AK Partili meclis üyelerinden başkan Mandalı’ya eleştiri

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın başkanlığında Kapaklı Belediyesi Nisan ayı meclisi gerçekleştirildi. Meclise Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da katıldı. Burada AK Partili Meclis üyeleri, 4 yıllık süre içinde Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın ilçeye yeterli hizmeti yapmadığını belirterek eleştirdi.

AK Partili meclis üyelerinden başkan Mandalı’ya eleştiri

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın başkanlığında Kapaklı Belediyesi Nisan ayı meclisi gerçekleştirildi. Meclise Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da katıldı. Burada AK Partili Meclis üyeleri, 4 yıllık süre içinde Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın ilçeye yeterli hizmeti yapmadığını belirterek eleştirdi.

Bakış Haber Merkezi
Bakış Haber Merkezi
03 Nisan 2018 Salı 19:47
AK Partili meclis üyelerinden başkan Mandalı’ya eleştiri
banner44

Kapaklı Bakış - Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın başkanlığında Kapaklı Belediyesi Nisan ayı meclisi gerçekleştirildi.


“DAHA 362 GÜNÜMÜZ VAR”
Açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşunda bulunuldu. Gündem maddelerine geçilmeden önce ise Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma gerçekleştirdi. 2018 yılının Kapaklı’nın yılı olacağını tekrar ederek sözlerine başlayan Albayrak, “Almış olduğumuz yetkinin 4 yılını tamamlamış bulunuyoruz. Bize verilen sürenin bitmesine daha 362 günümüz var. Her günümüzü dolu dolu geçirerek Kapaklı ve Tekirdağ’a hizmet etmenin mutluluğu içerisinde olacağız. 2018 yılı Kapaklı’nın yılı olacaktır sözünün her zaman arkasındayız. Bunun örneklerini de yılsonuna kadar göreceksiniz.” dedi.

ENCÜMEN, İMAR KOMİSYONU, PLAN BÜTÇE KOMİSYONU VE TARİFE KOMİSYONU SEÇİLDİ

Gündemin 3. maddesi olan encümen üyelerinin seçimi müzakeresi gerçekleştirildi. Kapalı oylama ile yapılan seçimde Erol Özkan, Nalan Çolak ve İlhan Çetin Kaya seçildi. Sonrasında gündemin 4. maddesi olan İmar Komisyonu üyeliklerine Muzaffer Yıldırım, Halil İbrahim Erkan, Kemal, Kenar, Metin Kanat ve Nezahat Erdoğan oy birliği ile seçildi. Plan Bütçe komisyonuna ise Harun Cihan, İbrahim Aktürk, Turan Çeken, Ersin Yavuz ve Ender Dubaz oy birliği ile seçildi. Tarife komisyonuna ise Yılmaz Saç, Bakser Öztürk, Mustafa Serat, Metin Kanat ve Nezahat Erdoğan seçildi.

“KOCAMAN BİR SORU İŞARETİDİR”

Seçimlerin yapılmasının ardından gündemin 7. maddesi olan 2017 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Faaliyet raporunun okunmasının ardından söz alan AK Partili meclis üyesi Akın Yılmaz, “Gerek faaliyet raporu, gerekse denetim raporu her zamanki gibi tarafımıza geç ulaştırılmıştır. Bu konulardan her zaman yaşadığımız sıkıntıyı yaşamaya devam ediyoruz. Bu bizim ve meclisin son faaliyet ve denetim raporudur. Dört yılı doldurduk. Bir dahaki mecliste 2018’in faaliyet raporunu belki bizler belki başkaları burada okuyacaktır. Özellikle şunu ifadeye ederim ki; 2017 yılının başında ‘bu tahmini bütçe ile Kapaklımıza yetirince hizmet edemeyiz dediğimde’ ve bugüne baktığımızda bu açıkça ortadadır. 2017 yılı faaliyetleri harcamaları denetleme üyelerimiz tarafından incelendi ve yapılan faaliyetler görüldü. 2017 yılının bütçesinin 66 milyon 700 bin TL tahmin edildiği gerçekleşme oranının yüzde 107 olduğu, gider bütçesinin de 56 milyon lira ile yüzde 82 olduğu görülmüştür. Bu gelirlerin harcamalarına bakıldığında 13 milyon personel ve SSK giderlerinin olduğu görülmüş olup bütçenin 43 milyonu hizmet alımları menkul mallar bakım onarım ve temsil ağırlamaya gittiği görülmüştür. Kapaklımıza bakıldığında sadece bu yıl için 43 milyonluk yatırımın nereye gittiği kocaman bir soru işaretidir. Yollarımız bozuk, altyapı sorunumuz hat safhada, sularımız içilmez. Bölgenin en pahalı suyu, halkımız ailesi ile gideceği, vakit geçireceği sosyal mekanlar olmadığı gibi olanlar da bugüne kadar işletilememiş. Övündüğümüz Kazak Gölü Mesire alanı madde bağımlılarının, tinercilerin yeri haline gelmiş, güvenlik sorunu çözülemeyip, işletilemez durumdadır. Dere ıslah çalışmalarımız, çöp sorunları gerek mahallelerde gerekse köylerde hala çözülememiş halkımızı bunaltan bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerimiz Kapaklı’nın her yerinde konteynır sıkıntıları ile birlikte devam etmektedir.”dedi.

“HALKIMIZIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN ÇALIŞMALARA İMZA ATMADINIZ”

Yılmaz, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Gerek ilçe merkezimizde yaşanan trafik sorunu, gerekse köylerden ilçemize gelecek olan insanlarımızın ulaşım sıkıntıları her seferinde büyükşehir ve ilçe belediyemize söylememize rağmen bu güne kadar çözüm üretilmemiştir. Yazın toza, kışın çamura bozuk yollara ve yürünmez kaldırımlara, sele su baskınlarına maruz bırakılarak gerekli çalışmaları yapılamış. Evini su basan mağdur olan vatandaşlarımızın da mağduriyeti giderilmemiştir. 4 yıl boyunca belediye meclisimiz 80’in üzeri oturup yapmış. Bugüne kadar Kapaklı’nın sorunları ile ilgili çözüm için 60’ın üzerinde öneri sunmamıza rağmen önergelerimiz dikkate alınmamış, hizmet noktasında da bir çaba gösterilmemiştir. Meclis ve komisyonlarınızdaki çoğunluğunuz sayesinde aldığını kararların sorumluluğu da size ait olacaktır. 2017 yılında yapılan ihale sayısı 8 adet olup yapılan işlerde doğru teminle yapılmış olup ne yazık ki işleri alanlar ve yapanlar da bugüne kadar hep aynı kişilerdir. Kapaklımız için can alıcı projeler hayata geçirilmemiştir. Geçmesi de bu yönetimle mümkün değildir. Kapaklı Belediyesi olarak büyükşehirde pasif bir yönetim sergilenmiş, en çok vergiyi, en çok nüfusu olan ilçelerden biri olmamıza rağmen, Tekirdağ’a mecliste destek vermemize rağmen istenilen yatırımlar alınamamıştır. Bu da bu yönetimin büyükşehir de izlediği basiretsiz bir yönetim anlayışındandır. Kapaklımızın geneline baktığımızda son yılın bütçesi ile birlikte 270 milyon dev bir bütçenin 80 milyonu personel ve SSK giderlerine gittiğini düşündüğümüzde geriye kalan 170 milyon bütçe ile dört yılda Kapaklı’ya yapılan sadece bir hiçtir. Mecliste sesi kesilmeye çalışılan meclis üyeleri, rant ve menfaat için değerinin altında satılan arsa gayrimenkulleri, imar yanlışları, bozuk yollar, pahalı ve içilmeyen su, ulaşım sorunu, park sorunu, sel ve su baskını, nitelikli yeşil alan eksiklikleri, engelli vatandaşlarımızın rahatça gideceği mekanların eksikliğinin olduğu bir Kapaklı ve Kapaklı’da hizmetsizliğe mahkum ettiniz. Halkımızın yüzünü güldüren çalışmalara imza atmadınız ve atmanız da mümkün değil.” İfadelerini kullandı.

“BU MİLLETİMİZİN PARASIDIR”

Gündemin 8. maddesi olan denetim komisyonu raporunun okunmasının ardından söz alan AK Partili Metin Kanat, “Bizler başkana serzenişte bulunuyoruz. Kapaklı’ya niye hizmet yapmıyorsunuz diye. Başkan’da haklı bazen diyor ki ‘para yok.’ Başkan bir baksa paraların nereye gittiğini görecek. Park ve Bahçeler Müdürlüğü Kazak Gölü’nde aydınlatma direklerini ışık vermediği için sökmüş başka parka getirmiş bakım ve onarım ile birlikte 58 bin TL para vermiş. Burada da işe yaramaz demiş yine sökmüş götürmüş başka yere bırakmış. Bu direkler Kazak Gölü’nde işe yaramıyor ise niye başka bir yerde getirip kullandılar. İşe yaramayan şeyleri habire gezdirerek neden para ödüyoruz. İkinci husus bakım ve onarım yapılmış. Bir takım örnekler vereyim mesela tuğla örümünü 35 TL’den, sıvayı 25 TL’den, boyayı da 24 TL’den yapmış. Sizi temin ederim ki bu işleri o firmanın adamları yapmadı.  Biz hizmet alımı için ihale ile 25 kişilik hizmet alımı yaptık. Bunların bakım ve onarımını bu kişilerin yapması gerekiyordu. Yani biz bunlara zaten parasını ödedik. 22 d ile verdiğimiz firmalar bu işi yapmadı. Bunun gibi birçok konu var. Bizim gördüğümüz sıkıntılar CHP’li arkadaşlarımız da gördü yazıktır günahtır. Bu milletimizin parasıdır. Buna daha fazla dikkat etmeliyiz.” dedi.

Gündemin 9, 13 ve 15. maddeleri oy birliği ile kabul edilirken, 10, 11, 12, 14, 16 ve 17. maddeler ilgili komisyonlara sevk edildi. Gündeme sonrada ilave edilen Kapaklıspor’a ödül verilmesi, İnönü mahallesinde bulunan ve hissesi belediyede olan alanın camii yapımı için 25 yıl süre ile Kapaklı İlçe Müftülüğüne bedelsiz kiralanması ve önceden onaylanan evsel katı atık ücretlerini pazar esnafının fazla bulmasından dolayı yeniden revize edilmesi ile ilgili maddeler ilgili komisyonlara havale edildi.

Ardından toplantının birinci oturumu sona erdi. İkinci oturum 6 Nisan Cuma günü saat 16.00 yapılacak.
 

Kapaklı Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.