banner85

banner84

“Başbuğ Alparslan Türkeş” Kapaklı’da anıldı

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş, doğumunun 102’inci yılında Kapaklı’da düzenlenen konferans ile anıldı.

Gündem 25.11.2019, 15:30 25.11.2019, 15:38 Bakış Haber Merkezi
“Başbuğ Alparslan Türkeş” Kapaklı’da anıldı

Kapaklı Bakış - Protokol konuşmaları ile başlayan program Alparslan Türkeş adına şiirler okunması ve Özkan Aydoğdu ile Eyüp Han Turhan sesinden milliyetçi şarkıların seslendirilmesiyle devam etti. Programın sonunda konuşan MHP MYK Üyesi Erdem Karakoç, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilerleyişi ve Alparslan Türkeş’in siyasi konjonktürdeki önemine değindi. 

KATILIM YOĞUN OLDU

Türk asker, siyasetçi, Başbakan eski Yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş, doğumunun 102’inci yılında Kapaklı’da düzenlenen konferans ile anıldı. Kapaklı Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, MHP MYK Üyesi Erdem Karakoç, MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel, MHP Kapaklı İlçe Başkanı Çağlar Bütün, Tekirdağ Ülkü Ocakları 2.Bölge Başkanı Nurullah Arıkan, Kapaklı Ülkü Ocakları Başkanı Mert Bulut, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI BULUT GERÇEKLEŞTİRDİ

Programın açılış konuşmasını Kapaklı Ülkü Ocakları Başkanı Mert Bulut gerçekleştirdi. Selamlama konuşmasının ardından Bulut şunları ifade etti: Alparslan Türkeş, Türk’e eş, Türk’e baş, Türk’e lider; zorluklar karşısında Türk’e kalkan, Türk’e zırh, Türk’e miğfer; en korkulan süreçlerde Türk’e kan, Türk’e can, Türk’e başbuğ olmuştur. Alparslan Türkeş denilince akla ilk önce Türk milliyetçiliği ve Türk gençliği gelir. Milliyetçilik; taklitçiliği reddeden, miskinliği, tembelliği, nemelazımcılığı kabul etmeyen güçlü bir fikirdir. ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ sözünün doğrudan doğruya muhatabı olan Türk gençliği, başbuğumuzun ‘Hepiniz birer Türk bayrağısınız. Bayrağı kirletmeyin, lekelemeyin, yere düşürmeyin’ sözünün emanetçisi ve mirasçısıdır.

“ÜLKÜCÜLER İÇİN, ‘IRKÇI VE KAFATASÇI’ BENZETMESİ YANLIŞ OLDUĞU KADAR ACI VERİCİDİR”

İkinci dünya savaşı döneminde güç dengelerinin değişmesi ile birlikte Rusya komünizmi, Amerikan emperyalizmi ve Yahudilerin Siyonizm hortlamış, uyuyan ülkeler uyandırılmış, Misak-ı Milli sınırlarımızı ideolojik ve fikirsel manada parçalamaya çalışmışlardır. Dini reddedip, vatanı bölmeye çalışan bu başıbozuk ideolojiler Alparslan Türkeş beyefendinin etrafına kenetlenmiş olan milliyetçi gençler tarafından bir daha toparlanamayacak şekilde püskürtülmüş, yerle yeksan edilmiştir. Türk milliyetçilerinin fikriyatındaki ülkücülüğü ‘ırkçılık’ olarak lanse etmeye çalışan dış mihraklar, maalesef bir nebze de olsa bunu başarmışlardır. Türk- İslam mefkuresine gönül vermiş ülkücüler için, ‘ırkçı ve kafatasçı’ benzetmesi yanlış olduğu kadar acı vericidir. Başbuğumuz bu hususta ‘Amacımız milli sınırlarımız içerisinde yaşayan yurttaşlarımızı din, mezhep ve ırk ayrımı gözetmeksizin kucaklamak, sevmek, insanca yaşama şartlarına kavuşturmaktır. Millet ve ülkü bütünlüğümüzü bölücü her türlü sınıfçı, mezhepçi sistemlerin karşısındayız.’ diyerek konuyu tartışmaya kapatmıştır.

“TÜRK BEKLENENDİR”

Güçlü Türkiye’nin güçlü gençlerle inşa edileceğini bilen Ülkü Ocakları bu doğrultuda geliştirdiği eğitimsel ve kültürel projelerle farkını ortaya koymaya devam ediyor. Genel Başkanımız Sinan Ateş’in de dediği gibi okumayan, araştırmayan kişiler bu cephenin ardında su bile taşımayacaklardır. Bu düsturla eğitim aşkıyla yanıp tutuşan Türk gençliğinin her türlü konuda desteklenmesi en kutsal vazifemizdir. Bu nedenle eğitime yapılan yatırım, yatırımların en değerlisidir. İmanlı, ahlaklı, erdemli, feraset sahibi bir gençlik milletimizin yatsı namazı teminatı ve yıkılmaz kalesidir. Unutulmamalıdır ki Türk özlenendir, Türk beklenendir. Tüm mazlum coğrafyasında bekleniyoruz. Bizler beklendiğimizin, unutulmadığımızın farkındayız. Şartlar gerektirdiğinde dünyanın öbür ucuna bile yalın ayak, koşarak gitmekten asla gocunmayız.

“BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Bulut’un açılış konuşmasının ardından MHP Kapaklı İlçe Başkanı Çağlar Bütün bir konuşma yaptı. Bütün konuşmasında, “Ülkü Ocakları Başkanımızın dediği gibi başbuğumuz diyordu ki ‘Hepiniz birer Türk bayrağısınız. Bayrağı kirletmeyin, lekelemeyin, yere düşürmeyin’. Allah’a hamdolsun ki milliyetçi ülkücüler bayrağı hiçbir zaman yere düşürmediler ve bu gibi programlarda da bayrağı yere düşürmediklerini gösteriyorlar. Alparslan Türkeş’i anlamak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak gerekir. Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’i, Selçuklu’nun kurucusu Selçuk Bey’i anlamak gerekir. Müslümanlık ile Türkleri ilk tanıştıran Karahanlılar’ın hükümdarı Saltuk Buğra Han’ı anlamak gerekir. Saltuk Buğra Han’ın anlamak için ise iki cihan serveri Hz. Peygamberimizi anlamak gerekir. Çünkü milliyetçi ülkücü hareket hiçbir zaman sadece siyasi bir parti olmamış, aynı zamanda kutsal bir davanın sancaktarlığını yapmıştır. Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben diyen bir hareket olmuştur. Genel Başkanımız Dr Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi bizim partililerimiz yok, bizim dava arkadaşlarımız vardır. Biz de seçmenlerimize hiçbir zaman partili olarak bakmadık. Çünkü biz büyük bir aileyiz. Bir gönül seferberliği başlattık ve hepinizi davet ediyoruz. Bugün aynı zamanda Ertuğrul Dursun Önkuzu’nun şehadetinin 49’uncu seneyi devriyesi. Gazi Üniversitesinde ağır işkenceler sonucu şehadet şerbeti içmiş, ülke ateşine meşale olmuş Dursun Önkuzu’yu rahmetle anıyorum. Programda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Ne mutlu Türk’ün diyene.” ifadelerine yer verdi.

“KENDİSİ ‘İSTANBUL’UN UÇBEYİ’”

Bütün’ün ardından kürsüye konuşmalarını yapmak üzere Ülkü Ocakları Tekirdağ 2. Bölge Başkanı Nurullah Arıkan geldi. Arıkan konuşmasında şunları söyledi: Bugün rahmetine kavuşan başbuğumuz Alparslan Türkeş’in doğum günü. Bizler rahmetli başbuğumuzun hayattaki zamanlarını anlatacak son jenerasyonuz. Fakat Erdem başkanımız gibi bilgi ve tecrübeye sahip değiliz. 1994 yılında Erdem başkanımızı gördüğümde rahmetli babama kim olduğunu sordum. Kendisi ‘İstanbul’un Uçbeyi’ dedi. Bunun ne demek olduğunu anlamadım. Zaman zuhur etti ve hep hayalimde Uçbeyilerle yan yana olmak vardı. Mevla’m bize onu nasip etti. Kendisinden Allah razı olsun. Gençlere tavsiyem Erden Karakoç’un sosyal medya hesaplarını takip etmeleri. Bu programda kendisini bizlerle buluşturan Ülkü Ocakları ve MHP Kapaklı İlçe Başkanlığımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’’

“BAŞBUĞUMUZU ANLAMAK İÇİN 1000 YILLAR ÖNCESİNE GİTMEK GEREKLİ” 

Program MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel’in konuşması ile sürdü. Selamlama konuşmasının ardından Yücel, “Bugün konuşmacı olan herkes başbuğumuzu anlamak üzerine çok güzel ifadelerde bulundular. Ocak Başkanımız değindi, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve sonrasında tüm zararlı ideolojilere karşı mücadele eden, Türk-İslam devletinin varlığını sürdürmesi için mücadele eden Başbuğumuzu bugün anmak için buradayız. Bu salonda sizlerle bir arada olmak bizim için çok büyük bir mutluluk. İnşallah sayımız gün be gün artacaktır. Bizler kendi görüşlerimizi, düşüncelerimizi, fikriyatımızı dünyada yayabilmek; önce kendimize ardından dünyaya nizam verebilmek için mücadelemize her saat her gün devam ettiriyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu yıl 50’inci kuruluş yıl dönümü fakat sanmasınlar ki MHP ve Ülkücü Hareket 50 yıllık bir düşünce. Başbuğumuzu ve bu düşünceyi anlamak için 100 yıllar, 1000 yıllar öncesine gitmek gerekli.” dedi. 

ŞİİRLER VE ŞARKILAR OKUNDU

Konuşmaların ardından Alparslan Türkeş adına şiirler okundu ve Özkan Aydoğdu ile Eyüp Han Turhan sesinden milliyetçi şarkılar seslendirildi. Seslendirilen parçalara tüm salon büyük bir coşku ile eşlik etti.

“HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA DİRENİŞİN SEMBOLÜNÜN YANINDA OLDUK”

Program MHP MYK Üyesi Erdem Karakoç’un konferansı ile devam etti. Konuşmasında kendisinin de içinde bulunduğu yıllarda Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilerleyişi ve Alparslan Türkeş’in siyasi konjonktürdeki önemine değinen Karakoç,  “Başbuğ Alparslan Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti devlet yönetiminde Başbakan Yardımcılığı ötesinde bir makama gelmemesine rağmen bütün başbakanlarımızdan, bütün devlet yöneticilerimizden, Cumhuriyet dönemi içerisinde Mustafa Kemal Atatürk haricinde en kalıcı iz bırakan en büyük insandır. Allah ona gani gani rahmet eylesin. Başbuğumuzun adınız duyduğumuzda 70’li yılların başında, ortaokulda bir çocuktum. Başbuğumuzu hep anlatırlar fakat davasını ve fikrini doğru anlatan yok. Özellikle düşman ağızlar kendisini daha çok anlatır. Türk milletinin ve İslam’ın düşmanları, en çok başbuğumuz adına propaganda yapan insanlardır. Bizler su gibi kendi yolumuzu bulduk. Haksızlığın karşısında direnişin sembolünün yanında olduk. Kendisinin değerini 14-15’li yaşlarda anlamıştım. O gün bugündür onun yolundan, izinden yürümeye devam ediyorum.’’ dedi. 
Konferansın sonunda Karakoç alkış yağmuruna tutulurken, hediye takdimi ile program sona erdi.


 

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:32
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:45
Yatsı 22:33
banner81
12°
açık
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@