banner71

Gürcan: Gümbür gümbür iktidara geliyoruz

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’ın Dış Politika Başdanışmanı ve Trakya ve Marmara Teşkilatlanma Bölge Koordinatörü Metin Gürcan, “Bir an önce memleketin kurtuluşa ermesi için DEVA kadroları çalışıyor. Gümbür gümbür iktidara geliyoruz. İktidarda ilk 90 gün içinde neler yapacağımızı, ilk 1 senede neler yapacağımızı çalışıyoruz. Bunu çalışan tek muhalefet partisiyiz. Diğer partilere de bu konuda örnek oluyoruz.” dedi.

Genel 10.02.2021, 17:58 Bakış Haber Merkezi
Gürcan: Gümbür gümbür iktidara geliyoruz

Kapaklı Bakış- Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’ın Dış Politika Başdanışmanı ve Trakya ve Marmara Teşkilatlanma Bölge Koordinatörü Metin Gürcan, Deva Partisi Kapaklı İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. Ziyarette DEVA Partisi Tekirdağ Kurucu İl Başkanı Hasan Berk Çebi de yer aldı.

“SAHADAKİ İNSANLARIN TEPKİSİNİ GÖRÜYORUZ”

Deva Partisi Kapaklı İlçe Başkanı İlhan Turhan ve yönetimi kurulu üyeleri tarafından karşılanan Gürcan, “Koordinasyonunda olduğum 9 tane il var. 7 milyon seçmen, 112 ilçe, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Kırklareli, Düzce, Edirne, Bolu, Sakarya, Kocaeli. Coşkumuz, heyecanımız yüksek. Teşkilatlanma faaliyetlerinde arkadaşlar büyük bir heyecan içinde özveriyle çalışıyorlar. Sahadaki heyecanı görüyoruz. Sahadaki insanların tepkisini görüyoruz. Yüzde 70 oranında bizim için iş bitmiş. Çünkü büyük bir heyecan, değişim umudu var. Ali Babacan ismi ortada. Bizim de görevimiz o ismi daha da yükseltmek. DEVA çatısı altında bu ismi kurumsallaştırmak. Ali Babacan demek umut, gelecek, ekonomi, ekmek demek. Herkes de bunun farkında. Şu an sokağa çıksanız Türkiye’de herkes Ali Babacan diyor. Yani hiç kimsenin eleştirmediği, üzerinde umut bağladığı, geleceğini gördüğü lider tipi. Bu da tabii çalışmalarımızı kolaylaştırıyor. Bugüne kadar hiçbir il ve ilçemizde çarşıya pazara indiğimizde bir olumsuz durumla karşılamadık. Bu anlamda da herkesi yakala partisi diyoruz. Türkiye’nin belki de tek partisi. 57 milyon seçmenin oyuna aday bir partiden bahsediyoruz. Türkiye’nin ihtiyacı olan ana akım merkez partisi. Kimlik siyaseti, kutuplaşmadan bıkmış durumdayız. Benim siyasi hiçbir geçmişim yok. Siyaseti de sosyal sorumluluk kapsamında yapılan bir sivil toplum faaliyeti olarak görüyorum. Memleketin hali ortada. Gerçek gündem yok. Aşı yok. Fukaralık var. Gençler yurtdışına kaçıyor. Herkesin pandemiden dolayı çektiği büyük ekonomik sıkıntı var. Günün sonunda bunların nedeni ortada, kötü yönetim, sistem sorunları. Bunların baştaki sorumlusu da yanındakiler de belli. Bir an önce memleketin kurtuluşa ermesi için DEVA kadroları çalışıyor. Gümbür gümbür iktidara geliyoruz. İktidarda ilk 90 gün içinde neler yapacağımızı, ilk 1 senede neler yapacağımızı çalışıyoruz. Bunu çalışan tek muhalefet partisiyiz. Diğer partilere de bu konuda örnek oluyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Teşkilat çalışmaları ile ilgili bilgi veren DEVA Partisi Tekirdağ Kurucu İl Başkanı Hasan Berk Çebi ise, “Bugün Kapaklı’da buluştuk. Toplam 11 ilçemiz var. 9 ilçemizde teşkilatımızı kurduk. Hayrabolu ilçemizin yeni atamasını yapıyoruz. Karar verdiğimiz bir isim var. Yakında onu da açıklayacağız. Şarköy’de de saha çalışması yapmamız gerekiyor. Onu da tamamladıktan sonra 11 ilçemizi tamamlamış oluyoruz. 4 ilçemizin kongresini yaptık. Geriye 6 ilçemizin yapılacak olan kongreleri var. Bunları da yakın zamanda pandemi kuralları çerçevesinde yapacağız.” ifadelerine yer verdi.  

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

Gürcan, ziyarette basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. “Özellikle esnafların yaşadığı ekonomik sıkıntılar için DEVA Partisi’nin iktidara sunduğu bir çözüm önerisi var mıdır, varsa nedir?” sorusuna cevap veren Gürcan, “Önce bir durum tespiti yapmak gerekir. Şu anda 4 tane komisyon kuruldu bizim ekonomi ve finansal politikalarda. Bu komisyonlar iktidar olduğumuzda ilk 3 ayda yapılacak bir acil önlem paketi üzerine arkadaşlar konuşuyorlar. Öncelikle gerçek gündemi konuşuyor olmak lazım. Gerçek gündem aşı ve biz bunu sürekli her yerde söylüyoruz. Siyasetin dilini de değiştirmek lazım. Ayrıca DEVA’nın önemli bir misyonu da var. Muhalefet etmek istemiyoruz. DEVA iktidara yürüyor. Biz profesyonel muhalefet olmak istemiyoruz. Bizim kafamız çok net. Türkiye’nin kurucu kadroları ki yeniden kurucu irade Türkiye’de ihtiyaç olan da budur bence. Liyakatli bir şekilde yetişmesi lazım. Biz buna dikkat ediyoruz. Bu kurucu kadrolarla en iyi şekilde sorunlara çözüm getireceğiz. Örnek verecek olursak Genel Başkan Sayın Ali Babacan Temmuz ayında başladı. Ekonomik sıkıntı var dedi, krize işaret etti, Türkiye iyi yönetilemiyor dedi, sistem krizi var dedi. Damat gitti.  Genel başkanımızın Türkiye’ye en büyük hayrı bunları konuşa konuşa damat gitti. 128 milyar dolar Türkiye’nin buharlaşmış parası var. Rezervleri cayır cayır yakmış. Siyasi, idari, hukuki sorumluluğu sorulması lazım. Şu 6-7 aylık parti DEVA’nın hiç olmasa bile memlekete bir hizmeti memleketi damattan kurtardı. Bu da memlekete yaptığımız çok büyük hizmettir.” dedi. 

“DEVA PARTİSİ HENÜZ İTTİFAKLARA SICAK BAKMIYOR”

“Üçüncü bir ittifak ortaya çıkacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Gürcan, “DEVA Partisi merkezi ana akıma oturan bir parti. Bize gelmelerini bekliyoruz herkesin. Herkesin hayrına doğru olan da budur. HDP bu tarafa, CHP diğer tarafa gidelim, AK Parti şu tarafa gidelim diyor. Herkes kafasına göre istediği yere giderse ne olur? Orta merkez ortadan ikiye ayrılır. Merkezi takip etmek lazım. Bizim durduğumuz yer belli. Ve diyoruz ki herkes bize gelsin. Kimlik siyasetinden, kutuplaşmadan insanlar bezdi artık. Siyasete külliyen bir soğuma var. Bunu her yerde görüyoruz özellikle Trakya’da. Öyle ilçeler var ki ilçeler siyasi parti ilçe başkanı bulamıyor. 80-90 bin nüfuslu ilçede siyaset bitmiş. Bir siyaset ilçede neden biter? Çok önemli bir soru bence. İnsanlar artık bunları konuşmak istemiyor. Ama bir yandan da siyaset en önemli şey. Çünkü gücü ve yönetmeyi elinize alıyorsunuz. Bunu da sorumlu kadrolarla taşımak lazım. Bu anlamda DEVA Partisi henüz ittifaklara sıcak bakmıyor.” dedi.

“DEMEK Kİ TÜRKİYE BİR SEÇİM STARTI HALİNE GİRMİŞ”

Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusuna cevap veren Gürcan, “Sayın cumhurbaşkanı seçim olmayacak diyor da böyle küçük küçük partilerin liderlerini evlerinde falan ziyaret ediyor. Koskoca cumhurbaşkanı aya füze gönderen cumhurbaşkanının küçük partilerin evlerinde ne işi var onu sormak lazım. Demek ki Türkiye bir seçim startı haline girmiş. Bizim parti olarak kurumsal görüşümüz 2023 yılına kadar bu sistemin böyle gidemeyeceği kanaatinde. Seneye bu zamanlardan itibaren de ben Türkiye’de seçim atmosferi oluşmuş ve ciddi ciddi seçim süreci konuşuluyor olur diye değerlendiriyorum.” dedi.  

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL GİDİYOR”

“DEVA Partisi’nin yerelde ve genelde nihai hedefi nedir?” sorusuna yanıt veren DEVA Partisi Tekirdağ Kurucu İl Başkanı Hasan Berk Çebi de “Tekirdağ genelinde hedeflerimiz büyük. Bunu başaracağımızdan da eminim. Son 2 haftadır kapı kapı dolaşıyoruz. Açık olan esnaflarımıza gidiyoruz sadece, kapalı olanlara daha gidemedik. Bir çoğunun kapısında zaten devren kiralık yazıyor. Saha çalışmalarında çok açık ve net görüyoruz ki büyük bir teveccüh var. Ben hedefimi çok büyük tutuyorum. Sahada anket çalışmaları yapılıyor bizler de bazı anket çalışmalarını görüyoruz. Yüzde 4-5’le konuşuluyor. Ama ben çok daha yüksek rakamlar olduğuna eminim. Halktan da bunun enerjisini alıyoruz.” dedi.
Konuyla ilgili Deva Partisi Kapaklı İlçe Başkanı İlhan Turhan da, “Allah’ın izniyle Türkiye’nin, Tekirdağ’ın ve Kapaklı’nın DEVA’sı hazır. Gerek sahada, gerek bölgelerimizde mahallelerimizde sonuçlar almaya devam ediyoruz.  Her şey çok güzel gidiyor.” dedi.  

"ANAYASA BİR TOPLUM SÖZLEŞMESİDİR"

“Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelin yeni anayasayı tartışalım diyerek siyasi partilere yaptığı çağrıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorunu yanıtlayan Gürcan, “Aşı diyorum. Gençlerin işsizlik sorunları ne olacak diyorum. Önce bunları konuşalım diyorum. Bir de anayasa adı üstünde herkesi kuşatıcı temel çerçeve metindir. Anayasa bir toplum sözleşmesidir. Şimdi böl, parçala, yönet. Sen cumhurbaşkanı olarak yüzde 50’nin korkusunu rehin almışsın, yani yüzde 50’ye diyorsun ki ben gidersem bak başınıza bunlar gelir diye korkutuyorsun. Yüzde 50’nin nefretini esir almışsın. Onların nefretinden ve öfkesinden besleniyorsun. Böyle siyaset olmaz. Bu siyasetle böyle anayasa da olmaz. Anayasa demek her kesime, bütün siyasi partilere, sivil toplum temsilcilerine bir açıklama yapacaksın, bir çağrı yapacaksın, onları muhatap alacaksın, saygı göstereceksin. Ve burada bu anayasa ortak çatı çerçeve metin olarak tartışılacak. Şu anda ben size sorayım, şu anda ekonomi bu haldeyken, ekonomik, hukuk, siyasi göstergelere bakın anayasayı tartışacak bir siyasi iklim var mı Allah aşkına? Yüzde 50’nin anayasası diyorsa tamam yüzde 50’nin anayasasını yapsınlar. Genel merkeze bu konuda gelen bir talep yok.” dedi.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:16
Güneş 07:40
Öğle 13:28
İkindi 16:33
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Antalyaspor 26 34
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. Altınordu 24 44
4. İstanbulspor 23 43
5. Adana Demirspor 24 42
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 23 31
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Eibar 25 22
17. Deportivo Alaves 24 22
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@