Bakış yazdı, TESKİ dilekçe önerisi sundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ),  abonelerin evlerinin boş olduğunu ve su kullanılmayacağını yazılı olarak bildirdikleri takdirde kendilerine bakım bedeli yansıtılmayacağını açıkladı. 

Bakış yazdı, TESKİ dilekçe önerisi sundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ),  abonelerin evlerinin boş olduğunu ve su kullanılmayacağını yazılı olarak bildirdikleri takdirde kendilerine bakım bedeli yansıtılmayacağını açıkladı. 

03 Nisan 2018 Salı 10:05
Bakış yazdı, TESKİ dilekçe önerisi sundu
banner44

Kapaklı Bakış - Kapaklı Bakış Gazetesi internet sitesinde geçtiğimiz 30 Mart günü Ergene’nin Sağlık Mahallesinde yurt dışında yaşadığı için hiç kimsenin yaşamadığı eve ait su sayacına 14 Mart 2018 tarihinde su tüketimi olmadığı halde 2,00 TL+ yüzde 8 KDV olmak üzere 2,16 TL ücret yansıttığını okurlarına duyurdu. Vatandaşların bakım bedeli rahatsızlığını dile getiren Kapaklı Bakış Gazetesi’nin bu haberine TESKİ, yazılı bir basın açıklaması ile cevap verdi. Açıklamanın sonunda ise “TESKİ’yi hedef alan asılsız haber ve yorumlara itibar edilmemesi” gerektiğine vurgu yapıldı. Şu bilinmelidir ki; Bakış Gazetesi, delil ve belgenin bulunmadığı, ya da resmi bir açıklamanın olmadığı bir haberi yayınlamaz. Söz konusu haberde de belge olarak faturaya yer verilmiştir. TESKİ’de yaptığı araştırmada haberin doğruluğunu teyit etmiştir. Ancak TESKİ’nin niçin böyle bir vurguya gerek gördüğü anlaşılmamıştır. 

TESKİ’NİN AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili TESKİ’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
Kapaklı Bakış Gazetesinin 30 Mart 2018 tarihli “Yok Artık TESKİ” başlıklı haberinde; Ergene Sağlık Mahallesinde yurt dışında yaşadığı için hiç kimsenin yaşamadığı eve ait su sayacına 14 Mart 2018 tarihinde su tüketimi olmadığı halde 2,00 TL+ %8 KDV olmak üzere 2,16 TL ücret yansıtılması ve bunu gören abone yakınlarının duruma tepki gösterdiğinden bahsedilmiştir. Haberde bahsi geçen konulara açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.
Yapılan incelemede; anılan adreste aynı kişiye ait iki abonelik bulunmakta olup, aboneliklere ait sayaçlar kilitli haldedir. Bu durum TESKİ endeks okuma personelinin görevini yapmasına olanak vermemektedir. Abonelerimizin sayaçları okunamadığı takdirde, TESKİ Tarifeler Yönetmeliğine göre “Abone Okusun” bildirimi bırakılmaktadır. Bu bildirimi gören aboneler sayaç endekslerini okuyarak ilgili TESKİ İlçe Şube Müdürlüğüne bildirimde bulunmalıdır. Bu uygulamayla abonelerimizin geç okumaya bağlı olarak herhangi bir sorun ya da mağduriyet yaşamamaları amaçlanmaktadır. Sayaçların okunamayarak “Abone Okusun” bildirimi bırakılan abonelerimize 2 TL “Bakım Bedeli” yansıtılmaktadır.

TESKİ Su Tesisatı ve Sayaç Montaj Uygulama Esasları Yönergesinin 5 inci maddesindeki; “Su sayaçlarının kilit altında tutulmaması gerekmektedir. Aksi halde “bina kapalı” veya “sayaç yeri kilitli” olması nedeniyle sayaçların devamlı ve düzenli okunması mümkün olamayacaktır.” hükmü açıkça belirtilmiştir. Bir başka husus olan TESKİ Tarifeler Yönetmeliğinin “Geçici olarak su kullanılmaması” başlıklı 41 inci maddesinde; “Abone geçici olarak su kullanmayacağını yazılı olarak bildirmiş ise, su kullanmaya başladığında tahakkuk yapılır.” hüküm ile her ay abonelerin adreslerine bırakılan Su ve Atıksu Bildirimi’nin arka yüzündeki 15 inci maddede yer alan; “Uzun süre su kullanmayacağınız hallerde (seyahat, yazlık vb.) fatura çıkmaması için TESKİ İlçe Şube Müdürlüğüne yazılı başvuruda bulununuz.” hükmü gereğince; abonelik adresinde su kullanımı olmayacağını ilgili İlçe Şube Müdürlüğüne bildirmek abonenin yükümlülüğündedir.
Abonelerimiz evlerinin boş olduğunu ve su kullanılmayacağını yazılı olarak bildirdikleri takdirde kendilerine bakım bedeli yansıtılmayacaktır. Sonuç itibariyle TESKİ’nin uygulamasında bir usulsüzlük bulunmamakta olup, yasal yönetmelik hükmü uygulanmaktadır. TESKİ’yi hedef alan asılsız haber ve yorumlara itibar edilmemesi dileğiyle, Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 

Kapaklı Bakış

Son Güncelleme: 03.04.2018 11:31
Anahtar Kelimeler:
Kapaklı BakışTESKİ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.