banner85

banner71

banner84

“Bunlar beni itibarsızlaştırma çalışmalarıdır”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, CHP’nin asfalt ihalesi ile ilgili eleştirilerine cevap verdi. Çetin, “Bazı yerlerde anlatıldığı gibi değildir. Bunlar hep şahsıma yönelik itibarsızlaştırma çalışmalarıdır. Biz Kapaklı’da hizmete odaklandık. Bütün imkansızlıklara rağmen, bütün zor şartlara rağmen gayret ediyoruz. ” dedi.

Genel 02.10.2020, 18:20 02.10.2020, 18:34 Bakış Haber Merkezi
“Bunlar beni itibarsızlaştırma çalışmalarıdır”

Kapaklı Bakış - Kapaklı Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısının 1. oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin bir konuşma gerçekleştirdi. Azerbaycan’a yönelik yapılan Ermeni saldırısının tüm ülkedeki vatandaşlar gibi kendilerinin de derinden üzdüğünü ifade eden Başkan Çetin, kendisinin de tüm Kapaklı halkı ve meclisi adına Azerbaycan devletinin ve milletinin yanında olduğunu kaydetti.
Zor bir dönemden geçildiğini, çocukların uzaktan eğitim sistemiyle eğitim hayatına devam ettiklerini ifade eden Başkan Çetin, internet bağlantısı sorunu yaşayan bölgelerde ücretsiz wifi hizmetlerinin çoğaltılması için çalışmaların yapıldığını, çocukların internete bağlanabileceği tabletleri, bilgisayarlarını temin etme anlamında gayet gösterdiklerini kaydederek, protokolleri imzalanan halı sahaların yapımına başlandığı ifade etti.

ASFALT İHALESİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Asfalt ihalesi eleştirilerine de cevap veren Başkan Çetin ihale ile ilgili bilgi verdi. Çetin, “Biz 2013 yılından beri maalesef Kapaklı’da asfalt ihalesi hayata geçirememişiz. Ve her seferinde bazı sıkıntılarla beklenen yol çalışmaları gerçekleşmemiş.
Geçen dönemde seçime bir yıl kala yapılmış ihale vardı, ekonomik dalgalanmalardan muzdarip müteahhit aldığı ihaleyi yapamadı.
Ve o günkü yönetim bunu asfalt plentini ÇED raporuna verilmemesini bahane ederek AK Parti meclis üyelerini eleştirmişti. İşin aslı öyle değildi, işin aslı şartnamelerde herhangi bir asfalt plenti de öngörülmemiş, normal bir ihale yapılmış.
Bu ihaleyi bir firma almış. Belli ki güçlü bir firma değilmiş.
Ekonomik dalgalanmaları bahane ederek bu işi nasıl bırakırız diye düşünmüşler.  Asfalt plentine bağlamışlar.
Asfalt plenti söylemiyle bir seçim geçirdik. Ama en nihayetinde Kapaklı’da da bir çalışma yapılamadı. Bu konuda o gün görev alan komisyondaki bütün arkadaşlar yeni asfalt ihalesine çıktılar.
Şartnameyi bu sefer o gün yaşadıkları tecrübeleri de göz önünde bulundurarak daha ciddi ve bağlayıcı şekilde hazırlamışlar ve ihaleye çıkıldı. İhale öncesinde ve ihale sonrasında hiçbir komisyon üyesiyle ne görüştüm ne de herhangi bir şey temkinde bulundum.
Dönem dönem Nihat bey ile görüştüm. Görüşmemiz şuydu biz bir an önce yol yapım çalışmalarına başlamamız lazım o anlamda sonuç odaklı bir ihale yapılmasını ben talep ettim. Geri kalan bütün süreci komisyonda görev yapan arkadaşlarımızdı.
Bildiğim kadarıyla 8 firma ihaleye katılmış, bunların bir kısmı değişik gerekçelerle elenmiş. En nihayetinde de iki firma arasında tercih yapılması söz konusu olmuş. Tercihi değişik sebeplerden dolayı komisyon kendi arasında karar verememiş.
Konu bize idrak etti. İhalenin iptalini talep edeceklerini söylediler. Sorunlara rağmen kamuoyunda yol yapımını hızlı bir şekilde beklenmesine rağmen arkadaşların sıkıntılarını dinlediğimde onları da haklı görerek ihalenin iptaline biz karar verdik. İhale komisyonu ihaleyi iptal ettikten sonra ilgili firmalar konuyu bir üst mahkemeye taşıyarak kamu ihale kurumuna götürerek iptalin iptaline istediler. İptalin iptali yani bizim iptal ettiğimiz ihaleyi oradan geri dönüş yapılması anlamına geliyor. Kamu İhale Kurumu bununla ilgili çalışmalarını yürüttü. Kamu İhale Kurumunun çalışmalarını yaptıktan sonra bize de yazılı olarak tebliğ etti ve filanca şirkete uygundur verebilirsiniz diye yazı gönderdi.
Olayın şeffaflığı bu şekildedir. Bazı yerlerde anlatıldığı gibi değildir. Bunlar hep şahsıma yönelik itibarsızlaştırma çalışmalarıdır. Ama biz de Kapaklı’da hizmete odaklandık bütün imkansızlıklara rağmen bütün zor şartlara rağmen gayret ediyoruz.
Bütün bu mücadelemi yaparken de haklı ve haksız eleştirileri alıyorum üzerime. Müdürlerimiz ve başkanlarımızla istişare edip varsa bir yanlış düzeltme ve giderme çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

“75 KİLOMETRELİK YOLU ŞU ANDA KAÇ PARAYA YAPIYORUZ?”

Söz alan ve ÇED raporu olmadığı için kapanan asfalt plentine değinen CHP’li belediye meclis üyesi Muzaffer Yıldıran, “Amacımız burada Kapaklı’nın bütçesinden çıkacak olan paranın miktarı.
Biz 2017 yılında yapılan o asfalt ihalesinin sonucunda biz o günkü şartlarda asfalt plentini keşke siz çalıştırsaydınız da biz yapamasaydık.
Ama AK Partili belediye meclis üyesi arkadaşlarımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak sfalt plentini kapattılar.
O günkü şartlarda 75 kilometrelik yol aşağı yukarı 12-13 milyon civarı bir paraya tekabül ediyordu. Ben şimdi soruyorum şuanda bu ihale içerisinde 75 kilometrelik yol, taş, bordür taşı var var.  
Peki başkanım bu asfalt ihalesinde 75 kilometrelik yolu şu anda kaç paraya yapıyoruz?” dedi.

“BEKLENEN HİZMETİ BULUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ””

Yıldıran’ın sorusuna cevap veren Başkan Çetin, “Sizin yapamadığınız işi bugün kalkıp da ‘işte biz o zaman yapabilseydik şimdi bu kadar mal olmazdı’ demeniz doğru değil.
Orada eğer şartnameye asfalt plenti şartı konulsaydı ki biz öyle yaptık, asfalt plenti olmadığı için Çevre Bakanlığı kendi kriterine göre orasını mühürleyebilir miydi? Kamuoyunu yanlış yönlendiriyorsunuz.
Diyorsunuz ki biz bunu şu kadar yapacaktık siz bunu yaptırmadınız şimdi daha pahalıya yapıyorsunuz.  Biz bu ihalenin içinde kilit taşı, kaldırım çalışması ve bordürler var. İlaveten tahmin ediyorum belki 1.5 katı bir fark var arada yapılacak işin maliyeti açısından.
Diğeri de ihaleyi siz yapmışsınız eğer siz o gün yapılan ihale şartnamesinde ‘bizim asfalt pilentimiz şurada olacak biz bunu bununla bu işi yapacağız’ ifadesi olsaydı bugün savunduğunuz bu iddialar belki nispeten doğru olabilirdi.
Biz de sırf bu sebepten dolayı dedik ki en az 110 kilometre mesafede asfalt pilenti olsun. 45 firma dosya almış, 8 tane firma teklif vermiş.
Bu 8 tanesinden de 6 tanesi de büyük ihtimalle pilenti olmadığı için elendi. İhale mevzuatında şartnamenizi doğru hazırlarsanız böyle problemler de yaşamayız düşüncesiyle biz ihalemizi katı şartlara göre hazırladık.
Seçim meydanlarında bunu bağıra bağıra söylediniz AK Parti belediye meclis üyeleri bize asfalt plentini çalıştırmadı biz bundan dolayı asfalt yaptıramadık dediniz. Cevabını sandıkta aldınız bunu kapatın artık.
Siz bunu tekrar tekrar bu şekilde mukayeseye sokmanız kamuoyunu yanıltmak için kamuoyu da buna inanmıyor. Kamuoyu hizmet yapılıyor mu ona bakıyor.
Tabii siz siyasetinizi yapın. Biz 50 milyonluk bir ihale yapabiliyorsak bugün Kapaklı tarihinde yazmıyor. 50 milyonluk cesareti buluyorsanız birçok da tesis yapacağız.
Yaklaşık 30 milyon da tesisler  için harcanacak. 25 milyona da Küçük Sanayi Sitesi yapacağız. Parklarımızı revize ediyoruz. Millet bahçemizi yapacağız. Kreş yapacağız.
Biz Kapaklı’ya hem kaynak bulmaya çalışıyoruz. Hem de beklenen hizmeti buluşturmaya çalışıyoruz” dedi.  

“ZOR BİR DÖNEMDE GEÇİYORUZ”

Asfalt sorununun ardından en önemli problemin Yıldızkent Kavşağı olduğunu ifade eden Başkan Çetin, kavşakla ilgili çalışma yapacaklarını kaydetti.
Derelerin ıslah konusunun da bir diğer öneli konu olduğunu belirten Başkan Çetin, TESKi ile uyumlu çalışmalarının devam ettiğini, hastanenin yapılacağını kaydetti.
Emniyet binası ile ilgili girişimlerinin olduğunu ifade eden Başkan Çetin, adliyenin gelmesi için çaba gösterdiklerini dile getirdi.
Zor bir dönemden geçtiklerini ifade eden Başkan Çetin, belediye gelirlerinin yarıdan fazla düştüğünü söyledi.
Bütün imkanların içinde kaynak yaratmaya çalıştıklarını belirten Başkan Çetin, beklenen hizmeti getirmeye gayret ettiklerini kaydetti.  

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Konuşmaların ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Daha sonra gündeme ek olarak 5 gündem maddesi eklendi.
Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk gündem maddesinde yer alan 2021 Mali Yılı Performans Programı ve 2. gündem maddesinde yer alan 2021 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi görüşülmek üzere plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.  
Diğer gündem maddeleri de komisyonlara havale edildi.
Meclisin ikinci oturumu 8 Ekim Perşembe günü saat 14.00’da yapılacak.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
banner80
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:31
Öğle 12:59
İkindi 15:48
Akşam 18:16
Yatsı 19:36
banner81
12°
parçalı bulutlu
banner82
banner83
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Tottenham 6 11
6. Leeds United 6 10
7. Southampton 6 10
8. Crystal Palace 6 10
9. Wolverhampton 6 10
10. Chelsea 6 9
11. Arsenal 6 9
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 5 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Celta de Vigo 7 6
18. Huesca 7 5
19. Levante 6 4
20. Real Valladolid 7 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@