banner71

“23 Nisan’da teslim edeyim”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, CHP’nin mecliste yapılan encümen seçiminde bir üye kazanmasını zafer olarak nitelendirdiğini belirterek, “Böyle bir çığırtkanlığa gerek yok. Bu kadar çok seviniyorsanız diyorum ki 23 Nisan’da gelin size bir tane koltuk vereyim. Ben kalkayım, oturun.” dedi.

Genel 06.04.2021, 16:31 06.04.2021, 17:25 Bakış Haber Merkezi
“23 Nisan’da teslim edeyim”

Kapaklı Bakış- Kapaklı Belediye Meclisi’nin Nisan ayı olağan toplantısının ikinci oturumu Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

KOLTUK ATIŞMASI

Meclis toplantısına ise “koltuk” tartışması damga vurdu. İlk oturumda gerçekleşen encümen seçiminde CHP’nin bir encümen üyesi kazanmasıyla ilgili CHP İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz açıklamalarda bulunmuştu. Yılmaz’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Nisan ayı olağan Meclis toplantısında sandalye sayımızın iktidara göre az olmasına rağmen Türkiye’de bir ilke imza atarak tarihe geçtik.

İktidar parti meclisinin aralarındaki güven oyunun azalması ile birlikte bir çöküş dönemi yaşanmaktadır. İktidar partisinin grup kararları ve yanlış stratejiler ile yürütmüş olduğu siyaset sonucu kendi yönetimini dışlamış, saf dışı bırakmış ve görevden almıştır. Bu başarısızlıklarla dolu dönemin ardından encümen koltuğunu bizlere kaptırmış olmaları mevcut Belediye Başkanının örgüt içinde vasfı kalmadığının göstergesidir.

Mevcut Belediye Başkanı bu başarısızlık serüvenini AK Parti Genel Merkezine nasıl rapor edeceği merak konusu oldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle adını yazdıran ve encümen seçilen başta Belediye Meclis Üyemiz Mustafa Önder’i ve tüm emeği geçen değerli Meclis üyelerimizi yürekten kutlarım. Cumhuriyet Halk Partisi bir asırdır yerinde dimdik duruyor. İdeallerinden, ideolojisinden ve kırmızı çizgilerinden asla vazgeçmedi.

Bizler en başından beri söylediğimiz gibi “yerelde iktidar genelde iktidar” olmaya geliyoruz. Bizler çökmüş, iflas etmiş bir belediyeden görev almak üzere hazırız.” açıklamasına Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin gündem dışı yaptığı konuşmasında cevap verdi.

“YAPTIĞI AÇIKLAMAYI ÇOK TALİHSİZ BULUYORUM”

1 Nisan günü gerçekleşen meclis oturumunda yaşananlar ve kamuoyuna yansıyanların kendisini üzdüğünü belirten Çetin, “Kapaklı Meclisinin bu şekilde gündeme gelmesi hoş olmadı. Kapalı oylama yaptığımız bir seçimde yapılan uygulamalar, meclis üyelerimizin başkalarının yerine oy kullanması bunları  kamuoyunun takdirine bırakıyorum. İptalle ilgili bir işlem yapmıyorum.

Bu konuyu savcılığa taşımak ve Kapaklı’yı boş gündemlerle meşgul etmek niyetinde değilim. Siyasetin renkli tarafını seviyorum ben. Ben sizin çocuklarınızla belediyede çalışıyorum zaten. Sizinle de hayli hayli çalışırım çünkü seçilmiş insanlarsınız. Gelseydiniz, deseydiniz ki biz burada görev almak istiyoruz. Konuşurduk biz arkadaşlarımızla size görev verirdik. Dolambaçlı ve hoş olmayan yollara başvurmak doğru değil. Birilerini arayıp ayartmaya çalışmak doğru değil. Dolayısıyla Kapaklı’ya yakışmadığını düşünüyorum bu konunun.

Bir kez daha gördüm ki biz Kapaklı’daki siyasi kültürü değiştiremiyoruz. Bu konuda kendimi de eleştiriyorum. Baştan beri söylediğim her ne kadar farklı siyasi partilerle görev yapıyor olsak dahi ortak paydamız Kapaklı’ya hizmet olmalı. Hizmet için yarışıyor olmalıyız. Kapaklı’ya bir tane toplu iğne kazandırdığımız zaman sevinen olmalıyız. Yanlış yollarla koltuk alıp da sevinen bir anlayışı doğru bulmuyorum. Ve görüyorum ki farklı şeylere seviniyoruz, farklı şeylere üzülüyoruz.

Özellikle ilçe başkanının meclis sonrasında yaptığı açıklamayı çok talihsiz buluyorum. Bu kadar çok seviniyorsanız 23 Nisan’da gelin koltuğu size vereyim bari. Daha çok sevinin. Nasıl olsa o koltuğu göremeyeceksiniz ben o koltuğu size 23 Nisan’da teslim edeyim. Bugünden 3 yıldan sonrası için bir şey konuşmak yanlış. Hadi burada yapıyoruz, oy birliğiyle karar alıyoruz, Allah razı olsun, yanlışımızla doğrumuzla eleştirilerimizle olması gereken bu. Peki Büyükşehir‘den ne getiriyoruz. Ne yapıyoruz? Siz Büyükşehir’den hiçbir hizmet gelmeden 3 yıl sonra AK Parti’nin kalesinin olduğu yerden burayı nasıl alacağınızı hayal ediyorsunuz? Tatlı bir rüya bu sadece başka bir şey değil. Bakın biz çalışıyoruz, bir sürü projeyi hayata geçiriyoruz.

Bu yıl daha da farkına varacaksınız yapacağımızın projelerin. Yarın vali beyin yanına gidiyorum. Çok şükür dün akşam da haber aldık. İlçe emniyet binamızın da temelini atacağız yakın bir zamanda. Çok yakında kanayan yara haline gelmiş olan Yıldızkent kavşağının sorununu da çözeceğiz. Millet bahçesini de yapacağız. Yollarımızı da yapacağız. Bir sürü projenin de hayata geçirmenin hazırlığı içindeyiz. Sizin bu 20 yıllık döneminizde olmayanları olur haline getirmeye çalışıyoruz.

Ama burada bir koltuk almak için yaptığınız taklaları yakıştıramadım. Kamuoyunun da takdirine bırakıyorum. 3 yıl falan değil 30 yıl da olsa bu şekilde siz Kapaklı’yı alamazsınız. Bunun artık son olmasını istiyorum. Biz çok sesliliğe önem veriyoruz. Gelsin arkadaşlar komisyonlarda görev almak istiyorlarsa alsınlar. Oturup konuşuruz. Ama yanlış yollarla etik olmayan bir metotla bunları elde edip sonra da bunu başarı olarak kamuoyuna sevinç naraları atmak yakışmıyor. Hakikaten üzgünüm.

Şuna üzgün değilim. 3 tane CHP’li meclis üyesi gelsin orada görev yapsın. Bundan neden rahatsız olacağım ben? Bizim arka planda yaptığımız usulsüz yanlış bir şey yok ki. Benim görev alan arkadaşlarım yapmaya niyetliyse böylelikle siz de gelirsiniz bunu önleriz. Ben bundan memnuniyet duyarım. Orada beni üzen bir şey yok. Beni üzen sonrasında basına yapılan açıklama. Siz kendinize yakıştırıyorsanız takdir sizin. Ben geldiğim günden beri söylediğim bir şey var. Kapaklı’daki siyasi kültürü değiştirmemiz lazım.

Böyle değişmez. Böyle seviyesiz, yakışıksız ve kamuoyunu meşgul eden bir üslubu doğru bulmuyorum. Kapaklı’ya bir tane toplu iğne kazandırdığınız zaman siz göreceksiniz mesela Kadir Başkan’la konuşuyorum, Erbay Caddesi’ne Büyükşehir Belediyesi geldiğinde beton dökmeye, asfalt dökmeye, kaldırım yapmaya ben orada olacağım ve Kadir Başkan’a teşekkür edeceğim. Kadir Başkan engellilerin evinin temelini atarken ben orada olacağım ve teşekkür edeceğim. Çünkü Kapaklı’ya yapılıyor bundan keyif alırım.

Ama siz de bir zahmet bütün bu zor şartlar altında gayretimizi görün. Samimiyetimize inanın ve teşekkür edin bu kadar. Başka bir şey istemiyoruz. Ve burada da ahengi bozan o tarz davranışlara yeltenmeyin, istediğimiz bu. Kamuoyunu böyle bir konuyla meşgul ettiğimiz için özür diliyorum.” ifadelerini kulandı.

“BU AÇIKLAMALARINIZI TALİHSİZ BULUYORUM”

Başkan Çetin’in bu ifadelerine tepki gösteren CHP’li Meclis üyesi Halil İbrahim Erkan, “Bu açıklamalarınızı talihsiz buluyorum. Önce ilçe başkanımızın söz hakkı yokken, siz ilçe başkanınızla veya diğer ilçe başkanları medyaya çıkarsınız orada bu konuları tartışırsınız. Ama söz hakkı olmayan birine böyle 23 Nisan bilmem ne gibi abesle iştigal buluyorum. Yasa gayet açık. Burada siz de basın toplantısı yaptınız. Hangi komisyonlara hangi isimleri söyleyeceğinizi belirlediniz. Siz oradan bize sordunuz, biz de grup sözcüsü olarak diyelim ki encümeni kimi öneriyorsunuz Önder, Mustafa veya Dubaz kardeşimiz. Yani bunlar zaten açık olarak gruplar tarafından söyleniyor. Burada bir hata varsa CHP grubundan mükerrer bir oy mu kullanılmış?” cevabı verdi.

Bunun üzerine tekrar söz alan Çetin, “Ben size bir koltuk almanıza hiçbir şey söylemiyorum. O gün de burada oyladık. Geçti gitti. Tek bir laf söyledik mi ona biz. Ben buna bir şey söylemiyorum. Burada çıktıktan sonra yapılan açıklamayı ben eleştiriyorum. Yoksa 3 tane koltuğa oturabilirsiniz ne olacak.  Demokratik hakkı. Arkadaşlar da derler ki bu sefer biz CHP’lilere veriyoruz oyumuzu, gizli oylama yapıyoruz sonuçta.” İfadelerini kullandı.

“SİZİN DERDİNİZ KOLTUKSA BEN DE BUNU ELEŞTİRİYORUM DİYORUM”

Bu sırada CHP’li meclis üyesi Muzaffer Yıldıran, Başkan Çetin’in yüksek sesle konuştuğuna vurgu yaparak, “O zaman başkanım niye bizi bu kadar azarlıyorsunuz?” diye sordu. Çetin ise, “Sizi azarlamıyorum. Söylediğim şeyi tekrarlıyorum. Kapaklı’nın siyasi kültürünü başka bir yere taşıyorsunuz. Ona ben diyorum ki böyle bir açıklamaya gerek yok.

Böyle bir çığırtkanlığa gerek yok. Bu kadar çok seviniyorsanız diyorum ki 23 Nisan’da gelin size bir tane koltuk vereyim orada. Ben kalkayım oturun bu. Bunu neden söylüyorum, encümende bir koltuk aldınız diye bu kadar çok seviniyorsanız onu eleştiriyorum. Bunun sevinecek bir şey yok. Ben göreve geldiğim ilk günden beri söylüyorum. Herkesle yöneteceğiz diyorum. Ama yeter ki Kapaklı’nın menfaatleri düşünülsün diyorum.

Kapaklı’ya hizmet getirelim diyorum. Benim derdim bu. Sizin derdiniz koltuksa ben de bunu eleştiriyorum diyorum. Ben bu açıklamayı talihsiz buluyorum. Yersiz ve anlamsız buluyorum. Kapaklı’ya bir değer katmadığına inanıyorum. Kapaklı’ya değer katmayan her şeyin karşısındayım ben. Kapaklı’ya bir tane toplu iğne katalım. O zaman zaten ben çıkar teşekkür ederim.” cevabı verdi.

KOMİSYON KARARLARI OKUNDU

Açılış ve yoklamanın ardından Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen kararlar okundu. İnönü Mahallesi 1871 parsel satışı ile ilgili talep komisyonca incelenerek talep konusu parselin bulunduğu alanda 3402 Sayılı Kadastro Kanununun 22. Maddesi kapsamında kadastro güncelleme çalışmaları yapılmaya başlandığından bahse konu çalışmaların tamamlanmasına müteakip satışa ilişkin konunun yeniden değerlendirilmesinin uygun olduğuna oy birliğiyle karar verildi. Komisyonun almış olduğu karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Tam zamanlı sözleşmeli personel olarak Peyzaj Mimarı kadrosunda çalıştırılanların Hazine ve Maliye Bakanlığının 03.03.2021 tarih 5 sıra nolu genelgesine istinaden ücretlerinin yeniden belirlenmesi konusu ile ilgili komisyonun oy birliğiyle aldığı karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

ÇALIŞMALARIN DEVAM ETMESİNE KARAR VERİLDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının oylanmasının ardından İmar Komisyonu kararlarının oylanmasına geçildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 26.03.2021 tarih 5317 sayılı Kapaklı İlçesi Bahçeağıl, Karlı ve Uzunhacı mahalle muhtarlıklarının talebi doğrultusunda talebe konu olan mahallelerin 5216 sayılı kanunun ek 3 maddesine istinaden kırsal mahalle olarak belirlenmesi konusunun daha ayrıntılı incelenebilmesi için çalışmaların devam etmesine komisyonca oy birliğiyle karar verildi.

Karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 24.03.2021 tarih 5175 sayılı şehrin işlek caddelerinden birine İstiklal Marşı Caddesi isimi verilmesi konusunun daha ayrıntılı incelenebilmesi için çalışmaların devam etmesine komisyonca oy birliğiyle karar verildi. Karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

ŞEHİDİMİZİN İSMİ VERİLDİ

Mimar Sinan Mahallesi Küçük Dilara Sokak isminin 1988 yılında Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde şehit olan Habip Savtekin ismi ile değiştirilerek bahse konu sokağın isminin Şehit Habip Savtekin Sokak olmasının uygun olduğuna komisyonca oy birliğiyle karar verildi. Karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. İlçedeki cadde, sokak veya parklardan birine Andımız isminin verilmesinin konusunun daha ayrıntılı incelenebilmesi için çalışmaların devam etmesine komisyonca oy birliğiyle karar verildi.

Karar mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. Kararların oylanmasının ardından oturumu sonlandıran Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, alınan kararların hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Kaynak: Kapaklı Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:23
Öğle 13:15
İkindi 16:58
Akşam 19:57
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@