banner71

“Eleştiriye her zaman açığım”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, CHP ve İYİ Parti’nin kendisine yönelik göreve geldiği günden bu yana yaptığı hizmetlerle ilgili eleştirilerine cevap verdi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan ve eleştiriye her zaman açık olduğunu ifade eden Çetin, “Onların eleştirilerinin içinde beni çok rahatsız eden bir unsur olmadığı için cevap verecek bir konu da bulamıyorum.  Siz hepiniz burada gazetecilik yapıyorsunuz Çerkezköy’ü, Saray’ı görüyorsunuz. Kaldı ki Büyükşehir’e de gidiyorsunuz. Yani içinden geçtiğimiz süreç içinde hangi belediyeler bizden çok daha fazla bir şey yaptı ki? Bizim geride kaldığımız konu ne?” dedi.

Genel 27.04.2021, 13:19 Bakış Haber Merkezi
“Eleştiriye her zaman açığım”

Kapaklı Bakış- Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, gazetecilere gündeme ilişkin ve planlanan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

SUYUN SICAKLIĞI 70 DERECE

Kapaklı Belediyesi ve MTA iş birliğinde bulunan termal su çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Termal suda bin 500 metreye ulaştık ve kuyunun dibindeki sıcaklık 70 derece şu anda. Kuyunun diğer çalışmaları devam ediyor. MTA bize bir rapor hazırlayacak. Tahmin ediyorum yaklaşık 1 ay içinde rapor ulaşacak elimize. Bu raporda suyun içindeki mineraller, suyun debisi, suyun çıkış sıcaklığı bize verilecek. Bu verilerle beraber biz oraya yapmak istediğimiz çalışmaları hem Tarım Bakanlığı ile hem Turizm Bakanlığı ile hep beraber yürüteceğiz. Bizim oradaki ana gayemiz bir termal sıcak suyu kullanıp seracılık yapmak, iki sıcak suyun niteliklerine göre sağlık sektöründe değerlendireceğimiz termal otelleri oraya çekmek. Tahmin ediyorum bu 1-2 ay içerisinde bunlarla ilgili durumlar netleşecek. Akabinde planımızı yürüteceğiz.” dedi.

“ZABITA YARDIMCILARIMIZLA BERABER ORANIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Kazak Gölü’nde bu yaz birkaç farklı projeyi daha hayata geçirmek istediklerini aktaran Çetin, “Geçen sene ön tarafa bir kır bahçesi yaptık. Hem vatandaşımız göl manzaralı çayını içip yemeğini yiyebiliyor hem de başka sosyal etkinlikler için de kullanıyoruz orasını. Düğün için ya da değişik yemek organizasyonları, toplantılar için kullanıyoruz. Bir önceki yıl da o kapalı mekanın açılışını yapmıştık. Bu yıl da birkaç projemiz daha var.

Kış ayında onun etrafını güvenliği sağlamak için çit yaptık. Şu anda tabii pandemiden dolayı oraya çok fazla ağırlık veremiyoruz. Biraz güvenlik sorunu yaşıyoruz orada. Zabıta yardımcısı istihdam ettik. Zabıta yardımcılarımızla beraber oranın güvenliğini sağlamayı hedefliyoruz. Birkaç güzel projemiz var Kazak Gölü’nde. Ben Kazak Gölü’nü mesela bir tatil köyüne gitmişsiniz de orada animasyonları ile etkinlikleri ile birçok faaliyetleri ile beraber ailecek eğlenilecek yer olarak değerlendirelim istiyorum.

Eskiden buraları farklı amaçlar için kullanılıyordu. Şikayet alıyorduk ailelerden genelde. Güvenliği bozan unsurlar vardı. Bunları iyileştirip yani sosyal etkinlikleri arttırıp bunları bertaraf etmek, güvenliği sağlamak istiyoruz. Ailelerin beraber zaman geçirebilecekleri proje olarak hayata geçirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.  

BUNGALOV EV PROJESİ TURİZMİ CANLANDIRACAK

İkizgöller’deki çalışmalara da değinen Çetin, “Bungalov evleri projesi yapıldı. O yürütülüyor. O da çok farklı güzel bir konsept olacak. Turizmi canlandıracak. Bir de film platosu planlanıyor içinde.

Film platosu olması durumunda bölgemiz biraz daha gündeme gelir. Ulusal medyada yer alır. Buradaki esnaf kazanır. Bu bölgenin konseptini değiştirir diye düşünüyorum. Bungalov evlerine sıcak suyun gelmesini talep ediyor onlar da. Biz tabii bunların hepsini ücretli vereceğiz. Belediyemiz buradan gelir elde edecek inşallah.” dedi.

“50 BİN NÜFUSLU ŞEHİR PLANLAMASI YAPILIYOR”

Şehir planlaması ile ilgili de görüşlerini paylaşan Çetin, “Çevre Şehircilik Bakanımızla Kapaklı’nın şehirleşme sürecini, geçmişten bugüne sürecini izah ettik ve burada bir kabuk değişiminin olması gerektiğini, yeni bir şehir planlaması yapılmasını talep ettik. Bir 50 bin nüfuslu şehir planlaması yapılıyor. TOKİ ayağı ile yürütebileceğimiz bir proje. Bunu söylediğimde şöyle anlaşılmasın; yeni gelecek göç için değil. Kapaklı’nın içinde güvenli olan site tarzında konutlar olmadığı için göç de veriyoruz.

Yani ekonomik seviyesi iyileşen aileler, mesela bir vatandaş geliyor, yeni evleniyor, fabrikada şef olarak çalışıyor, müdür oluyor, geliri yükseliyor ve Kapaklı’dan göç ediyor. Statüsü daha iyi olan bir yere gidip yerleşiyor. Bunu da kaybetmemek istiyoruz. Bu anlamda bunu zenginleştirmek istiyoruz. Böyle bir projeyi yürütüyoruz şu anda. Kapaklı’ya değer katacak bir proje. Onunla ilgili çalışmalarımız yürüyor. O da önemsediğim uzun vadeli bir proje."

YILDIZTENT KAVŞAĞI KONUSU

İlçenin can damarı olan ve özelikle fabrikaların vardiya değişim saatlerinde tıkanan Yıldızkent Kavşağı konusuna da vurgu yapan Başkan Çetin, “Hepinizin malum bildiği üzere Yıldızkent Kavşağı, hemen yanındaki millet bahçesi ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunlar Kapaklı’nın 20 yılını kurtaracak projeler. 20 yıl sonrasını planlayacağımız projeler. Evet bugünün de ihtiyaçları bunlar ama 20 yıl sonrasını Kapaklı’yı başka yere taşıyacak projeler bunlar.

Rutin diğer projelerimizi yürütüyoruz zaten. Asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Spor Toto’dan aldığımız destekleri adım adım yapıyoruz. Kapaklı zor bir yer. Sorunlarıyla, ihtiyaçlarıyla, talepleriyle sıkıntılı bir yer. Biz de bunları adım adım çözeceğiz.” dedi.

ELEŞTİRİLERE SORU ÜZERİNE CEVAP

Gazetecilerin, CHP ve İYİ Parti’nin kendisine yönelik yaptığı eleştirileri hatırlatması üzerine Başkan Çetin, “Ben eleştiriye her zaman açığım. Onların eleştirilerinin içinde beni çok rahatsız eden bir unsur olmadığı için cevap verecek bir konu da bulamıyorum. Siz hepiniz burada gazetecilik yapıyorsunuz. Çerkezköy’ü, Saray’ı görüyorsunuz. Kaldı ki Büyükşehir’e de gidiyorsunuz.

Yani içinden geçtiğimiz süreç içinde hangi belediyeler bizden çok daha fazla bir şey yaptı ki? Bizim geride kaldığımız konu ne? Biz yapabileceklerimizi, mevcut bütçeleri dengeleyerek ki devraldığımızda ciddi sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıları kapatmak için bir sürü yeni projeler üretmeye çalışıyoruz. Kaynak yaratmaya çalışıyoruz. Yol problemimiz, alt yapı problemimiz en önemli problem. En çok oraya odaklandık. Altyapı TESKİ’nin alanı. Erbay Caddesi’ni gördük, yaşadık. Aynı sıkıntıyı biz Pınar Bulvarı’nda da yaşadık. Pınar Bulvarı’nda da TESKİ uzun süre işi teslim edemedi. Bunları bize mal ediyorlar. Canları sağ olsun, sorun değil. Yani biz göreve geldiğimizde 2019 yılında bütçe açısından sıkıntımız vardı. Borçlar açısından sıkıntımız vardı.

Bunları planladık, 2020 yılında heyecanla projelerimizi hayata geçirmeye başladık. Bir anda mart ayında pandemi patladı. Pandemi ile beraber bambaşka bir alana kaydı bizim çalışma faaliyetlerimiz. Şu anda öyle mesela belediyede saat 10:00’da iş başı yapıyor memurlarımız. Saat 16:00 çıkıyorlar. Bir de 12:00-13:00 arasında yemek molaları var. Belediyenin çalışma süreleri azaldı. Birimler arasında ihale komisyonların toplanma imkanları kısıtlandı. Aynı şekilde devletin kurumlarında da benzer sorunları yaşıyoruz. İhale süreçleri yavaşladı, kaynak temin etme sıkıntılarımız arttı. Herkesin işi bozulunca belediyenin kaynakları da azaldı bu anlamda. Bir de biliyorsunuz hükümetimiz yapılandırma ortaya çıkardı. Yapılandırma belediye alacaklarını da uzun taksitlere yaydırdı. Yani elimizdeki imkanlarla yapabileceklerimizi yapmaya çalışıyoruz. Tabii ki muhalefet görevini yapacak bu anlamda. Onlar eleştirecek bizi. Biz o eleştirilerden üzerimize düşeni alacağız. Gözden kaçırdığımız, eksik olduğumuz bir şey varsa onları da hayata geçirmeye çalışacağız. 

Belediyelerde şöyle bir durum var, bir projenin hayata geçirme süreçleri var. Mesela bir proje yapmak istiyorsunuz, diyelim ki düğün salonu yapmak istiyorsunuz. Düğün salonu yapmak için belediyeye ait bir arsanız olması gerekir. Bakıyoruz elimizde arsa yok. Biz demişiz ki düğün salonu yapacağız, arsa yok. Arsayı üretmeye çalışıyoruz. Bu arsanın üretilmesi ile ilgili Büyükşehir’den imardan geçmesi gereken bir süreç var. O uzatılıyor, başka engeller konuluyor. En nihayetinde geliyoruz, bakıyoruz, diyoruz ki tamam arsayı aldık projesini yapalım diyoruz. Projesinin hazırlanması süreci 5-6 ay sürüyor. Sonra da bir ihale süreci var. Bunların hepsi bir süreç. Biz bunları hayata geçirecek fırsatlar bulamadık. Çünkü pandemiyle boğuştuk.  2019 yılında geldik.

Ben Nisan’ın 3’ün de aldım mazbatayı. 6 ay ayakta gelen gideni karşıladım. Tabii bu arada boş durmadık. Yine birçok çalışma yaptık. Şimdi arkadaşlar örneğin bir devlet hastanesi işini hayata geçirmek için ben inanılmaz mesai harcadım. O iş bozulmuştu, yani Organize Bölge Müdürlüğü o işten vazgeçmişti. Biz gittik, konuya müdahil olduk ve en nihayetinde temel atıldı. O diyorlar devletin de değil belediyenin de değil. Başkan kendine mal ediyor diyorlar. Bir okul yaptırıyoruz hayırseverden. Bunun devletle, belediyeyle ne işi var diyorlar. Termal su ile ilgili çalışma yapıyoruz, o MTA ile ilgili diyorlar. Okul yaptırıyoruz devletin işi diyorlar. Hükümet Konağı ile ilgili sıkıntı vardı, sürekli eleştiriyorlardı. Gittik onu çözdük. O zaten olacaktı diyorlar. Hep bir şeyler söylüyorlar.

Mesela ilçe emniyet binası yok. İlçe emniyet binası nerede siye soruyorlar, onu halledeceğiz. Yakında temelini atacağız. Ona da bir şey bulacaklar. Canları sağ olsun. Ben takılmıyorum bunlara. Benim sonuçta en baştan beri söylediğim şey şu; Kapaklı’ya küçücük bir toplu iğne getirebiliyorsam memnunum. Oraya konsantre olmuşum. Yani benim maksadım Kapaklı’ya bir şeyler kazandırmak. Halı sahaları okul bahçelerine yaptık. Onu eleştiriyorlar. Arkadaş siz de yapsaydınız. 20 yıl Cumhuriyet Halk Partisi iktidardaydı burada. 15 yıl bir belediye başkanı, ondan önce de 5 yıl başka bir belediye başkanı CHP yönetimi. Onlar vardı, onlar yapsalardı. Şimdi mesela yollarla ilgili çok ciddi eleştiri alıyoruz. Kapaklı’nın yolları perişan. Sanki sorumlusu benim.

Arkadaş ben bir tane cadde yaptım. Onu da diyorlar ki Büyükşehir yaptı. Çıkıp hiç cevap da vermiyorum. Varsın Büyükşehir yaptı desinler. Güzel bir şeyler yapılsın Kapaklı’ya. Yani yolların hali perişan. Biz hem kilit taşı hem kaldırım taşı hem de asfalt ihalesini bir bütün olarak yeni bir ihalenin içine dahil ettik. Tabii ki Türkiye’de bir devalüasyon yaşandı 2019’dan sonra. Hatta o devalüasyon olduğu için onlar asfalt ihalesini yürütemediler. Müteahhit dedi ki ben aldığım paraya bu işi yapamam, vazgeçti. Bir asfalt plentine bahane ettiler bunu o zaman da. Aslı öyle değil aslına bakarsanız. Şimdi de diyorlar ki bizim 13 milyona yapacağımız ihaleyi onlar 50 milyona yapıyorlar. Ben bunlarla da zaman kaybetmek istemiyorum. Bunlara cevap da vermek istemiyorum. Bizim Kapaklı’nın tamamının yollarının yapılabilmesi için 100 milyon para lazım şu anda. Ben o parayı nasıl bulacağım, bu yatırımı nasıl getireceğim ben onun derdindeyim. Yani keşke belediyenin kendi imkanları olsa, kendi asfalt plenti olsa, kendi taş ocağı olsa bu işleri belediye kendi imkanları ile yapsa.

Mesela hiç gündeme gelmedi. Belediye olarak yine ilçe sınırlarımızın dışında bir alanda bir taş ocağı ruhsatı aldık. Nasıl MTA’dan sıcak su ruhsatı aldıysak gittik taş ocağı ruhsatı aldık. Onun da takibini yapıyoruz. İnşallah taş ocağımızı faaliyete geçirirsek kendi imkanlarımızla bu yol çalışmalarını yapacağız. Böyle adım adım Kapaklı’nın ihtiyaçlarını gidereceğiz. Şu anda millet bahçesi ile ilgili bir mesai harcıyoruz. Millet Bahçemiz belki de Trakya’nın en büyük alanı olacak.

Yaklaşık 100 dönümlük bir arazinin üzerinde bir Millet Bahçesi hayal ediyoruz. Bunların üzerinde odaklandık. Orada yerin tapusunun devri ile alakalı işleri takip ediyoruz. Bunla hallolduğunda kaynağımızın bütçesini bulup millet bahçesini de hayata geçirmeye çalışacağız. Adım adım bazı çalışmaları yapacağız. Mesela yeni yaptıklarımızın arasında tenis kortu inşaatı devam ediyor şu anda. Yine çocuk akademisinin inşaatı devam ediyor. Bunlar Kapaklı’da yoktu.

Olmayanları hayata geçirmek için mücadele ediyoruz. Kapalı spor salonu yapacağız Karaağaç’a. Yüzme havuzu projemizin çalışmaları var onu tamamlayacağız. Gençlik merkezinin çok yakında ihaleye çıkaracağız Atatürk Mahallesi’nde. Bunları adım adım pandemiye rağmen yapmaya çalışıyoruz. En çok Yıldızkent Kavşağı ile ilgili ilgileniyoruz şu anda. Ankara’ya gidiyoruz sürekli Yıldızkent diye dillendiriyoruz. İnşallah çözeceğiz. Elimizden geleni yapıyoruz.” yanıtı verdi.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:44
Öğle 13:11
İkindi 17:07
Akşam 20:28
Yatsı 22:07
19°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@