banner85

banner84

“Başbuğ Alparslan Türkeş” Kapaklı’da anıldı

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş, doğumunun 102’inci yılında Kapaklı’da düzenlenen konferans ile anıldı.

Gündem 25.11.2019, 15:30 25.11.2019, 15:38 Bakış Haber Merkezi
“Başbuğ Alparslan Türkeş” Kapaklı’da anıldı
banner44

Kapaklı Bakış - Protokol konuşmaları ile başlayan program Alparslan Türkeş adına şiirler okunması ve Özkan Aydoğdu ile Eyüp Han Turhan sesinden milliyetçi şarkıların seslendirilmesiyle devam etti. Programın sonunda konuşan MHP MYK Üyesi Erdem Karakoç, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilerleyişi ve Alparslan Türkeş’in siyasi konjonktürdeki önemine değindi. 

KATILIM YOĞUN OLDU

Türk asker, siyasetçi, Başbakan eski Yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş, doğumunun 102’inci yılında Kapaklı’da düzenlenen konferans ile anıldı. Kapaklı Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, MHP MYK Üyesi Erdem Karakoç, MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel, MHP Kapaklı İlçe Başkanı Çağlar Bütün, Tekirdağ Ülkü Ocakları 2.Bölge Başkanı Nurullah Arıkan, Kapaklı Ülkü Ocakları Başkanı Mert Bulut, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI BULUT GERÇEKLEŞTİRDİ

Programın açılış konuşmasını Kapaklı Ülkü Ocakları Başkanı Mert Bulut gerçekleştirdi. Selamlama konuşmasının ardından Bulut şunları ifade etti: Alparslan Türkeş, Türk’e eş, Türk’e baş, Türk’e lider; zorluklar karşısında Türk’e kalkan, Türk’e zırh, Türk’e miğfer; en korkulan süreçlerde Türk’e kan, Türk’e can, Türk’e başbuğ olmuştur. Alparslan Türkeş denilince akla ilk önce Türk milliyetçiliği ve Türk gençliği gelir. Milliyetçilik; taklitçiliği reddeden, miskinliği, tembelliği, nemelazımcılığı kabul etmeyen güçlü bir fikirdir. ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ sözünün doğrudan doğruya muhatabı olan Türk gençliği, başbuğumuzun ‘Hepiniz birer Türk bayrağısınız. Bayrağı kirletmeyin, lekelemeyin, yere düşürmeyin’ sözünün emanetçisi ve mirasçısıdır.

“ÜLKÜCÜLER İÇİN, ‘IRKÇI VE KAFATASÇI’ BENZETMESİ YANLIŞ OLDUĞU KADAR ACI VERİCİDİR”

İkinci dünya savaşı döneminde güç dengelerinin değişmesi ile birlikte Rusya komünizmi, Amerikan emperyalizmi ve Yahudilerin Siyonizm hortlamış, uyuyan ülkeler uyandırılmış, Misak-ı Milli sınırlarımızı ideolojik ve fikirsel manada parçalamaya çalışmışlardır. Dini reddedip, vatanı bölmeye çalışan bu başıbozuk ideolojiler Alparslan Türkeş beyefendinin etrafına kenetlenmiş olan milliyetçi gençler tarafından bir daha toparlanamayacak şekilde püskürtülmüş, yerle yeksan edilmiştir. Türk milliyetçilerinin fikriyatındaki ülkücülüğü ‘ırkçılık’ olarak lanse etmeye çalışan dış mihraklar, maalesef bir nebze de olsa bunu başarmışlardır. Türk- İslam mefkuresine gönül vermiş ülkücüler için, ‘ırkçı ve kafatasçı’ benzetmesi yanlış olduğu kadar acı vericidir. Başbuğumuz bu hususta ‘Amacımız milli sınırlarımız içerisinde yaşayan yurttaşlarımızı din, mezhep ve ırk ayrımı gözetmeksizin kucaklamak, sevmek, insanca yaşama şartlarına kavuşturmaktır. Millet ve ülkü bütünlüğümüzü bölücü her türlü sınıfçı, mezhepçi sistemlerin karşısındayız.’ diyerek konuyu tartışmaya kapatmıştır.

“TÜRK BEKLENENDİR”

Güçlü Türkiye’nin güçlü gençlerle inşa edileceğini bilen Ülkü Ocakları bu doğrultuda geliştirdiği eğitimsel ve kültürel projelerle farkını ortaya koymaya devam ediyor. Genel Başkanımız Sinan Ateş’in de dediği gibi okumayan, araştırmayan kişiler bu cephenin ardında su bile taşımayacaklardır. Bu düsturla eğitim aşkıyla yanıp tutuşan Türk gençliğinin her türlü konuda desteklenmesi en kutsal vazifemizdir. Bu nedenle eğitime yapılan yatırım, yatırımların en değerlisidir. İmanlı, ahlaklı, erdemli, feraset sahibi bir gençlik milletimizin yatsı namazı teminatı ve yıkılmaz kalesidir. Unutulmamalıdır ki Türk özlenendir, Türk beklenendir. Tüm mazlum coğrafyasında bekleniyoruz. Bizler beklendiğimizin, unutulmadığımızın farkındayız. Şartlar gerektirdiğinde dünyanın öbür ucuna bile yalın ayak, koşarak gitmekten asla gocunmayız.

“BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Bulut’un açılış konuşmasının ardından MHP Kapaklı İlçe Başkanı Çağlar Bütün bir konuşma yaptı. Bütün konuşmasında, “Ülkü Ocakları Başkanımızın dediği gibi başbuğumuz diyordu ki ‘Hepiniz birer Türk bayrağısınız. Bayrağı kirletmeyin, lekelemeyin, yere düşürmeyin’. Allah’a hamdolsun ki milliyetçi ülkücüler bayrağı hiçbir zaman yere düşürmediler ve bu gibi programlarda da bayrağı yere düşürmediklerini gösteriyorlar. Alparslan Türkeş’i anlamak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak gerekir. Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’i, Selçuklu’nun kurucusu Selçuk Bey’i anlamak gerekir. Müslümanlık ile Türkleri ilk tanıştıran Karahanlılar’ın hükümdarı Saltuk Buğra Han’ı anlamak gerekir. Saltuk Buğra Han’ın anlamak için ise iki cihan serveri Hz. Peygamberimizi anlamak gerekir. Çünkü milliyetçi ülkücü hareket hiçbir zaman sadece siyasi bir parti olmamış, aynı zamanda kutsal bir davanın sancaktarlığını yapmıştır. Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben diyen bir hareket olmuştur. Genel Başkanımız Dr Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi bizim partililerimiz yok, bizim dava arkadaşlarımız vardır. Biz de seçmenlerimize hiçbir zaman partili olarak bakmadık. Çünkü biz büyük bir aileyiz. Bir gönül seferberliği başlattık ve hepinizi davet ediyoruz. Bugün aynı zamanda Ertuğrul Dursun Önkuzu’nun şehadetinin 49’uncu seneyi devriyesi. Gazi Üniversitesinde ağır işkenceler sonucu şehadet şerbeti içmiş, ülke ateşine meşale olmuş Dursun Önkuzu’yu rahmetle anıyorum. Programda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Ne mutlu Türk’ün diyene.” ifadelerine yer verdi.

“KENDİSİ ‘İSTANBUL’UN UÇBEYİ’”

Bütün’ün ardından kürsüye konuşmalarını yapmak üzere Ülkü Ocakları Tekirdağ 2. Bölge Başkanı Nurullah Arıkan geldi. Arıkan konuşmasında şunları söyledi: Bugün rahmetine kavuşan başbuğumuz Alparslan Türkeş’in doğum günü. Bizler rahmetli başbuğumuzun hayattaki zamanlarını anlatacak son jenerasyonuz. Fakat Erdem başkanımız gibi bilgi ve tecrübeye sahip değiliz. 1994 yılında Erdem başkanımızı gördüğümde rahmetli babama kim olduğunu sordum. Kendisi ‘İstanbul’un Uçbeyi’ dedi. Bunun ne demek olduğunu anlamadım. Zaman zuhur etti ve hep hayalimde Uçbeyilerle yan yana olmak vardı. Mevla’m bize onu nasip etti. Kendisinden Allah razı olsun. Gençlere tavsiyem Erden Karakoç’un sosyal medya hesaplarını takip etmeleri. Bu programda kendisini bizlerle buluşturan Ülkü Ocakları ve MHP Kapaklı İlçe Başkanlığımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’’

“BAŞBUĞUMUZU ANLAMAK İÇİN 1000 YILLAR ÖNCESİNE GİTMEK GEREKLİ” 

Program MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel’in konuşması ile sürdü. Selamlama konuşmasının ardından Yücel, “Bugün konuşmacı olan herkes başbuğumuzu anlamak üzerine çok güzel ifadelerde bulundular. Ocak Başkanımız değindi, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve sonrasında tüm zararlı ideolojilere karşı mücadele eden, Türk-İslam devletinin varlığını sürdürmesi için mücadele eden Başbuğumuzu bugün anmak için buradayız. Bu salonda sizlerle bir arada olmak bizim için çok büyük bir mutluluk. İnşallah sayımız gün be gün artacaktır. Bizler kendi görüşlerimizi, düşüncelerimizi, fikriyatımızı dünyada yayabilmek; önce kendimize ardından dünyaya nizam verebilmek için mücadelemize her saat her gün devam ettiriyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu yıl 50’inci kuruluş yıl dönümü fakat sanmasınlar ki MHP ve Ülkücü Hareket 50 yıllık bir düşünce. Başbuğumuzu ve bu düşünceyi anlamak için 100 yıllar, 1000 yıllar öncesine gitmek gerekli.” dedi. 

ŞİİRLER VE ŞARKILAR OKUNDU

Konuşmaların ardından Alparslan Türkeş adına şiirler okundu ve Özkan Aydoğdu ile Eyüp Han Turhan sesinden milliyetçi şarkılar seslendirildi. Seslendirilen parçalara tüm salon büyük bir coşku ile eşlik etti.

“HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA DİRENİŞİN SEMBOLÜNÜN YANINDA OLDUK”

Program MHP MYK Üyesi Erdem Karakoç’un konferansı ile devam etti. Konuşmasında kendisinin de içinde bulunduğu yıllarda Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilerleyişi ve Alparslan Türkeş’in siyasi konjonktürdeki önemine değinen Karakoç,  “Başbuğ Alparslan Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti devlet yönetiminde Başbakan Yardımcılığı ötesinde bir makama gelmemesine rağmen bütün başbakanlarımızdan, bütün devlet yöneticilerimizden, Cumhuriyet dönemi içerisinde Mustafa Kemal Atatürk haricinde en kalıcı iz bırakan en büyük insandır. Allah ona gani gani rahmet eylesin. Başbuğumuzun adınız duyduğumuzda 70’li yılların başında, ortaokulda bir çocuktum. Başbuğumuzu hep anlatırlar fakat davasını ve fikrini doğru anlatan yok. Özellikle düşman ağızlar kendisini daha çok anlatır. Türk milletinin ve İslam’ın düşmanları, en çok başbuğumuz adına propaganda yapan insanlardır. Bizler su gibi kendi yolumuzu bulduk. Haksızlığın karşısında direnişin sembolünün yanında olduk. Kendisinin değerini 14-15’li yaşlarda anlamıştım. O gün bugündür onun yolundan, izinden yürümeye devam ediyorum.’’ dedi. 
Konferansın sonunda Karakoç alkış yağmuruna tutulurken, hediye takdimi ile program sona erdi.


 

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 10 Aralık 2019
İmsak 06:45
Güneş 08:17
Öğle 13:08
İkindi 15:28
Akşam 17:49
Yatsı 19:15
banner81
açık
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Crystal Palace 16 22
10. Newcastle 16 22
11. Arsenal 15 19
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 15 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@