Kapaklı Çalıştayı’nın sloganı “Önce Kapaklı”

Kapaklı Çalıştayı’nın ilk toplantısı yapıldı. “Önce Kapaklı” sloganıyla yapılan toplantıda konuşan Kaymakam Bayram Sağır, Kapaklı’daki paydaşları biraz daha arttırıp ortak yönetimi biraz daha geliştirmek istediklerini ifade ederken, Belediye Başkanı Mustafa Çetin ise “Biz Kapaklı’da yaşıyorsak ve bu Kapaklı’nın gelişimini hep beraber samimiyetle arzuluyorsak, bu çalıştaylardan elde edeceğimiz verilerle hem eldeki imkanları, hem Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını hem de ilçe belediyesinin imkanları ile beraber kaymakamlıkla birlikte bir çalışma programı yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Genel 31.05.2022, 17:28 31.05.2022, 18:11 Bakış Haber Merkezi
Kapaklı Çalıştayı’nın sloganı “Önce Kapaklı”

Kapaklı Bakış- Kapaklı Kaymakamlığı ve Kapaklı Belediyesi öncülüğünde, “Önce Kapaklı” mottosu ile kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Kapaklı Çalıştayı’nın ilk toplantısı Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.  Kapaklı bilincini oluşturmak amacıyla yapılan toplantıya Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“KURUMSAL HAFIZANIN OLUŞMASI İLE İLGİLİ BİR DİZİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Çalıştayda açılış konuşmasını yapan Kapaklı Belediye Başkanı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Biliyorsunuz Kapaklı yeni bir ilçe. 2 belde ve 5 köyün birleşimi ile beraber yeni bir kurumsal hafıza oluşturmaya çalışıyoruz. Bu süreç içinde de biliyorsunuz 8 yıl oldu ilçe olalı, altıncı kaymakam ile çalışıyoruz. Emniyet müdürümüz de 13 ya da 14 oldu. Tarihi ile bu kadar çok sirkülasyonun olduğu bir ilçede de devlet hafızası da istenen noktada oluşmuyor. Daha önce buralara atanarak görev alan kurum amirlerimizle dönem dönem sohbetlerimiz olduğunda ilçenin sıkıntılarını ve zorluklarını gördüklerini hatırlatarak başka bir ilçeye veya bölgeye gitme talepleriyle karşı karşıya kaldık. Hal böyle olunca ilçenin sorunların çözümü de maalesef ötelenmiş oldu. Yeni ilçeyiz Karaağaç Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi 2014’te bir araya geldi ve yeni bir kültür oluşturmaya çalıştı. O süreçte maalesef bazı sıkıntılarla hissettiğimiz oranda kurumsallaşmayı sağlamadı ya da sağlayamadı. Biz de göreve geldikten sonra yaptığımız çalışmalarla kurumdaki bütün arkadaşlarımızla bir araya gelip sıkı bir programla belediyemizi nasıl kurumsallaştırırız ve devlet kurumlarıyla nasıl entegre olabiliriz diye düşündük. Bunları sağladıktan sonra da ilçemizin ana sorunları ve hızlı çözüm gerektiren konuları nasıl bertaraf edip tedbiri ilçemize nasıl getiririz ile ilgili, kurumsal hafızanın oluşması ile ilgili bir dizi çalışmalar yaptık” dedi.

“CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Çetin konuşmasına şöyle devam etti, “Her yerde, her kurumda hatta aile de bile böyledir ki, bir veri varsa, bir doküman varsa, geçmiş ile ilgili bir bilgi varsa bu veri üzerinden iyileştirme çabalarımızı planlamamızı yapabilelim. O yüzden bizim ilçemizde birinci ihtiyaç olan veri toplayıp bu veriler üzerinden arşiv oluşturmak ve bununla beraber bir planlama kültürünü hayata geçirmek hedefimiz oldu. Sağ olsun Kaymakamımız geldikten sonra bununla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Bu çalıştayları ilk olarak siyasi parti başkanları ile 2 defa yaptık. Ama kaymakamımız ile beraber 6-7 defa toplantı yaparak önce Kapaklı algısını nasıl hayata geçirebiliriz, bununla ilgili ne yapmamız gerekiyor, bu kültürü nasıl bir yaşam tarzına dönüştürürüzün tartışmalarını yaptık” dedi.

“SORUNLARIMIZ ÖNÜMÜZDE DAĞ GİBİ DURUYOR”


“Takdir edersiniz ki, alışkanlıkları değiştirmek oldukça zor” diyerek konuşmasını sürdüren Çetin, şöyle dedi: “Kapaklı 1986 yılında köylükten beldeye geçiyor. 2000’li yıllarda Karaağaç köylükten beldeye geçiyor ve ondan bu yana hızlı göçle beraber sorunlarımız önümüzde dağ gibi duruyor. Bunların tamamını samimiyetle tartışarak ve bu tartışmaların sonunda da Kapaklı’ya dair bir vizyon, yol haritası belirleyerek bir çalıştay yürüteceğiz. Bu çalıştayların ana felsefesi birincisi birçok arkadaşımız devletin kurumları ne durumda, hangi çalışmaları yaptı, hangi metotları önüne hedef olarak koydu bunları anlatacak ve bu bilgiler ışığında biz burada hep beraber düşüncelerimizi, fikirlerimizi birbirimize aktararak ve bunları da kayda alarak bu çalışma grupların isteği ve çalışma azmiyle 1 yıl da sürebilir, 2 yıl da sürebilir. Bu sürdürülebilir bir çalışmayı ne kadar sürdürebilirsek onun nihayetinde elimizde olacak olan verileri kısa, orta ve uzun vadeli çözümlerle planlayacağız. Böylelikle elimizde 20-30 yıl sonraya hayal kurduğumuz bir vizyon Kapaklı ortaya çıkacak. Ama ana söylemimiz bizim önce Kapaklı olacak. Hepimiz bir yerlerden gelmişiz. Bu araya geliş amacımız belki biraz birikim yaparak gitmek belki kalıcıydı ama bir ayağımız hep memlekette olunca önce Kapaklı diyemiyoruz. Hepimiz bir yerlere gideceğiz sılayı ziyaret edeceğiz ama eğer biz Kapaklı’da yaşıyorsak ve bu Kapaklı’nın gelişimini hep beraber samimiyetle arzuluyorsak, bu çalıştaylardan elde edeceğimiz verilerle hem eldeki imkanları, hem Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını hem de ilçe belediyesinin imkanları ile beraber kaymakamlıkla birlikte bir çalışma programı yürüteceğiz. Bunun için bir sisteme ihtiyacımız var.   Sistemimizi bu çalıştayın vizyon alt yapısı ile oluşturacağız. Sonra da tartışmalarımızı, konularımızı bu sistemin içinde veri toplama olarak değerlendirip bir yol haritası çıkaracağız. Elde ettiğimiz verilerle göç oranları, doğum oranları gibi ve ilçelerden başka ilçelere giden öğrenci sayımızı da veri koyarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çok ciddi yatırımlar aldık. Hayırseverlerle görüştük. Hayırseverler gidip de biz okul istiyoruz dediğimizde alacağımız cevap farklı, elimizde bir dokümanla gidip talep ettiğimizde durumun önemini anlayan yatırımcılar önemli yatırımlar yaptılar ilçemizde. Hala daha devam ediyor. 100 milyonluk okul kazandırıyoruz ilçemizde. Burada sadece ikili ilişkiler yetmiyor, veri gerekiyor”     

    

SUNUM YAPILDI

Başkan Çetin’in konuşmasının ardından sırasıyla İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kapaklı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Kapaklı Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ve Kapaklı Belediyesi Serap Demir tarafından sunum gerçekleştirildi. Sunum aralarında katılımcılar önerilerini sunarken, merak ettiklerini de sordu.

‘BU İRADEYİ DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ’

Sunumların ardından konuşan Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, “Öncelikle tabi böyle bir çalışmayı tertip ettiği için belediye başkanımıza, belediye yöneticilerine, kaymakamlığımızın değerli müdürlerine teşekkür ederim. Bu çalışma bizim için sadece başlangıç. Esasında bizim çalışmamız bundan sonrasında başlayacak. Bu çalıştayların alt kıvrımları yapılacak eylül, ekim ayında nihai çalıştayla birlikte Kapaklı’nın gelecek vizyonu biraz daha şekillenmiş olacak. Buradaki kalabalığı değerli görüyorum. Burada çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi partiler Kapaklı’nın içerisindeki bütün paydaşlar burada. Biz bu paydaşları biraz daha arttırıp bu iş birliğini, ortak yönetimi biraz daha geliştirmek istiyoruz. Bununla alakalı belediye başkanımızın da bizlerinde bir iradesi mevcut. Bu iradeyi daha da geliştirmek istiyoruz’ dedi.

‘ÖNCE KAPAKLI’ ANLAYIŞINI ORTAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR"

Kaymakam Bayram Sağır’ın konuşmasının ardından kapanış konuşmasını yapan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Gördüğünüz gibi burada kurumlarımızın ne halde olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Çok da kötü durumlarda değiliz. Kurumsallaşma sürecimiz olumlu bir yönde ilerliyor. Bizim temel sorunumuz şu, Kapaklı ilçesinde imar planı yapılırken maalesef bir şehir planı yapılmamış. Tamamen tarlaların parsel yapılma üzerine bir imar planı yapılmış ve bugün imara açılmış olan alanımızın arsalarını vatandaşlarımızın ben buraya bina yapacağım dediğinde 500 bin nüfusu barındıracak bir imarımız var. Acı olan bu. Böyle bir nüfusa karşılık ilçe milli eğitim müdürümüz okul yapmaya yer bulamıyor. Hastaneye yer bulamadık. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan mücadeleyle yer aldık. Büyüme yanlış yerden başlamış. Yanlışı düzeltmek daha zor. Bu nedenle topyekün bir destek ile ‘Önce Kapaklı’ anlayışını ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

“KİMSE KENDİ KAFASINA GÖRE BİR ALIŞKANLIĞI DEVAM ETTİREMEYECEK”

Başkan Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bu bahsettiğimiz imarın içerisinde yol ağı da var. Bizim 600 kilometre buradan Ankara’ya kadar yolumuz var. Bu 600 kilometre yolun içerisinde içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, kaldırım, yol olacak. Bu çok büyük bir yük belediye için. Yani bütün bunları gerçekleştirmek hayal. Ama imara açılmış. Vatandaş oraya binayı yapmış, ertesi gün başlamış bana elektrik, su getir demeye. Haliyle bütün bu sorunlar yığılmış, dağ oluşmuş. Bunları adım adım çözmeye çalışıyoruz. Şu anda iki noktaya imar çalışması yapıyoruz, biri Pınarca diğeri de Yanıağıl. Buralarda yapmak istediğimiz şehir planı, parsel planı değil tepe emlak konutları gibi ya da Süleymanpaşa’da Hürriyet Mahallesi gibi, daha insancıl, daha yaşanılabilir, hizmeti daha kolay, çöpün kolay alınabileceği, kanalizasyonun, suyun kolay getirilebileceği, güvenliğiyle, havuzuyla gerçek bir şehir kimliği kazandıracak imar yapmaya kalktığımızda yüz kilometre yeni yol ilave geliyor. Bunun kanalizasyonu, yol ağı var, Türk Telekom’u, kaldırımı var. Bunlara bakıyoruz ve önümüze bir maliyet çıkıyor. Bunların maliyeti bu nasıl karşılanacak? Bunların planlarını ranta dayalı bir ilişki içerisine girmeden yapmaya çalışıyoruz. Bu kadar geniş alanlara ucuz parsellerin olduğu maalesef müteahhitlerin yüzde 50’den aşağıya kat karşılığı anlaşamadığı bir Kapaklı var. Durum böyle olunca gelen göçü de etkiliyor. Kırsaldan gelmiş göç. Eğitim seviyesi düşük bir profil geliyor. Bunu değiştirmek dönüştürmek için bu çalıştayları önemsiyoruz. Belediyenin içerisinde ciddi bir kurumsallaşma yapıyoruz. Gereken bu olduğu için önemsiyorum. Bu bir tohum ve 10 yıl sonra meyvelerini Kapaklı yemeye başlayacak. Yönetim, kurumsallık içerisinde ilerlerse bu devam eder, sonuca varır. Kuralları yeniden koyuyoruz. Devlet var arkada. Devletin varlığını kabul edeceğiz. Kimse kendi kafasına göre bir alışkanlığı devam ettiremeyecek. Toplu kültürü oluşturarak Kapaklı’ya yerleştireceğiz. Sonra da çözümlerini dile getirip çözeceğiz. Sizden de isteğimiz, hayal kurup, isteyip sorunları ve beklentileri söylemeniz. Ne yapabiliriz daha farklı ne olabilir diye çözüm üretebiliriz. Biz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin meslek yüksekokulu tabelasını bile alsak ilerleyen süreçlerde fakülteye, fakülteden üniversiteye çevirebiliriz. İlk adım atıldı. Herkesten nasıl bir Kapaklı’yı hayal ediyoruzu yazılı veya sözlü olarak bize iletmenizi istiyoruz. Bir sonraki toplantımızda gönüllü görev alıp bunu bir kitapçık haline getirip rehber yapacağız.’ dedi.
Çalıştay, toplantının ardından yenilen akşam yemeği ile sona erdi.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@