banner71

“Hâlâ o yılı bekliyoruz”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a  sitemde bulunarak, “Bir şekilde bir üvey evlat diyelim ya da bir negatif ayrımcılık yapılıyor. Biz pozitif ayrımcılık istiyoruz. Çünkü Kapaklı gerçekten zor bir yer. Pozitif ayrımcılığı hak ediyor. O nedenle Kadir Başkan’a bir kez daha sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. Bize bu anlamda söz vermişti pozitif ayrımcılık yapacağım diye. 2018 yılından beri bekliyoruz Kapaklı yılı olacak demişti. Hala o yılı bekliyoruz.” dedi.

Genel 10.05.2021, 18:45 10.05.2021, 22:01 Bakış Haber Merkezi
“Hâlâ o yılı bekliyoruz”

Kapaklı Bakış- Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin,  Bakış gazetesine bağlı olan ve sosyal medyadan yayın yapan Bakış TV’de, gazeteci Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu “Gündeme Bakış” programının canlı yayın konuğu oldu. Çetin, Keskinkılıç’ın sorularını yanıtladı:

-31 Mart yerel seçimlerinin ardından 3 Nisan günü mazbatasını alarak göreve başladınız. Bugün itibariyle 767 gün geride bıraktınız. Tabii önemli projelerin temeli atıldı ve devam ediyor. Geriye dönecek olursanız görevdeki 2 yılınızı değerlendirir misiniz?

Göreve geleli 25 ay geçti. 26. ayın içindeyiz. Bu 25 ayın 14 ayı da bu pandemi süreci içinde geçti. 6 ayını da göreve geldiğimiz ilk zaman da kabullerle geçtiğini kabul edersek aslında o kısa süre içinde gerçekten önemli girişimlerimizi de gerçekleştirdiğimizi görüyorum geriye dönük baktığımda. Pandemi dönemi zaten bütün dünyayı zaten etkiledi. Ülkemizi de etkiledi, haliyle yerel yönetimleri de çok fazla etkiledi.

Bir kere pandemi ile beraber bizde esnek çalışma başladı. Hatta bazı personelimiz idari izinli olması sebebiyle hiç belediyeye gelmiyor. Şu anda saat 10:00’da geliyor personelimiz, öğle molası 1 saat, akabinde de saat 16:00’da da mesaiyi bitiriyoruz. 30’a yakın personelimiz pozitif vaka ile karşılaştı ve bunlar işe gelemediler. Temaslı olan personelimiz vardı. Bunlar karantina altında kaldılar. Dolayısıyla geçen bu 14 ay içinde pandemiyle ciddi bir mücadelemiz oldu. Kendi iç kadrolarımızda da dönem dönem kayıplar yaşadık. Tüm bu şartlara rağmen yine de olumlu çalışmaları hayata geçirdiğimize inanıyorum.

Tabii ki çok daha fazlasını hayal ediyorduk. Ancak bu zor şartlarda da yapabileceklerimizi yapmaya gayret gösterdik. Kapaklı hızlı göç alarak kontrolsüz büyümüş. Büyürken de ciddi alt yapı sorunları, üst yapı sorunlarıyla vatandaşların genelinde de ciddi beklentileri oluşmuş bir yeni ilçe. 2 belde 5 köyün birleşimiyle beraber genç bir ilçe olmamız sebebiyle de devlet yatırımlarının da beklenilen bir ilçe. Göreve gelince tabii biz ilk başta büyükşehir belediyesiyle ortak çalışmamız gereken konular var. Özellikle alt yapının, TESKİ’nin hayata geçirmesi için o ilişkileri geliştirmek için hem Kadir Albayrak’la hem de TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz ile sık sık bir araya gelip ilçemizin ana sorununun alt yapı olduğunu, içme sularının yetersizliği, yağmur suyu hatlarının yetersizliği, kanalizasyon hatlarının yenilenmesi gerektiği ile ilgili bir sürü temas yaptık. Aynı zamanda bizim ilçemizde derelerimiz var.

4 ayrı bölgeyi etkileyen derelerimizin ıslah çalışmaları ile ilgili ki bu Büyükşehir’in görev alanları içinde bunların da bir an önce iyileştirilmesi ve gerekli ıslah çalışmaların yapılması için de Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeye başladık. Aynı zamanda devlet yatırımlarının da bir an önce ilçemize kazandırılması için Ankara’ya adeta kamp kurduk. Her ay en 1 kere Ankara’yı ziyaret ederek ilçemizin beklentilerini, sorunlarını oraya taşımaya gayret ettik. Uzun bir süre hastane projesi ile ilgilendik. Hastaneyi biliyorsunuz Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü yapacaktı inşaatı. Ancak tıkanmıştı ve bu sorunun giderilmesi için gerçekten hem milletvekilimiz Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül ile Meclis Başkanımız Mustafa Şentop Hocamızın da destekleriyle oradaki sorunlarımızı aştık, temelimizi attık ve 2 yıl sonra inşallah 2023 yılında hasta kabulüne başlayacak hastanemiz ve çok da güzel modern bir hastaneye kavuşacağız. Hastane projesi önemli bir beklentiydi ilçemizde. Dolayısıyla bu artık rayına girdi. Bir şekilde ihale devam ediyor ve hayalimiz 2023 yılında buranın kurdelesini kesip hasta kabulünün yapılacağı günü görmek. 4 yıldır bitirilemeyen bir hükümet binamız vardı. Orada müteahhitin işi bitirememesinden kaynaklanan sorunlar yaşanmıştı ve bu konuda da bakanlıkla yaptığımız görüşmeler neticesi sonucunda tekrar buraya ek bütçe talebinde bulunduk. Yeniden ihale çıkartıldı ve hükümet binamız şu anda faaliyette. Bu da önemli bir sorundu.

Onu çok şükür hallettik. Yine ilçe emniyet binamızın yetersizliği ile ilgili bir sıkıntı vardı. İlçe emniyet binamızla ilgili de daha önce var olan bir proje büyüyen Kapaklı’nın ihtiyaçlarını karşılamayacağı gerekçesiyle bakan beye gidip durumu arz ettik. Sürekli büyüyen, göç olan bir ilçede daha büyük ve ihtiyaca cevap verecek bir projenin yapılmasını talep ettik. Sağ olsunlar bizi kırmadılar. Yeni bir projeyi tekrar zemin etütleri yapılarak bugüne gelinde ve ihale aşamasına da geldi. Tahmin ediyorum bu yıl içinde ilçe emniyet binamızın da temeli atılacak ve 1 yıl içinde bu tesis de Kapaklı’ya kazandırılacak inşallah.


-Yıldızkent Kavşağı projesi yapılmaya başlandığında oradaki trafik akışı nasıl sağlanacak?

Şu anda çok üzerinde durduğumuz konu trafik sorunu yaşatan Yıldızkent Kavşağı. Onunla ilgili de çok ciddi temaslarımız oldu. Cumhurbaşkanımıza kadar bu konuyu arz ederek önemini ifade ettik. Akabinde konunun takipçisi olduk. Ve çok önemli bir aşamaya getirdik bu konuyu. Çok yakın bir zamanda bunun da müjdesini vereceğiz inşallah. Bu yıl içinde yıldızkent kavşağının ihalesinin yapılmasını hayal ediyoruz.

Eli kulağında yarın öbür gün ihale tarihi ile ilgili bize bir müjde gelirse halkımıza duyuracağız inşallah.  Çalışmalar başlayınca trafik ile ilgili de Karayolları Müdürlüğümüz ile görüştük. Onlar geldiler, bir dizi ziyaretlerde bulundular. Tabii orada bir inşaat faaliyeti yürütülürken haliyle trafik daha da çekilmez hale gelecek. Alternatif yollarımız var. Ben onları kendilerine ifade ettim. Onlar da incelemelerde bulundular. O alternatif güzergahlar üzerinden trafiğin akışını rahatlatacak çözümler üreteceğiz inşallah. Yeter ki bir kazma vurulsun. Kazma vurulduktan sonra o alternatif yolları bir şekilde dizayn edip kuracağız.

Tahmin ediyorum 8-9 ay gibi bir süre içinde proje tamamlanacak. Yeter ki ihaleyi alan müteahhit güç bir firma olsun ve projeyi hızlıca hayata geçirsin. Ben uzun süre yer altından battı çıktı şeklinde olması için mücadele ettim. Ancak hem DSİ’den gelen raporlar hem de Karayolları’nın yaptığı ölçümler bu bölgede sel baskınına maruz kalacağı gerekçesiyle olası şiddetli yağışlarda sıkıntı yaşanacağı söylenerek burasının viyadük geçişi ile hazırlandığını ve ihaleye o şekilde çıkacağını biliyoruz. Proje hazır. Hatta 1 ay kadar önce Karayolları 1 Bölge müdürümüz pozların 2021 rakamlarıyla güncellendiğini ve yaklaşık maliyetlerinin oluşturulduğunu, yakın bir zamanda da düğmeye basılacağını haberini verdi. Ama tabii ki bu pandemi, kapanmalar her şeyi yavaşlatıyor. Devletin o anlamdaki mekanizmaları da duruyor. İnşallah bu pandemi sonrasında güzel haberler gelecek biz de bunları vatandaşlarımızla paylaşacağız.

PINAR BULVARI KONUSU

-Görev sürenizin geride kalan 2 yılında neler yaptınız?

Pınar Bulvarı’nın alt yapısıyla başladık aslında. Pınar Bulvarının alt yapısını TESKİ gerçekleştirildi. Ancak uzun bir süre aldı TESKİ’nin alt yapısı faaliyetleri. Akabinde de Fen İşleri ile beraber Pınar Bulvarının iyileştirme çalışmalarını yaptık. Caddeyi baştan aşağıya yeniden inşa ettik ve şehrimize kimlik kazandıracak bir proje ortaya çıkardık. Yine 2019 yılında başlayan ve 2020’ye kadar sarkan süreç içinde kırsal mahallelerimizin bütün yollarının tamamını Karlı Mahallesi, Uzunhacı Mahallesi, Yanıkağıl Mahallesi bir de Bahçeağıl Mahallesi’nin bütün yollarını kilit taşlarıyla yeniledik. Bu yıl itibariyle de Pınarca’nın yollarını tamamlıyoruz. Bir doğalgaz hattının çekilmesi işlemi var orada. Onun bitmesini bekliyoruz ve Pınarca’nın da bu yaz itibariyle bütün yolları kilit taşlarıyla tamamlanmış olacak. Yine hem Karaağaç Mahallesi’nde hem de ki Karaağaç Mahallemizde 4 mahalle nispeten şehrin dışında olan yerleşim yerlerinde kilit taşı yollarımız devam ediyor.

Kapaklı’da hem Bahçelievler Mahallesi’nde Atatürk Mahallesi’nde nispeten de Cumhuriyet Mahallesi’nde kilit taşı yollarımız devam ediyor. Aynı zamanda bu süreç içinde ciddi bir kaldırım seferberliği yaptık. Kapaklımızda yeterli kaldırım yoktu. Yol genişliği müsait olan bütün yollarda kaldırım çalışmaları başlattık. Bu 2 yıl içinde ciddi bir şekilde kaldırım ortaya koyduk. 2019 yılında 28 kilometre, 2020 yılında da yaklaşık 40 kilometrelik asfalt serim faaliyetlerini yaptık. Bu yılda hedefimiz 100 kilometreye yakın bir asfaltı Kapaklı’ya kazandırmak. Karaağaç Mahallesi’nden başladık. Daha önceden yapılmış beton yolların tamamının üstünü asfaltla kaplamaya yönelik bir faaliyet içerindeyiz bu yıl, devam edecek o. Karaağaç’ın yüzde 30-40’ını tamamladık diye düşünüyorum. Karaağaç Mahallemiz bittikten sonra da Bahçelievler’de bir kısmı kaldı. Atatürk Mahallesi, İnönü Mahallesi ve en sonunda Cumhuriyet Mahallesi’ne gireceğiz.

Cumhuriyet Mahallesi’nde alt yapı ile ilgili sıkıntılarımız var. Onları tamamlamaya çalışıyoruz. Erbay Caddesi yeni bitti. Erbay Caddesi’nin tamamını Büyükşehir, TESKİ ile birlikte yürütüyor. Şu anda Büyükşehir’in Fen İşleri Dair Başkanlığı orada betonlama çalışmaları yapıyor. Akabinde kaldırımlar yapılacak. Işıkları TREDAŞ takacak. Ve halkımızın kullanımına koyacağız inşallah. Turgut Özal Caddesi hemen Erbay Caddesi’nin paralelinde bir cadde. Onun da alt yapısı ciddi bir sıkıntı. Oraya yönelik bir faaliyetimiz olacak. Ve Kapaklı’da 12 ayrı noktada yağışlarda çok ciddi sele maruz kalan noktalarımız var. Bunların da bu yıl içinde alt yapılarının yapılmasını bekliyoruz TESKİ’den. Bu anlamda İbrahim İçöz bey bizden kredi alınması ile ilgili talebi oldu. Gittik, ricalarda bulunduk, mücadelemizi de verdik ve TESKİ’ye 64 milyonluk Kapaklı’ya kullanmak üzere bir kredinin onayını aldık.

Bu kredi onayı alınalı 6-7 ay oldu. Maalesef bu biraz farklı bir boyuta çekildi. Çerkezköy’e kredi verilmiyorsa Kapaklı’nın da bu kredisi kullanılmayacak tarzında bir yaklaşım sergilendi. Bunu da çözmeye çalışıyoruz. Bu konu önemli bir konu. Biz asfalt çalışmalarımızı yapabilmemiz için TESKİ’nin alt yapıyı bitirmesi lazım. Bu tamamlanmadan yapacağımız asfalt çalışmaları yine heba olacak. Bu sebeple özellikle birkaç mahallemizdeki sorunları öteliyoruz şu anda. TESKİ’nin bir an önce ihale yapıp bu alt yapı çalışmalarını başlatmasını bekliyoruz. Bu 2 yıl içinde yaptığımız projelerden bahsederken tabii alt yapı vs. çok önemli ama daha fazla önemsediğim belediyemizin kurumsal bir kimliğe bürünmesi ile ilgili bir uğraş verdik. Göreve geldiğimde belediyemizde gördüğüm aksayan yanları, organizasyondaki sıkıntıları giderebilmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Bunların dışarıya yansıması olmadı henüz ama kurumsal bir yapının olması için ciddi bir alt yapı çalışması yaptık belediye içinde. Kapaklı İletişim Merkezimizi, çağrı merkezimizi oluşturduk. Şu anda vatandaşımızın bütün şikayetleri sistematik olarak kaydediliyor ve bu kayıtlar ilgili müdürlüğe aktarılarak bir takip sistem içinde yönetilmeye çalışılıyor.

Bu kurumsal kimliğin oluşması, organizasyon yapının çalışır hale gelmesi çok kolay bir şey değil. Çünkü alışılagelmiş bazı alışkanlıkların değişilmesi çok kabul görmez toplumca. Yani çalışanlar da buna zaman zaman direnç gösterirler ama sağ olsunlar belediyedeki kadrolarımız, müdürlerimiz, başkan yardımcılarımız hep beraber hayal ettiğimiz o kurumsal yapıyı oluşturmak için birlikte bazı faaliyetleri ortaya koyduk. 3 aylık değerlendirmeye göre şu anda bize yüz yüze başvuru masalarından gelen müracaatlar var, çağrı merkezinden gelen müracaatlar var, web sitemize başvuru formundan gelen müracaatlar var, whatsapp hattına gelen talepler ya da şikayetler var. Büyükşehir’den bize iletilen şikayetler var. Anketlerimiz, telegram, e postadan toplam şu anda 13 bin 725 talep ve şikayet gelmiş bize. Bunların değerlendirmesine baktığımızda bütün müdürlüklerin alt kırımları var elimde. Gerçekleştirmeleri, gelen şikayetlerin karşılama oranları ve hali hazırda bekleyenleri gördüğümüz bir form var elimizde. Bu gecikmelerdeki asıl sebep nelerdir diye müdürlerle de sık sık bir araya geliyoruz. Şöyle bir sistem işliyor biz de, bir vatandaş herhangi bir talebi veya şikayeti herhangi kanallardan bir tanesi ile belediyeye ilettiği zaman cep telefonuna bir mesaj iletiyoruz konunun kayda alındığına dair. Sonrasında ilgili müdürlüğün bu işleyişi tamamlandığında tekrar vatandaşımıza bir mesaj daha gönderiyoruz. Şikayetiniz veya talebiniz sonlandırılmıştır.

Böylelikle vatandaşa yanlış bir bilgi gelirse tekrar bize geri dönüp müdürlüğü de bir otokontrole almış oluyoruz. Bütün bunlar yapıldıktan sonra şu anda elimdeki verilere bakarak söyleyebilirim ki 3 ayda gelen bu toplam 13 bin 725 adet talep ya da şikayetin yüzde 98’i tamamlanmış görünüyor. Ve bunları tamamlandıktan sonra da çağrı merkezindeki personelimiz bir anket çalışması yapıyor. Burada elimizdeki temizlik işleri, zabıta müdürlüğü, karla mücadele ile ilgili, evde bakımla ilgili, kovid ilaçlama ila ilgili çağrı merkezinin memnuniyeti ile ilgili, sevgi eli mağazalarının memnuniyeti ile ilgili değerlendiren anketler yapmışız. Yani bize talepte ya da şikayette bulunan vatandaşı sonrasında çağrı merkezindeki arkadaşlarımız telefonla arayarak birebir memnuniyet oranını ölçmüşüm. Şu andaki elimizdeki veriye göre 4 bin kişiye ulaşmış arkadaşlarımız.

Yaklaşık 4 bin kişiye memnuniyet anketi yapıldığında yüze 88.8 gibi bir memnuniyetle karşı karşıyayız. Biz tabii daha iyi bir hizmet vermek için bunları daha yukarıya çıkarmak anlamında kurumumuzda şu anda kalite yolculuğu adı altında bir çalışmayı yürütüyoruz. Bu anlamda sürekli gelişen, sürekli iyileşen bir yapıyı da belediyemize kazandıracağız. Bu çok önemsediğim bir proje. Bu proje şu anda belki çok fazla hissedilmiyor ama ilerleyen süreçte Kapaklı kurumsallaşan bir yapıyla beraber sahada da kendini izleyecek. Belediyedeki bütün personelin aktif rol aldığı bir yönetim anlayışı ortaya koymak istiyoruz. Kalite yönetimi aslında bakarsanız şirket içinde şirket kültürüyle beraber bir demokrasi anlayışı. Herkesi fikrini, düşüncesini değerlendirip kuruma değer katan, vatandaşı memnuniyet hedefleyen bir anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu da çok iyi bir proje, ilerleyen süreçte bunlar bizim sahadaki yansımalarımızı da ortaya koyacak inşallah.

“İÇME SUYUMUZUN KALİTESİ DE İYİLEŞMİŞ OLACAK”

Kapaklı’da önemli bir sorun olan içme suyu kalitesi. Şu anda mevcut kuyularımızın su kalitesi maalesef istediğimiz noktada değil. Bu sebeple TESKİ ile yaptığımız görüşmelerde yer üstü sularından Ayvacık Barajı suyunun DSİ kanalıyla hızlıca ilçemize kandırılmasının talebi vardı. Bunu da DSİ ile çok yoğun mesai harcayarak ihalesini gerçekleştirdik. Aşama aşama ihale yürüyor şu anda. İnşallah bu su Kapaklı’ya geldiğinde içme suyumuzun kalitesi de iyileşmiş olacak. Bu da devlet kanalıyla yürüttüğümüz ayrıca bir çalışmaydı. İlçe belediyesinin bazı sokaklarını kendi fen işlerimizle beraber yağmur suyu hatlarını yeniliyoruz. Bu da faal ve yoğun bir şekilde devam ettiğimiz bir çalışma.

Kalkınma Ajansı ile bir projeyi gerçekleştirdik. Adını emek sepeti üreten atölyeler koyduğumuz, hanımların gelip orada kedilerini sosyalleştirdikleri, ev ekonomilerine katkı sundukları bir proje. Biz yazın yapacağımız festivallerde satış noktaları tahsis edeceğiz kendilerine. Yaptıkları ürünleri satmalarını da sağlayacağız. Spor Toto’da aldığımız kaynakla halı sahalarımızı okul bahçelerimize yaptık. 6 tane halı saha gerçekleştirdik. Yine bakanlık üzerinden ödüllü bir projeyi kullanılmayan bir sokağa İnönü Mahallesi’nde maalesef park yapacak yerimiz olmadığı için Cumhuriyet İlkokulu’nun arka tarafındaki bir sokağa çevre dostu sokağı adı altında bir oyun alanına dönüştürdük. Çok eski bir muhtarımız olan Remzi Akgün’ün ismini verdik. Bu da yine yüzde 40 hibeli projeydi. Kültür merkezini uzun bir süre alamadık. Büyükşehir orasını TESKİ’ye tahsis etti. Ve en nihayetinde hatadan dönüldü ve kütüphane yapmak üzere biz oraya da çok güzel bir yatırım gerçekleştirdik.

“KAPALI TENİS KORDUMUZ DA FAALİYETE GEÇECEK”

Hem yetişkinler için hem çocuklar için kütüphane hem de bebekler için kütüphane şeklinde Türkiye’de ilçeler arasında ilk 5’e girecek bir kütüphaneyi ilçemize kazandırdık. Oraya daha fazla kitap toplamaya çalışıyoruz. 10 binin üzerinde kitabımız var orada. Bunu arttırmakla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yine Spor Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde Kapaklı’ya tenis kortu ihalesi yaptık İnönü Mahallesi’nde.

Şu anda inşaat devam ediyor. Tahmin ediyorum haziran sonu temmuz başı gibi kapalı tenis kordumuz da faaliyete geçecek. Hemen yanına bir tane daha kapalı bir tane de açık yapıp burada daha fazla bir turnuva şeklinde spor müsabakalarının ilçemizde yapılmasını hayal ediyoruz. Yine hemen İsmetpaşa Mahallesi’nde eski hastanemizin olduğu bölgede bir çocuk akademisi ve gündüz bakımevinin temelini attık.

O da aralık sonu gibi inşaatı tamamlanacak. Akabinde içi tamamlandıktan sonra gelecek yıl bu binamız da çalışan annelerin çocuklarına orada bakımı için 4 yaş grubuna hizmet vermeye başlayacak inşallah. Bunlar da önemli projeler ilçemiz için. Bir de Mevlana Camii’nin hemen önündeki alana aş evi projemizi gerçekleştirdik. Orada mülkiyetten kaynaklanan sıkıntılarımız vardı. Onları çözdük çok şükür.

Bundan sonra burada da yemek ihtiyacı duyan yaşlılara, kimsesizlere, yetimlere yemek hazırlayıp evlerine kadar servis edeceğiz. Ramazan boyunca bütün bu yemekleri hepsini vatandaşın evine kadar personelimiz teslim etti. Ama sürekli yapmak istiyoruz bunu. Bir de İkizgöllerde bir ihaleyi gerçekleştirdik. Burada bir otel konsepti var. Bungalov evleri tarzında bir projeyi ihale ettik. İhaleyi alan firmaya buraya bir film platosu yapma şartı koyduk. Onlarda bu konuyla ilgili ciddi yatırım planlıyorlar. Ve önemli alt yapı çalışmalarını yapıyorlar şu anda. İnşallah bu proje hayata geçerse ilçemizde farklı bir konsept daha kazanmış olacak.

Burada film hazırlığı olması ilçede bir sirkülasyonu daha fazla gerçekleştirecek. Şu anda geriye dönük baktığımızda Kapaklı yıllık ortalama yüzde 6 bandında göç alıyor. Kendi iç çoğalmasından bir nüfus artışı var. Ancak ilçemizin şöyle bir talihsizliği var. İlçemizde görev yapan beyaz yakalılar, öğretmenler, banka memurları vs. ilk başta Kapaklı’ya geliyorlar kısa bir süre sonra ekonomik olarak gelirleri artmaya başladığında Kapaklı’dan göç ediyorlar. Yani yüzde 6 gibi göç alıyoruz ama her yıl da yüzde 1,5 oranında göç veriyoruz. Burada bir sorun var. Biz bu sorunu kısa vadeli projelerle çözemeyiz.

Bunu daha makro boyutta bir yapılanma ile ilçenin bu sosyal dokusunu da değiştirecek projelere ihtiyacımız var. Sırf bu sebepten dolayı Kapaklı bir işçi yatağı sadece mavi yakalıların yaşadığı bir alan olmasın. Çünkü o homojenliği sağlayamazsanız gelecekte başka sosyal sıkıntılar yaşarız düşüncesiyle bu projeleri teker teker hayata geçirmeye çalışıyoruz. Hiç gündemde olmayan bir konuyu KENT AŞ vasıtasıyla onların sorumluluğuna vererek uzun bir çalışmanın neticesinde termal suyu Kapaklı’ya kazandırdık.  Önce suyun bu bölgede olup olmadığını MTA’nın kanalıyla araştırmaları yaptık. 4 noktada suyun olabileceği tespit edildi. İlçeye en yakın noktadan başlayalım dedik. Şu anda kazının yapıldığı yerde ham d olsun bin 500 metre dip sıcaklığı 70 derece olan bir suya eriştik. Ve bununla ilgili MTA son çalışmalarını yapıyor.  Raporu çok yakında bize hazırlayacak. Bu raporla beraber hem termal turizmi canlandıracağız. Ki bize verdikleri bilgiye göre 2 bin ila 3 bin yataklı termal hotellere sıcak su verebilecek bir rezerv tespit etmiş MTA şu anda. Hem suyun sıcaklığı yüksek hem de debisi yüksek olursa belki 4 bin yataklı termal hoteller yapılabilecek alan, bir de orman içinde alan.

Bir 5-6 yıl sonra Kapaklı bambaşka bir noktaya gelecek. Yine o bölgede bu sıcak suyla beraber bir termal köy konseptini imara açmak istiyoruz. Buraya daha çok üst tabakanın yerleşmesini hayal ediyoruz. O homojen yapı oluşsun ki biz göç vermeyelim göç alalım bu tarafa. Nitelikli göçün gelmesi önemli bizim için. Çünkü oralarda çalışacak personelin de ekmek kapısı olacak burada. Yine bu sıcak suyla beraber bir seracılık projesi hayalimiz var. İnşallah Turizm Bakanlığı’yla termal suyun sağlık turizminde kullanılmasını Tarım Bakanlığı’yla da seracılıkla ilgili çalışmayı yürüteceğiz. Bu konuda Tarım Bakanlığımızla görüştük. Raporları MTA’dan aldıktan sonra bu bölgede bir alanı da inşallah seracılık için tahsis edip topraksız tarımla da hem ciddi bir istihdam sağlayacağız hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacağız. Bunlar Kapaklı’da bir değişimi bir dönüşümü, kimlik değişimini ortaya koyacak.

Gençlik merkezimizin temelini atmak üzereyiz. Kapaklı genç bir nüfusa sahip. Hem sportif faaliyetleriyle hem kültürel faaliyetleriyle onları kötü alışkanlıklardan koruyacak tesislerin kazandırılması için tenis kordunun temelini attık, halı sahalarımızı tamamladık, gençlik merkezimizi ihale aşamasına getirdik onu yapacağız, yüzme havuzu projemiz de ilerliyor. Yüzme havuzumuzu yapacağımız arsanın zemini ile ilgili bir problem çıktı. O sebeple projede tekrar bir revizyona gitmek zorunda kaldık. O tamamlandıktan sonra bir yüzme havuzunu da kazandıracağız. Aynı zamanda Karaağaç’ta yine bir okulun bahçesinde bir kapalı spor salonu ilçemize kazandıracağız.

Böyle baktıktan sonra olaya Kapaklı’da bir farkındalık, bir değişim beklentilere cevap veren bir yapının oluşmasını sağlayacağız. Yine millet bahçesi ile ilgili çok önemli bir çalışmayı yürütüyoruz şu anda. Eski Karagöz Gölü dediğimiz Bahçelievler ile Cumhuriyet Mahallesi arasında kalan dere boyunu ki derenin uç kısmında yine Yıldızkent Kavşağının viyadüğü geçecek. O viyadükle Yıldızkent Kavşağını tamamlayan bir proje olarak görüyoruz bunu. Mevcut şehir stadımızı başka bir yere taşıyıp şehir stadının olduğu yere de güzel bir belediye binası projesini hayata geçirmek istiyoruz. Millet bahçesi projesi belki bu yıl kazması vurulup inşaatı başlayacaktı. Ancak bir süre Büyükşehir’de oyalandı. Orada 1 yıl kadar kayba uğradık. Sonra tabii pandemi süreci vs. derken Bakanlık bu yıl ki bütçeleri dağıttı.

Biz o bütçeden payımızı alamadık. Şimdi başka bir yolla mülkiyeti belediyenin üzerine alarak kendi imkanlarımızla buraya bir millet bahçesini kazandırmak istiyoruz. Böyle bir çalışmayı da Kapaklı’ya kazandırabilirsek yine Büyükşehir’in göre alanları arasında olan eski belediye meydanı dediğimiz pınar bulvarının bitimine yakın olan Recep Güven Parkı ile beraber eski belediye meydanının bir meydan projesi var. O projeyi de Büyükşehir hayata geçirirse millet bahçesini de biz hayata geçirebilirsek pınar bulvarı çok farklı bir anlam taşıyacak. Pınar bulvarının 2 ucunda 2 yaşam alanının olduğu çok güzel bir proje. Kapaklı’yı gerçekten farklı bir yere taşıyacak.  

-Meydan projesi ne zaman yapılacak?

Açıkçası bize verdikleri 3 yıllık planlamada ilçeler bazında bir bütçe ayırmadıklarını gördük. Büyükşehir’in bir de kendi ukdesinde olan harcamak üzere olan bir bütçesi var.

O bütçeden yapacağım diye söz verdi bize. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti ilçe başkanları ve belediye meclis üyelerimizin ortak talebi olan o projeyi Kadir Başkan’a sunduk. 11 ilçe belediye başkanıyla yaptığı toplantılarda kendisinden 4 proje talep ettik. Biri de meydan projesiydi. Onun altında otopark, üstünde de bir yaşam alanı olarak bir meydan projesi var. Hakikaten ihtiyaç olan bir proje. Şu an biz bu yaz o meydanın altından yağmur suyu ve kanalizasyon hatları geçiyor. Biz bu hattı fen işleri olarak üstelendik.

Yağmur suyunu biz yapalım dedim, kanalizasyonu gelin siz yapın dedim. Ortak bu projeyi hayata geçirelim, bitirelim. Ki Büyükşehir’de o alanı inşaat yapmaya hazır halde alsın. Bu proje de bir an önce hayata geçsin. Caddelerin tamamını değiştirme ile ilgili çalışmalarımız devam edecek. Tabii çok talep geliyor, takdir edersiniz ki hepsini 1-2 yılda bitirmemiz mümkün değil. Kapaklı’nın birikmiş çok sorunları var. Dağ gibi sorunlarımız var, elimizde de bir tane toplu iğne var. Hem ekonomik sıkıntıların olduğu dönemde hem pandeminin zorlukları altında bunları yapmaya gayret ediyoruz.

YILMAZ VE ÇETİN’İN ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

-CHP İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz ve İYİ Parti İlçe Başkanı Yusuf Çetin geçtiğimiz günlerde sizin iki yılınızı değerlendirdi. Çetin, Pınar Bulvarı haricinde bir yatırım yapılmadığını söyleyerek “şova yönelik rutin yapılması gereken çalışmalar ile fotoğraf vermekten başka bir icraat göremiyoruz.” diyerek eleştirdi.
 

Ben eleştiriyi seviyorum. Eleştiri bana ışık tutuyorsa, bana ayna tutuyorsa seviyorum. Ama boş eleştiriyle bir şey yapmıyor demek gelsin o söylesin bana nasıl yapacağız, gelsin bana o söylesin nasıl kaynak bulacağımızı. Batık bir belediye almışız. Çalışmayan bir belediye kadrosu almışız. Pandemi gelmiş. İnşaat durmuş. Bütün bunları unutup da o zaman ben de onlara soruyorum onların belediyeleri çalışıyor mu? Siz Saray’da, Çerkezköy’de, Çorlu’da ne görüyorsunuz benim görmediğim. Ben de buradan soruyorum onlara.

Bizden farklı ne yapabiliyorlar ki biz yapmıyoruz. Eleştiri olsun diye eleştiriyorlar. Bir şeyleri ortaya koyabilmek için bir çocuk doğuyor, önce emekliyor sonra yürümeye başlıyor. Biz o dönemleri geçirmeye çalışırken bir anda pandemi ortaya çıktı. Her şey alt üst oldu. Gelirlerimiz düştü. Kadrolarımız çalışmıyor. Böyle bir tabloda neyi bekliyorlar ki arkadaşlar? Ya da bizden farklı olarak Saray’da, Çerkezköy’de hangi projenin temelini attılar? Biz alt yapıyla büyük uğraş veriyoruz.

Alt yapının büyük çoğunluğu da onları ilgilendiriyor. 64 milyon kredi aldırdım. 7 ay oldu. Onlar buna cevap versinler. Bizim en önemli sorunlarımızdan bir tanesi alt yapı. Altyapı onların sorumluluğunda. Bu 24 ay için Büyükşehir ne yapmış onu söylesinler bana. Büyükşehir’in bütçesi bizim bütçemizin 10 katı. Büyükşehir benim dönemimde bir pınarca yolunu beton yol yaptı şu anda bir Erbay Caddesi’ni yapıyor beton yol yapıyor yine. Onun haricinde bana yaptığı bir hizmet yok Büyükşehir’in. Ve beton yol yapıyorlar. Dere ıslahı yapmış mı Büyükşehir? Yok. Onların görevini ben yapıyorum.

Erbay Caddesi’nde Aşıklar Sokağı dediğimiz bir bölge var. Orada çok ciddi yağmur suyuna maruz kalıyoruz. Yaklaşık 300-400 metrelik mesafede rica ettik, dedik ki hazır yapıyorsunuz buraya da bu hattı çekin diye. Çekemediler. Biz yaptık. Altyapı ile ilgili çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bir zahmet gitsinler yollarını görsünler. Bakalım ne olmuş? Kırsal içeriye dönen yollarımız var. Dünya kadar kilit taşı yol yaptık. Bu yıl da asfalt çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek. Bana şunu söylesinler biz şunun yapılmasını istiyoruz Kapaklı’ya.

24 ay içinde 14 ayı pandemiyle geçmiş. 14 ayın 6 ayı kapalı geçmiş. Bunları yok sayıp eleştirmek çok kolay. İşlerine öyle geliyor. Canları sağ olsun. Ben her iki ilçe başkanımı da seviyorum. Onlar tabii ki şu anda eleştirecekler bizi ama eleştirilerinden ben feyz almak isterim. Bana fayda sağlayacak eleştiriler getirmesini isterim. Bana şöyle bir proje yapın da kaynak sağlayın desinler. O kaynağı değerlendirelim biz Kapaklı için.

-AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Recep Biyik, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Kapaklı’ya üvey evlat muamelesi yaptığını iddia etti. Sizde katılıyor musunuz?

1994 yılından bu yana yerel siyasetin içinde hep oldum. 2 dönem meclis üyeliği görevi yaptım. AK Parti il yönetiminde görevler yaptım. Bu dönem belediye başkanı olarak çok net görünen bir tablo var Tekirdağ’da. Merkez için hep pozitif ayrımcılık yapıldı. Hatta ve hatta son 7 yılda Kadir Albayrak Şarköy, Hayrabolu, Malkara, Muratlı ekseninde o bölgeye daha fazla yatırımı yaptığını düşünüyorum ben.

Çerkezköy’de Vahap Başkan zaman zaman sert çıkışlarıyla Çerkezköy’e birkaç projeyi Kadir Albayrak’a yaptırdı. 2 park yaptı şimdi de meydan altı projesi yapılıyor. Büyükşehir’e otopark ücretleri yatırılıyor. Bir inşaat yaptığınızda eğer inşaatın altında otopark yapmayacak ise müteahhit Büyükşehir’in kasasına yatırılıyor.

Bizim şu anda Büyükşehir’in Kapaklı’ya otopark yapmak üzere birikmiş 16-17 milyonluk parası var. En fazla para bizim var. Çerkezköy’ün böyle bir parası yok ama Çerkezköy’e 25 milyonluk otopark projesini Kadir Albayrak yapıyor. Bu ayrımcılık çok net görülüyor yani.

Büyükşehir’in Kapaklı’ya 15 bin metrekarenin üzerindeki park alanlarını Büyükşehir yapıyor. Çerkezköy’e Çorlu’ya yaptı ama Kapaklı’ya henüz daha yapmadı. Bunlar çok zor projeler değil. Ancak bir şekilde bir üvey evlat diyelim ya da bir negatif ayrımcılık yapılıyor. Biz pozitif ayrımcılık istiyoruz. Çünkü Kapaklı gerçekten zor bir yer. Pozitif ayrımcılığı hak ediyor. O nedenle Kadir Başkan’a bir kez daha sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum. Bize bu anlamda söz vermişti pozitif ayrımcılık yapacağım diye. 2018 yılından beri bekliyoruz Kapaklı yılı olacak demişti. Hala o yılı bekliyoruz.

-Kapaklı’da gündemde yer aldı. Veysel Güven ve Adem Sekmen’i görevden almanız. Farklı yorumlar yapıldı. Niçin görevden aldınız?

Aslında bakarsanız çok büyütülecek bir mesel değil. Bu görev değişiklikleri olur. Bundan sonra da olacaktır. Bir meclis üyesi hiç maaş almadan görev yapıyorsa ki kutsaldır başkan yardımcısı maaş alıp da görev yapıyor. Bu yönetimsel bir değişikliktir. Kendi tercihimizdir. Bazı değişiklikler faydalıdır da. Yeni heyecan gelir. Yeni görev verdiğimiz arkadaşlara haksızlık yapılıyor şu anda.  Bunu başka mezralara çekmek yakışıksız oluyor.

Biz 2 arkadaşımıza da değer verdiğimiz için görev verdik. Burada 2 yıl görev yaparken iyi başka arkadaşa görev verdiğimizde kötü denilmesi çok da doğru değil. Bunların konuşulmasını da doğru bulmuyorum. Hiç kimse de AK Partiden önce değildir. AK Parti önceliğimizdir. Biz Cumhur İttifakının adayı ve ekibi olarak burada partiler üstünde bir yapıda değiliz. Partinin öncelikleri önemlidir. İsimler gelip geçer. Mustafa Çetin bugün var yarın başka biri gelir. Ama önemli olan bu partinin, birlikteliğin olması.

-Geçtiğimiz günlerde operasyon geçirdiniz nasılsınız?

Herhangi bir sağlık sorunum yok çok şükür. Anlık gelişti daha önceden hiç böyle bir belirti oluşmadı. Anlık bir fıtık yırtığı diyelim. Karın kaslarının alt kısmında bir yırtık oluştu. 8.5 cm bir yırtıkla hastaneye gittim. Şişmişti bir anda bir şişkinlik oluştu iç organlar dışarı sarktı. Hızlı bir ameliyat alarak şu anda iyiyim. Bir sıkıntım yok. Daha öncede tansiyon problemi yaşamıştım ama iyiyim yani bir sorun yok çok şükür.

Kapaklı zor bir yer Kapaklı’da siyasette çok zor dinamikler çok fazla heyecanlı bir yer genç bir ilçe beklentiler çok birikimler çok sorunlar çok. Belediyenin de organizasyonu bu beklentilere cevap verecek noktada olamadığını gördüm ki burada yanlış anlamasın kimse yönetici arkadaşları eleştirmiyorum bir kurumsal yapının olmamasından kaynaklanan sorunlarla planlı programlı bir çözüm üretilemediğini gördüm.

Onları adım adım aştık çok şükür ve bunlar en nihayetinde bizde insanız yordu bizi yoğun bir seçim sürecini geçirdik. Bu süreçten sonra tam 8 ay karşılama oldu. Geliyorlar gidiyorlar, tebrik mesajları kutlamalar vesaire o da yordu sahadaki beklentiler Ankara’dan çözmek için uğraştığımız konular ben doğru dürüst tatil yapamadım 24/25 ay içerisinde ama iyiyim bir sıkıtım yok çok şükür.

-Kapaklı da pandemi sürecine nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm Tekirdağ’ı baz alarak söyleyeceğim biliyorsunuz ülke gündemimizde geldi Tekirdağ’da bir anda vaka sayısı artışı oldu. Türkiye genelinde 3’üncü sırada olmak zaten ortaya koyuyor bazı gerçekleri bunun birkaç sebebi var. Organize sanayi bölgesiyiz. Sanayiye yakınız. İşçilerimiz her hâlükârda işlerine gidip gelmek zorundalar. Her ne kadar insanlar evde kalsa dahi ailenin bir ferdi iş yerine gidiyor dışarı çıkıyor.

Bütün bunlar tetikliyor diye düşünüyorum. Aşılamayı hızlı bir şekilde ülke olarak gerçekleştirebilirsek insanlarımız bunaldılar yani şunu gözlemliyorum bir belediye başkanı olarak telefonuma yüzlerce mesaj geliyor, arama geliyor. İnsanlar öyle taleplerde bulunuyorlar ki normal şartlarda aklınıza gelmeyecek birçok konuyu şu anda bu sıkıntılı dönemde vatandaş talep ediyor. Çocuklar evde bunaldı. Yaşlılarımız evden çıkamıyor.

Yapılabilecek tek bir şey var şu anda sabırla bu vaka sayılarının düşmesini beklemek zorundayız. Sağlık personelimizi gidiyoruz dinliyoruz onlarda çok zor durumda onlarda yoruldular. Bizim belediye personelimiz onlarda hiç durmadı, hiç durmadık. Biz yine sahadayız. Çöp alınıyor. Şimdi vatandaş balkonda bağırıyor dışarı çıkmıyor ama oradaki çöp kovasını görüyor daha yarı olmadan beni arıyor diyor ki başkan çöp alınmadı diyor sokak temizlenmedi diyor.

Yıkanmadı diyor, dezenfekte edilmedi diyor. Bütün bunları biz belediye olarak cevaplamaya çözmeye çalışıyoruz. Vatandaşlara söyleyeceğimiz sabırla evde kalmaları maske ve mesafeye uymalı ancak sosyal mesafeye pek dikkat edilmiyor. Umarım bu hastalıktan bir an önce kurtuluruz. Dünya olarak kurtuluruz tekrar eski günlerimizi geliriz. Ama tabi bu vakalar düşüyor sonra tekrar bir anda yükseliyor. Umarım bir an önce ilacı bulunur. Bu aşılama bağışıklığı güçlendirip hafif atlatmanızı sağlıyor. Bunu da belli bir süresi var.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:31
Güneş 05:32
Öğle 13:17
İkindi 17:17
Akşam 20:53
Yatsı 22:44
20°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@