Tekirdağ 16°
parçalı bulutlu

Ehliyet ve pasaport yoğunluğu

Ehliyet ve pasaport işlemlerinin 2 Nisan itibariyle Nüfus Müdürlüklerinden yapılmaya başlaması, buralara yoğunluğa neden oluyor. Yoğunluğa rağmen vatandaşlar bir mağduriyet yaşamıyor.

Ehliyet ve pasaport yoğunluğu

Ehliyet ve pasaport işlemlerinin 2 Nisan itibariyle Nüfus Müdürlüklerinden yapılmaya başlaması, buralara yoğunluğa neden oluyor. Yoğunluğa rağmen vatandaşlar bir mağduriyet yaşamıyor.

09 Nisan 2018 Pazartesi 20:07
Ehliyet ve pasaport yoğunluğu
banner44

Kapaklı Bakış - Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaya başlanan ehliyet ilk kayıt, değiştirme, yenileme, yabancı sürücü belgelerini Türk sürücü belgelerine dönüştürme ve Umumi Pasaport işlemleri hızla devam ediyor. Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaya başlanan ehliyet ve pasaport işlemleri hızla devam ediyor. Bir hafta da 36 kişinin yeni umumi pasaport işlemleri yapıldı. Ayrıca 10 kişinin ehliyet ilk kayıt, 3 kişinin ise ehliyet yenileme işlemleri yapıldı.

SÜRÜCÜ BELGESİ İLK KAYIT BAŞVURUSUNDA İSTENİLEN BELGELER

Sürücü Belgesi ilk kayıt başvurusunda istenilen veya elektronik sistemden kontrol edilmesi gereken belgeler arasında kimlik belgesi, sürücü sertifikası, öğrenim belgesi, sürücü sağlık raporu, harç bedeli, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan gurubu belirtir belge veya yazılı/sözlü beyan, adli sicil kaydı yer alıyor. B sınıfı ehliyet almak isteyen kişi vergi harcı 495,70 TL, kart ücreti 134 TL, emniyet bağış 25 TL olmak üzere toplamda ise 654 TL 70 kuruş ilgili bankalara yatırması gerekiyor.

SÜRÜCÜ BELGESİNE YENİ BİR SINIF EKLEMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Sürücü belgesine yeni bir sınıf eklemek için kimlik belgesi, sürücü sertifikası, öğrenim belgesi, kayıp çalıntı değil ise sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu, harç bedeli, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan gurubu belirtir belge veya yazılı/sözlü beyan, adli sicil kaydı belgesi gerekiyor.

ESKİ TİP SÜRÜCÜ BELGESİNİN YENİLENMESİ İŞLEMLERİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER

Eski tip sürücü belgesinin yenilenmesi işleminde kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan gurubu belirtir belge veya yazılı/sözlü beyan, adli sicil kaydı, sürücü belgesi kart bedeli ve vakıf payı belgelerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekiyor. Sürücü belgesi kart bedeli ve vakıf payı B sınıfı bir ehliyette 13 TL kart ücreti, 2 TL emniyet bağış toplamda 15 TL ilgili bankalara yatırması gerekli.

KAYIP/ÇALINTI,YIPRANMA KİMLİK BİLGİLERİNDE DEĞİŞİM İÇİN İSTENEN BELGELER

Kayıp çalıntı kimlik bilgilerinde değişim için kimlik belgesi, kayıp çalıntı değil ise sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan gurubu belirtir belge veya yazılı/sözlü beyan, adli sicil kaydı belgeleri isteniyor. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı B sınıfı ehliyet için kart ücreti 134 TL emniyet bağış 25 TL olmak üzere toplamda 159 TL ilgili bankalara yatırılması gerekiyor.

DIŞ ÜLKELERDEN ALINAN SÜRÜCÜ BELGELERİNİN DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİNDE İSTENİLEN BELGELER

Dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerinde yabancı sürücü belgesinin noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercümesi, kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan gurubu belirtir belge veya yazılı/sözlü beyan, öğrenim belgesi yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi, adli sicil kaydı belgeleri isteniyor. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı B sınıfı ehliyet için vergi harcı 495,70 TL, kart ücreti 134 TL, emniyet bağış 25 TL toplamda ise 654 TL 70 Kuruş İlgili bankalara yatırması gerekli. Başvuru sırasında istenilen belgelerin kontrol işlemleri sırası ile, parmak izi alınması ve teyidinin yapılması, sürücü sertifikası, öğrenim belgesi, sürücü sağlık raporu ve adli sicil belgelerinin elektronik ortamda kontrol edilecek. Bu süreçte herhangi bir belgenin doğrulanmaması halinde işlemlere devam edilmeyecek.

UMUMİ PASAPORT ÇIKARTMAK İÇİN İSTENİLEN BELGELER VE HARÇ ÜCRETİ

Umumi pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların; yeni kimlik belgesi (eski kimlik belgesi ile gelen kişilerin öncelikle kimlikleri yenilenecek ve daha sonra pasaport işlemleri yapılacak), harç bedeli, 1 adet biyometrik fotoğraf, öğrenci durum belgesi (öğrenimine devam eden kişiler için) belgeleri ile nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Umumi Pasaport harç bedeli pasaport kullanım süresine göre 6 aylık kullanım için vergi harcı tutarı 137 TL 40 kuruş, pasaport defter bedeli tutarı 108 TL, toplamda ise 245 TL 40 kuruş, 3 yıldan daha fazla kullanım için vergi harcı tutarı 656 TL, pasaport defter bedeli tutarı 108 TL ,toplamda ise 764 TL ilgili bankalara yatırılması gerekmektedir. Umumi pasaport çıkartmak isteyen öğrencilerin sadece pasaport defter bedeli tutarı 108 TL ödemelerinin yeterli olacağı belirtildi. Hususi hizmet damgalı pasaport çıkartmak isteyenlerin il nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekecek.

HARÇ BEDELİ YATIRILACAK BANKALAR

Harç bedeli yatırılacak bankalar; Halk Bankası, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Finansbank, Şekerbank, Aktif Yatırım Bankası, ICBC Bank, Anadolu Bank, ING Bank, Türkiye Ekonomi Bankası(TEB), Albarakatürk Bankası, Kuveyttürk Bankası, Abank, Denizbank.
 

Kapaklı Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.