Yeni yılın ilk meclis toplantısı yapıldı

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Belediye olarak her geçen gün yeni projelerle Kapaklı’ya hizmeti daha verimli hale getirmek için gayret ediyoruz.” dedi. 

Genel 04.01.2022, 17:58 Bakış Haber Merkezi
Yeni yılın ilk meclis toplantısı yapıldı

Kapaklı Bakış- Kapaklı Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Ocak ayı olağan toplantısının ilk oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Toplantı öncesi konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Biliyorsunuz son 2 yıldır pandemi ile beraber gerçekten tüm dünyayı etkileyen hem sağlık yönünden hem de ekonomik yönden ciddi sıkıntıların yaşandığı dönemleri beraber yaşıyoruz. Beraber atlatmaya çalışıyoruz. Elbette bütün bu olumsuzluklardan belediyeler olarak yerel yönetimlerde etkileniyor. Ancak buna rağmen imkanlarımız ölçüsünde belediye personelimizle, meclis üyelerimizin desteğiyle ilçemizde hizmet vermeye gayret ediyoruz. İlçemiz gün geçtikçe büyüyen ve gelişen potansiyeli olan ve inşallah 2022 yılında yapacağımız çalışmalarla da daha da değer kazanacak bir yerleşim yeri olmaya aday bir yer. Hem kaymakamımızla hem de siyasi partilerimizin ilçe başkanları ile beraber sonrasında da sivil toplum örgütlerimizi de işin içine dahil ederek Kapaklı çalıştayını Kapaklı'da ortak aklı ve ortak geleceği planlama ile ilgili bir dizi hazırlıklar yapıyoruz. Bunları ilerleyen süreçte kaymakamımızın önderliğinde ilçemizde bir araya gelerek konuşacağız tartışacağız ve Kapaklı’yı daha ileriye taşımak için yapılması gerekenleri beraber tartışacağız inşallah.” dedi.

“2022 YILINDA HAYATA GEÇİRMEK İSTEDİĞİNİZ PROJELER VAR”

Belediye olarak her geçen gün yeni projelerle Kapaklı’ya hizmeti daha verimli hale getirmek için gayret ettiklerini ifade eden Başkan Çetin, “Bugün canlı yayını yaptığımız meclis toplantımız yüzde 100 belediye imkanları ile gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız yatırımlarla, personel takviyesiyle meclisimizin bütün sunumunu kendi imkanlarımızla yapmaya başladık. 2022 yılında hayata geçirmek istediğimiz projeler var. Bunların bütün altyapı çalışmaları, uygulama projeleri tamamlandı ve büyük bir kısmı ihale aşamasına geldi. Şimdi yeni gelecek pozlarla bunların maliyetleri yeniden oluşturularak 2022 yılı içerisinde ihaleye çıkartacağız Allah'ın izniyle. Bunlardan birincisi yarı olimpik kapalı yüzme havuzumuz, İsmetpaşa Mahallesi’nde Ali Atıcı Spor Kompleksi altındaki boş alanı çok güzel bir proje hazırladık. Bu projeyi ihale edip inşallah bir buçuk yıl içerisinde bitirip hizmete sunmayı hedefliyoruz. Atatürk Mahallesi'nde Erbay Caddesi’nin dibinde olan bir boş alanımız var. Buraya da bir tane gençlik merkezi projemiz var, hazır ihale çıkma aşamasına gelmiş vaziyette. Kapalı spor salonumuz var bir tane. Bunu da yer bulamadığınız için Karaağaç'ta bir ilkokulun bahçesine yapacağız. Okulun bahçesinde dolgu olması sebebiyle projeyi yenilemek zorunda kaldık. Fore kazıklar üzerinde projemiz tamamlandı, ihaleye çıkma noktasına o da gelmiş oldu. Belediyemizin önünde tören alanınız var biliyorsunuz. Eski bir tören alanı. Mevcut merkez camisini de içine alarak burada yenileme projesini hazırladık. Bu da ihale aşamasına geldi.” dedi.

“İLÇEMİZE KAZANDIRACAĞIZ”

Pınar Bulvarı'nda cephe iyileştirme çalışması projesinin tamamlandığını belirten Başkan Çetin,  “Tek tabela ile tek tip cephe giydirme ile bir prestij caddesi bir tık daha yukarıya çıkartılarak ihalesi yapılacak noktaya geldi. Karaağaç’ta kapalı pazar yerimizin proje çalışmaları tamamlandı. Onun da ufak tefek eksikleri var onu da bu yıl içerisinde inşallah ihalesini yapacağız.  Bengü Evleri’nin yanında geçmiş dönemden ihalesi yapılmış olan bir pazar yerimiz var. Bu pazar yerinin müteahiti ile ilgili bir sıkıntı yaşadık. Her kazandığımız mahkemede bir üst mahkemeye gitti, işi uzadı. Şu an mahkeme belediyenin lehine sonuçlandı ve yeni bir ihaleye hazırladık. Bunun çatısına güneş panelleri koyacak şekilde bir revizyon yaparak ihale aşamasına getirmek üzere. Mevcut Cumhuriyet Mahallesi ile Bahçelievler Mahallesi arasında kurulan perşembe pazarının hemen alttaki derenin üzerine çok amaçlı bir tesis kazandıracağız.  Bunun da projesi bitti.  Hem pazar olarak kullanacağız burayı hem de pazar olmadığı diğer günlerde de gençlerimizin spor yapabileceği, voleybol, basketbol tenis gibi etkinliklerini olacağı masa tenisi içinde kafeteryaları olan bir tesisi ihale aşamasına getirdik, onu ihale edeceğiz. Kazak Gölü Mesire Alanımızda içinde yine bazı sosyal projelerimiz var. Onları da projelendirdik. Bunlar da ihale aşamasına geldi. Tenis kortunun bir tanesini Spor Toto'nun katkıları ile tamamladık. Hemen yanına bir açık bir kapalı tenis kortu daha ihale edeceğiz. Yanına da bir sosyal tesisimiz olacak. Altında soyunma odaları üstünde de tenis cafe adını verdiğimiz bir tesisi ihale aşamasına getirdik. Mantar projemizin inşaatı ihalesi yapıldı. İnşaat ihalesi devam ediyor. Şimdi içinde makinaların tesisatların ihalesini yapacağız. İnşallah bu da bu yıl içerisinde tamamlanır, Kapaklı’da çok ciddi bir sosyal proje olarak hayata geçecek. Kademe hizmet alanımızı Defacto’nun hemen üstünde 60 dönümlük olan bir arazinin içerisinde belediyenin kendi yeri oraya projesini bitirmek üzereyiz. Mart gibi bunun da ihalesini çıkıp ilçemizin hizmet noktası olarak belediyenin birçok birimini bir arada toplayacağınız temizlik, fen işleri, park bahçeler bütün birimleri bir araya toplayacağımız bir kademe hizmet binamızı ilçemize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

“PROJELER DEVAM EDİYOR”

Kapaklı’da trafikle ilgili karmaşa yaşandığını söyleyen Başkan Çetin, “Bununla ilgili bir proje hazırladık. Trafik sirkülasyonunu UKOME’ye projeyi ilettik. Çok yakın zamanda inşallah bu da onaylanıp ilçemizde trafik sirkülasyonunu düzenleyecek bir projeyi tamamlamış olacağız. Sera projemiz var termal sıcak suyla beraber yürüttüğümüz. Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığı’nda 400 milyonluk bir projeyi hayata geçirmek için sunduk. Şubat, mart gibi bununla ilgili bize şartnameler gelecek. Bu projeler yatırımcı destekli projeler olacak. Saray sınırları içerisinde bir taş ocağını işletmesini ruhsatını aldık. İnşallah fen işlerimiz burayı işleterek ilçemizin yol yapımlarında da katkı verecek. Millet bahçesi projemiz var. Bu yıl yoğun bir şekilde millet bahçemizin ilçemize kazandırılması ile ilgili çalışmalarımızı yürüteceğiz. Sera projesi ve millet bahçesini ayrı tutuyorum. Millet bahçesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden 150 milyonluk bir yatırım olarak öngörüyoruz. Sera projesi de strateji dairesinin özel bir proje bu. Yatırımcı ile yapılacak bir proje. Belediye kaynağı kullanmadan yapacağınız proje. Diğer saydıklarımın tamamı belediyenin imkanları ile hayata geçirmemiz gereken projeler. Bu projelerin toplam bugünkü maliyeti 165 milyon 500 bin TL’ye tekabül ediyor. Öyle zannediyorum bu yılki fiyatlarla bu rakam belki 200 milyonlara da gelecek. Dolayısıyla 310 milyon öngördüğümüz bizim bütçenin yetmeyeceği ek bütçe talebinde bulunacağımız görünüyor. Tabii böyle bir projeyi hayata geçirmek için meclise bir görev düşüyor. O da şu, kaynak bulmak ve projeleri hayata geçirecek sermayeyi Kapaklı Belediyesi’nin kasasına getirmek. Bu yıl Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz mevcut alışılagelmiş parklarının dışında bazı projeler yapmak istiyor. Bir tanesi Minika Trakya adını verdiğimiz Bülent Ecevit Parkı'nın devamındaki bir alan. Orasını İlim Yayma Cemiyeti'nden aldık oraya farklı bir projeyi hayata geçireceğiz. Bir de ilçemizdeki dere yataklarında ıslah ettiğimiz alanları şehir parkları adını verdiğimiz projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz gündemini aldık çöp araç filolarını satın alıp tasarruf elde etmek istiyorlar. Bu arada asgari ücrete yapılan artışla beraber biz de sendika ile bir araya geldik. Benim şahsi teklifim en düşük maaş 5 bin 51 TL idi. İşte ustabaşı şoför farkları 6 bin 355’e kadar yükselebilen bir maaş skalası teklifinde bulunduk. Tabii onlar biraz daha yüksek talep ettiler. Ama biz belediyede memurlarının üzerinde bir maaşın verilmesini çok etik bulmadık. Çalışma huzuru açısından böyle bir teklif yaptık. Görüşmeler devam ediyor şu anda.” dedi.

YILDIZKENT KAVŞAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Devlet yatırımları ile ilgili de konuşan Başkan Çetin, “Devlet yatırımları ile ilgili geçen hafta ilçe emniyet binamızın ihalesi sonuçlandı, sözleşme imzalandı, yer teslimi yapıldı ve müteahhit firma çok yakın bir zamanda inşaata başlayacak. Yıldızkent kavşağı ihalesi ile ilgili daha önce söylemiştim itiraz edilmişti kamu ihale kurumuna. Kamu ihale kurumu kendilerine yapılan itirazı inceleyerek bu itirazı reddetti ve sözleşme imzalandı. Önümüz hafta müteahhit firma ile yer teslimi konusunda imzalar atılıp ihale startı verilecek. Tabii biliyorsunuz şu anda bizim de bu ihaleleri çıkarken yaşadığımız sıkıntılar var. Piyasadaki hareketlilik işimizi zorlaştırıyor ve şu anda bu rakamların çok daha üzerinde de bu işlerin tamamlanması gerekebilecek. 2022 yılında beklenen hizmeti sunabilmek için hepinizin desteğine ihtiyacımız olacak” şeklinde konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından açılış ve yoklama ile başlayan toplantı Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. 2020 Yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkında meclise bilgi verilmesinin ardından gündem maddelerine geçildi. Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 13.12.2021 tarih 18874 sayılı Karaağaç Mahallesi 304 ada 26 parselde bulunan 84,20 m² belediye hissesinin hissedarına satışı konulu yazısının görüşülmesini içeren ilk gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.  İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2021 tarih 19111 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 32. Maddesi uyarınca Meclis Başkan ve üyelerine, Meclis ve Komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için 2022 yılında ödenecek huzur hakkının belirlenmesi konusunun görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2021 tarih 19112 sayılı yazısı ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 51. Maddesi uyarınca Kapaklı Belediyesi bünyesinde çalışan Zabıta Memurlarına 2022 yılında verilecek olan fazla çalışma ücretinin belirlenmesi konusunun görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2021 tarih 19113 sayılı yazısında 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca görev yapan Meclis Üyesi Belediye Başkan Yardımcılarına 2022 yılında ödenecek olan aylık ödeneğin belirlenmesi konusunun görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 16/12/2021 tarih 19114 sayılı yazısı ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25. Maddesinin 3. fıkrası uyarınca Denetim Komisyonu toplantılarına belediye ve bağlı kuruluşları dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilenler ile kamu kurumu dışındaki diğer uzman kişilere 2022 yılında ödenecek olan günlük ödeme miktarının belirlenmesi hususunun görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 17/12/2021 tarih 19224 sayılı Boş Kadro değişikliği konulu yazısının görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.  İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 17.12.2021 tarih 19234 sayılı yazısı ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince tam zamanlı sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak olan personelin aylık çalışma ücretlerinin belirlenmesi konusunun görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından sunulan 24.12.2021 tarih E.19780 sayılı yazısı ile Kapaklı Belediyesi görev ve yetki alanı içerisinde bulunan amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapılıp yapılmayacağı konusunun görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 24.12.2021 tarih 19786 sayılı Fatih Mahallesi 728 ada 18 parselde bulunan 67,00 m² belediye hissesinin hissedarına satışı konulu yazısının görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Ocak ayı meclis toplantısının ilk oturumu Yazı işleri Müdürlüğü tarafından sunulan 27/12/2021 tarih E.19933 sayılı  Denetim  Komisyonu üyelerinin seçimi konulu yazının görüşülmesiyle devam etti. Gizli oylama neticesinde üyeliğe Eray Güner, İbrahim Aktürk, Veysel Güven, Mustafa Önder ve Erol Özkan seçildi. Yazı işleri Müdürlüğü tarafından sunulan 27/12/2021 tarih E.19934 sayılı  2022 yılı Meclis Tatil Ayının Belirlenmesi konulu yazı görüşüldü. Oy birliğiyle Ağustos ayı olarak belirlendi. Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından sunulan 27/12/2021 tarih E.19930 sayılı Kapaklı İlçe Emniyet Müdürlüğüne 1 adet sedan aracın üç ay süre ile geçici tahsisi konulu yazıyı içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 28.12.2021 tarih 19988 sayılı  Fatih Mahallesi 728 ada 16 parselde bulunan 65,00 m² belediye hissesinin hissedarına satışı konulu yazısının görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından sunulan 28/12/2021 tarih 20009 sayılı Boş Kadro değişikliği konulu yazısının görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim  Müdürlüğü tarafından sunulan 28/12/2021 tarih 20010 sayılı sözleşmeli personel olarak çalıştırılacak 3 adet Mühendis, 1 adet Tekniker 1 adet Kameramanın Aylık Çalışma Ücretlerinin belirlenmesi konulu yazısının görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan 30.12.2021 tarih 20181 sayılı 5 adet çöp kamyonu alımı konulu yazısının görüşülmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gündeme ek olarak sunulan Kapaklı Belediye Başkanlığı ile Kapaklı Fırıncılar Derneği arasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz ekmek temin etmek üzere protokol yapılması ve yapılacak olan protokolü imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Kurban pazarı için yeni düzenlemelerin yapılması, pazara sonradan gelen hayvanların ücretlendirilmesini içeren gündem maddesi oy birliğiyle Tarife Komisyonuna havale edildi. Destek Hizmetler Müdürlüğü talebine istinaden Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 36. Maddesi uyarınca yazılı bütçe tertiplerinin açılması ve bu tertiplerin belirtilen tutarlarda aktarma yapılmasını içeren ek gündem maddesi de Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale edildi.

İKİNCİ OTURUM PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

Gündem ve ek gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanmasının ardından, kararların hayırlı olmasını dileyen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 2022 yılının ilk meclis toplantısının ikinci oturumunun 6 Ocak Perşembe günü saat 15:00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Adana Demirspor 23 37
4. Fenerbahçe 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 21 34
9. Sivasspor 23 31
10. Kayserispor 22 31
11. Gaziantep FK 21 31
12. Karagümrük 23 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. İstanbulspor 21 36
5. Eyüpspor 20 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Crystal Palace 21 24
13. Southampton 21 24
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@