy birliğiyle karar verildi. Söz konusu karar meclisten de oy birliğiyle geçti.

NEŞE ALTEN İSMİ ONAYLANDI

BBP İlçe Başkanı Fatih Diler tarafından Atatürk Mahallesinde bulunan Kenan Evren Caddesi’nin isminin Muhsin Yazıcıoğlu olarak değiştirilmesi talebini inceleyen İmar Komisyonu, Muhsin Yazıcıoğlu ismini taşıyan bir cadde olmasından dolayı bahse konu Kenan Evren Caddesi’nin isminin MHP Grubu’nun önerisiyle Şehit Öğretmen Neşe Alten olarak değiştirilmesini uygun buldu. Komisyonca oy birliğiyle alınan karar meclisten de oy birliğiyle geçti.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYON KARARLARI OYLANDI

İmar Komisyonu kararlarının oylanmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının oylanmasına geçildi. Komisyonun Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Bilgi İşlem ve Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri tarafından sunulan görev ve çalışma yönetmeliği ile ilgili oy birliğiyle aldığı kararlar meclisten de oy birliğiyle geçti

GÜLYÜZÜ KÖYÜNE YARDIM EDİLECEK

Gülyüzü Köyü Muhtarı Serder Güner tarafından Kapaklı Belediyesine sunulan 2 adet kamelya ve 6 adet ahşap oturma bankını nakliyesi kendilerine ait olmak üzere taşınır kayıtları ile birlikte Gülyüzü Köyü Muhtarlığına verilmesi konusunu inceleyen komisyon uygun olduğuna oy birliğiyle karar verdi. Oy birliğiyle alınan bu karar meclisten de oy birliğiyle geçti.

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da yapılan 4. Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Avrupa Kupasında 52 kiloda Furkan Arda birinci, 86 kiloda Serhat Değirmenci ikinci, 37 kiloda Resul Aras ikinci 65 kiloda Esin Akgündüz üçüncü, 34 kiloda Enes Sandalcıoğlu üçüncü ve 94 kiloda Burak Bikeç üçüncü olmuştu. Kapaklı Değirmenci Spor Kulübü tarafından derece alan sporcu ve antrenörlerinin ödüllendirilmesi talebini inceleyen Plan ve Bütçe Komisyonu oy birliğiyle söz konusu sporcu ve antrenörlerinin ödüllendirilmesi konusunda Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesinin kararını aldı. Komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE KARŞILAYACAK 

İlçe Müftülüğü tarafından sunulan Bahçelievler Mahallesi Anafartalar Caddesinde ezanın duyulmamasından kaynaklı alıcı cihazların alınması ve takılması masraflarının belediye bütçesinden karşılanması talebini inceleyen komisyon, talebin uygun olduğuna oy birliğiyle karar verdi. Oy birliğiyle alınan bu karar meclisten de oy birliğiyle geçti.

ÖDENECEK MİKTARLAR BELİRLENDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu görüştüğü bir diğer maddede 2020 mali yılında meclis komisyon ve toplantılarına katılan meclis başkanı ve üyelerine belediye başkanına ödenmekte olan aylık brüt ödeneğin günlük tutarının üçte bir oranında huzur hakkı ödenmesinin uygun olduğu kararını oy birliğiyle aldı. Bir diğer maddede ise denetim komisyonu toplantılarına, belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenlere bin, kamu personeli dışındaki diğer uzman kişilere 2 bin gösterge rakamının devlet memurlarına uygulanan aylık katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarı günlük ödenecek tutar olarak belirlenmesinin uygun olduğu kararını oy birliğiyle aldı. Belediye meclis üyesi olan ve başkan yardımcılığı görevinde bulunanlara 2020 mali yılında belediye başkanına ödenmekte olan aylık brüt ödeneğin üçte ikisi oranında aylık verilmesine komisyonca oy birliğiyle karar alındı. İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından sunulan fazla çalışma konulu yazı ile ilgili olarak belediyede çalışan zabıta memurlarına verilecek olan fazla çalışma ücreti olarak 2020 mali yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen üst sınırın verilmesine komisyon tarafından oy birliğiyle karar verildi. Söz konusu kararlar meclisten de oy birliğiyle geçti.

KREDİ KONUSUNDA BAŞKAN ÇETİN’E YETKİ VERİLDİ

Meclisin birinci oturumunda tartışmalara konu olan belediyenin yol yapım projeleri için kullanılmak üzere İller Bankasından 28 milyon kredi talebi konusu ile ilgili krediye konu her türlü işlemi yapmak üzere belediye başkanına yetki verilmesinin uygun olduğuna oy birliğiyle karar verildi. Komisyonun aldığı karar meclisten de oy birliğiyle geçti.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan 1 hemşire, 3 avukat, 1 sanat tarihçisi, 7 tekniker,3 teknisyen, 5 ekonomist, 2 şehir plancısı, 11 eğitmen, 7 mühendis, 1 psikolog ve 1 sosyoloğun aylık çalışma ücretlerinin Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020 yılında yayınlanacak olan genelgesindeki ücret tavanlarını gösterir tabloda belirtilen 657 sayılı kanuna göre belirlenen net aylık tutarına yüzde 16 oranında ilave edilerek bulunacak rakamın aylık net ücret olarak ödenmesinin uygun olduğuna komisyonca oy birliğiyle alınan karar, meclis tarafından da oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Müdürlerimizle birlikte bir çalışma yürütüyoruz. Elimizdeki memur kadrosuyla neler yapabiliriz konuşuyoruz. İhtiyaç duyduğumuz birimlerdeki elemanlar hangileri, bunların liyakatleri ne olmalı ile ilgili süreç yürütüyoruz. Mümkün oldukça sözleşmeli sayısını az tutmak istiyoruz. Elimizdeki memur kadrosuyla yapabildiğimiz kadar fazla işi hayata geçirmek istiyoruz. Sözleşmelilerle ilgili alınmış bir plan politikası var.” dedi.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE YARDIM YAPILACAK

2020 yılında ilçede bulunan amatör spor kulüplerine yapılacak yardım tutarlarını belirlemek üzere Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e yetki verilmesi komisyon tarafından oy birliğiyle kararlaştırıldı. Komisyonun bu kararı meclis tarafından da oy birliğiyle kabul edildi.

“ŞEHİRCİLİK AÇISINDAN ETİK BULMADIM”

Komisyon kararlarının oylanmasının ardından CHP’li meclis üyesi Halil İbrahim Erkan söz aldı. Erkan “Geçen toplantıya gelememiştim. Orada Tekirdağ Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)  tarafından Kapaklı’ya hazırlanan Kent Park var. Bu konuda çalışmaların devamına diye karar aldık. Kent Park’a karşı çıktığımızdan değil, ama Kent Park’ın içerisine bıçak gibi belediye hizmet alanı sokmuşuz. Belediye hizmet alanına da herhalde projemiz hazırmış, belediye binası yapmayı düşünüyormuşuz. Ben bu işe uzun yıllarını vermiş bir mimar olarak YİKOB tarafından hazırlanan Kent Park’ın belediye hizmet alanını tam ortaya koymasını şehircilik açısından etik bulmadım. İtfaiye alanının olduğu yer dahil edilip itfaiye başka bir yere kaydırılabilir. Madem Kent Park yapıyoruz, o hizmet alanı en azından kenara alınabilir. Kent Park’a karşı değiliz. Sadece belediye hizmet binası yeri biraz kaydırılabilir” dedi.

“GAYEMİZ KAPAKLI’YA YAKIŞIR BİR ALAN KAZANDIRMAK”

Konuyla ilgili Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Biz valilik kanalıyla bu işleri yürüttük. Bizim maksadımız belediyemizin geniş bir tören alanı kazandırmak. Buradaki tören alanı yeterli kalmıyor artık. Onun için en iyi alan orası olarak öngördük. Değişebilir sorun değil. Bizim gayemiz Kapaklı’ya yakışır bir alan kazandırmak. Bizim niyetimiz böyle ama bu illa olacak diye bir şey yok. Çünkü bazı izinleri alabilmek için bir bütçe gerekiyor. Hali hazırda vatandaşlarımızı bekleyen çok ciddi sıkıntılar varken belediyeyi olarak yapacağız iddiasında değiliz. Proje hazır ama kaynak hazır değil. Dolayısıyla biz yerimizi alalım bir sonraki dönemde kime nasip olursa orada böyle bir proje hayata geçirilsin ya da başka bir amaç için kullanılsın. Belediye hizmet alanı olarak almayı düşünüyoruz. Büyükşehrin de orada bir projesi vardı. Dedik ki biz bu alanı komple devlete yaptıralım. Siz buraya ayıracağınız kaynağı başka bir alana değerlendirelim dedik. Sağ olsunlar bu konuyu anlayışla karşıladı. Ama biz bu projeyi bir an önce bitirip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bunu talep etmemiz lazım. Bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Gelecek yıl yazından itibaren bu konuda temaslarımızı hızlandıracağız.” dedi.
Son olarak söz alan Erkan, konuyu CHP grubu olarak büyükşehir meclisinde dile getireceğini belirtti.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:44
Öğle 13:11
İkindi 17:07
Akşam 20:28
Yatsı 22:07
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@